Како ја замислувате смртта?

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Исто е како што водата кружи во природата,доаѓате и си одите,само калта останува тука,
нагоре се искачувате со бледење за постоењето на себеси,онаа кал која ве врзува за земјата.
Се враќате повторно и повторно,постојано.
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
outofbody.jpg

ај нека е ваква:zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and МиГ 21

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Исто е како што водата кружи во природата,доаѓате и си одите,само калта останува тука,
нагоре се искачувате со бледење за постоењето на себеси,онаа кал која ве врзува за земјата.
Се враќате повторно и повторно,постојано.
Карма?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica and Prashina

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Да,така му доаѓа иако е исто како големиот суд во христијанството,сами на себе си пресудувате.Различно искажано ,а уште поразлично разбрано.
Најприближно Мојсе кажа " одберете живот за да живеет " :)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Да,така му доаѓа иако е исто како големиот суд во христијанството,сами на себе си пресудувате.Различно искажано ,а уште поразлично разбрано.
Најприближно Мојсе кажа " одберете живот за да живеет " :)
Реченицата на Мојсеј,
дали можеби со тоа се мисли на овој живот?
Не знам колку е можно да си го избереме самите следниот живот.
За карма во христијанството не знам многу,повеќе знам за будистичкото толкување на кармата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica
23 јануари 2014
10
4
3
36
Смртта претставува само доближување до Бога. Прифаќање на нашето спасение и патот кон него. Ако сме се труделе да живееме на начинот на кој Исуса говореше тогаш нема потреба од страв туку напротив треба да бидете радосни што ќе бидете поблиску до спасението и поблиску до Бог.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Реченицата на Мојсеј,
дали можеби со тоа се мисли на овој живот?
Не знам колку е можно да си го избереме самите следниот живот.
За карма во христијанството не знам многу,повеќе знам за будистичкото толкување на кармата.
Се мисли да се одбере живот со што повеќе нема да си одиш и враќаш.
Не мислев на христијанска карма туку дека се мисли на иста работа искажана на различен начин.
Судот кој се спомнува во христијанството оној страшен суд каде едни ќе горат во езерото, а други ќе влезат во царството е судење не од некој надворешен него самите себе си се осудуваме со начинот на живеење,па самиот Исус кажува јас сум во вас и вие во мене,тоа е слично со кармата во истокот, но без некој посредник.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena