Како би изгледал вашиот идеален дом? | Црнобело Форум

Како би изгледал вашиот идеален дом?

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,522
14,430
1,683
Таму каде што треба
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Сакам ниска куќа од околу 60тина квадрати и тоа е тоа, можеби малку поодалечен од комшиите, ако ништо друго на глас да можам да си пуштам ко че гледам Филмови за возрасни. :D
 

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
110
52
1,028
31
Куќа со поглед на планина далеку од градска врева, каде што нема да мислиш на проблемите и каде ќе си го прчиш.
Не битно толку како ќе биде уредена внатре, каков мебел ќе има. Битно да има голем прозор од кој ќе се гледаат планини.

Кога ќе врне снег милина ти си седиш на фотеличка се грееш пред каминoт на дрва, пиеш чајче и гледаш низ прозорот како врне снег.

Еxx само да имав пари :|
 
Последна промена:

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Во секој случај нема да биде ништо луксузно и стерилно.
Не ми се допаѓаат станови кои се наџиџани со луксуз и изгледаат студено.
Њујорк-станче со голем отворен ормар за книги,мал балкон(зелена оаза со многу билки,мала маса и романтични светла).
Кујната би сакала да е заедно со дневната,да нема оделни простории,(затоа што скоро целото време го поминувам во кујна,па така би имала преглед што прави малиот во меѓувреме не оставајќи го сам во дневна и да си правам моабет со него неморајќи да се дерам од кујна за да ме слушне)туку се во едно со голем ретро фрижидер на кој ќе собирам магнетчиња и разгледници.
Спалната да биде едноставна и празна во неутрални бои,со голем ормар прелу целиот ѕид.
Вц'то да е широко и да има када и туш.
И детска соба наместена така да има доволно простор за играње,книги ,биро,ормар и кревет.
Ми се допаѓаат стари згради некаде во стилот од 1920, модернизирани нормално.


Кујна:
image.jpg
Тоалете:
image.jpg
Детска:
image.jpg
Балкон:
image.jpgСето тоа зачинето со лични фотографии на еден коплетен ѕид во дневна(тоа мора да го има)
табла за пишување со креда во кујна(термини,пораки итн)
слики и статуи.
Ах да не го заборавам и ормарот за кондури(ептен е битен).
Така од прилика

:D
Дневна:
image.jpg
 
Последна промена:

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ќе морам во 2 поста зошто има 13 слики за ова прекрасно место кое е дом на Michael C. Hall (Dexter). Деталите се... уфф, одлични!

Куќата е во шпански стил во која преовладува индустриски вибрации и се наоѓа во Лос Анџелес. Декорирана е од страна на Kishani Perera.

1.jpg 2.jpg

Сум видела вакви слични комоди, но направени од дрво. Ми се допаѓа металниот pattern што го има, а над неа има закачено слики меѓу кои на едната е неговиот татко кога бил помлад и бил дел од рагби тим. На левата слика се наоѓа Stedman chandelier направен од шишиња (obviously), претерано индустријалистички.

3.jpg

Она што го привлекува вниманието е портокаловата клупа од 60-тите години која одлично го освежува чистиот изглед на кујната.

4.jpg

Обожавам долги дрвени маси. Масата на Obsolete која е долга 4 метри е искомбинирана со средновековни бразилски столици од Thomas Hayes галеријата; под нив ја разбива монотонијата прееееееекрасна репродукција на хотански килим од Lawrence of La Brea; додека пак над масата висат 3 (smoked glass) сјалици кои самиот Хол ги има одбрано во галерија L7.

5.jpg
6.jpg
Камин, прејаки кафени кожни фотељи и... огромна рамка/библиотека вградена околу францускиот прозорец.

7.jpg

Кул кожна столица од 19-тиот век.

8.jpg
Машината за куцање му е подарок од колешката актерка Jennifer Carpenter (Debra во Dexter).

9.jpg

Ми се допаѓа бирото и дебелиот килим на Beni Ourain на левата слика, но она што е интересно на десната е мијалникот кој е всушност количка од библиотека (на нив се редело книги и таа се буткала) и црната рака/сјалица која е една од главните работи кои што го привлекле Мајкл да ја купи оваа куќа.

10.jpg

Дефинитивно најубавата соба. Преовладуваат земјени бои, всушност не се истакнува ниту една друга боја, но тоа е убавината во оваа просторија, владее некаков посебен мир. Не знам што ми се допаѓа повеќе, кожниот кауч од 60-тите на левата страна, предобрата столица на десната страна или пак, дрвената маса во центарот.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
11.jpg

Кул лампа со 3 посебни сјалици и интересни глинени садови во комбинација со чувар-куќа за разбивање на монотонијата.

12.jpg

Ги споделувам и овие 3 слики само поради оваа фотеља. Ми се допаѓаат смирените тонови на светло-кафена и тегет боја, но неописливо многу ми се допаѓа она ќоше со 2 големи прозори, дополнети со широка удобна фотеља и мала триножна масичка (more like столче).

13.jpg

За крај, дел од бањата. Мијалник кој повеќе наликува на комода, широк со многубројни фиоки. Функционален и модерен.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,827
7,334
1,153
Big Sur
Многу сум неодлучна за ентериер. Сакам готски елементи, ама сакам и модерно и светло. Час ми се допаѓа црно-сиво-бел, модерен минимализам со по нешто во дреч боја, час па нешто олд скул што баш оддава домашно чувство т.е. дрвенарија, натрупаност, пастелни бои, многу дезени, итн. :eek
И мојава соба е така измешана, што естетски не личи на ништо...

Засега, ова ми прави мерак:
Дневна
221240f855d36a52.jpg
Библиотеката и орманот од првата, префрлени во втората слика...да му дојде нешто ко читална и соба за мир и креативност/атеље :D
tumblr_nq3jstN0IL1u3pztjo1_500.jpg tumblr_nsm39zkWqD1qzglsfo1_540.jpg

Спална
tumblr_ntfq10B20O1qzglsfo1_540.jpg

Кујна и трпезарија
94f95e80a5425f19416b5354582491f7.jpg tumblr_ntg144P5381qzglsfo1_540.jpg

Купатило/бања
tumblr_ntfpml2cYo1qzglsfo1_540.jpg

Двор/тераса/однадвор, не ми е толку битно...да има зеленило и лулашка, доста е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous