Каде денес најчесто се запознаваат младите?

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Јас колку што разбрав онаа личност што ја бирале за танц им бил дечкото што го меркале. И од тука тој поматен мозок, идеализирање на моментот, посебно кога си женско...
И пак ќе речам не дека е подобро да запознаеш некого на нет, него кога веќе го раздлабочивме муабетот и правиме споредби, ти кажувам дека тој вид запознавање си има предност пред моментот со танцот. Не воопшто предност пред запознавањето во живо.
Што е предноста со запознавањето на нет? Тоа што рандом лик може да биде сосем осмо од тоа што ти се претставува? Тоа што врска немаш дали тоа што ти кажува е така или не, а немаш ни шанса да провериш? Отворање на личноста, долги муабети, тешки моменти јадара-јадара мамбо џамбо муабети се твоите аргументи. Само еднаш посомневај се дека некој не ти ја кажува вистината во такви моменти само за да те придобие и пробај да си го докажеш сомнежот.
Муабетот не ми е дека ако го гледаш во лице не може да те излаже, туку дека сепак имаш многу повеќе шанси да препознаеш кога некој пробува да те излаже. Имаш многу повеќе шанси да дознаеш за личноста. На нет јас можам да бидам пилот кој се повредил при слетување, кој има тажна судбина, ми умреле родителите ко мал и сум растел со дедо ми, многу сум сензибилен и дрн дрн рандом сторија натака. Се надевам ја сфаќаш поентата.
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Што е предноста со запознавањето на нет? Тоа што рандом лик може да биде сосем осмо од тоа што ти се претставува? Тоа што врска немаш дали тоа што ти кажува е така или не, а немаш ни шанса да провериш? Отворање на личноста, долги муабети, тешки моменти јадара-јадара мамбо џамбо муабети се твоите аргументи. Само еднаш посомневај се дека некој не ти ја кажува вистината во такви моменти само за да те придобие и пробај да си го докажеш сомнежот.
Муабетот не ми е дека ако го гледаш во лице не може да те излаже, туку дека сепак имаш многу повеќе шанси да препознаеш кога некој пробува да те излаже. Имаш многу повеќе шанси да дознаеш за личноста. На нет јас можам да бидам пилот кој се повредил при слетување, кој има тажна судбина, ми умреле родителите ко мал и сум растел со дедо ми, многу сум сензибилен и дрн дрн рандом сторија натака. Се надевам ја сфаќаш поентата.
Разбирам, ама и во тие три минути очи во очи можеш да бидеш романтичар кој ќе ги купи ѕвездите и месечината, а од друга страна да си насилник и психо.
Може сепак зависи од личноста. Некој може да се отвори и да биде искрен на нет после првата минута разговор, а може со некого да живееш цел живот и дури после неговата смрт да дознаеш дека ти бил целосен странец.
А со постирање на нет се што треба и не треба, шансите да провериш ти се еднакви можеби и поголеми од оној со кого ќе изиграш танц и ќе размените два три збора.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Рајата не знае да си одбере партнер и да се усреќи, разводи фрчат на сите страни, врски се сјебуваат ради лајкови на фејсбук, пред некој ден имаше убиство и самоубиство во Скопје ради љубавни проблеми, жени тепани во брак со идиоти, мажи изневерувани, деца страдаат ни криви ни должни, се полнат црни хроники... мора да се воведе ред, да се направи софтвер каде ќе се стави инфо од раја, физикус, психа, преференци, фетиши, болештини... и компјутерот да одреди кој со кого ќе се ожени, некаде на 21. година и после кврц, ако не ви чини плаќајте пенали... scientific dictatorship mode off now... :zelen

Што е предноста со запознавањето на нет? Тоа што рандом лик може да биде сосем осмо од тоа што ти се претставува? Тоа што врска немаш дали тоа што ти кажува е така или не, а немаш ни шанса да провериш? Отворање на личноста, долги муабети, тешки моменти јадара-јадара мамбо џамбо муабети се твоите аргументи. Само еднаш посомневај се дека некој не ти ја кажува вистината во такви моменти само за да те придобие и пробај да си го докажеш сомнежот.
Муабетот не ми е дека ако го гледаш во лице не може да те излаже, туку дека сепак имаш многу повеќе шанси да препознаеш кога некој пробува да те излаже. Имаш многу повеќе шанси да дознаеш за личноста. На нет јас можам да бидам пилот кој се повредил при слетување, кој има тажна судбина, ми умреле родителите ко мал и сум растел со дедо ми, многу сум сензибилен и дрн дрн рандом сторија натака. Се надевам ја сфаќаш поентата.
И нема некоја разлика меѓу лајв и нет induced запознавање, и тие лајв можат да се претставуваат во друго светло, па дури и роџаци шо ги знае човек цел живот можат да направат неочекуван зулум... :ladno

Интересна тема и баш ме потсети на младоста,едвај чекавме да дојде петок,па и сабота понекогаш да идеме во дискотека,обично одев во Мусандра(кај Гранд хотел).Не излегувавме секој ден како денес младиве.Тоа време сите чекавме да пуштат танго,па диџејот да извести "ајде женски бирајте партнер"па така срам не срам,срце во пети лупа,одиш и го каниш тој што ти се допаѓа,можеш и корпа да добиеш но битно си се обидела за да не ти биде криво.Додека трае музиката имаш време да го видиш убаво,да направиш некој моабет,го гледаш колку е висок,дали мириса или смрди,какви заби има ,ке ги собереш сите податоци,а можно е и да се заебеш во смисла ау овој бил глуп.Е сега,незнам на младите како може да им игра срце ,кога се овие нетовиве,ни се гледаат,ни мирисаат,незнае каков е,дали дебел, слаб,убав,идр.а се возбудуваат,си праќаат се живо и диво на невидено.Па уште кога ке слушнем и дека си договарат да се видат и излезат.Е тоа ние немавме,прво добро ке го видевме,анализиравме,ке се распрашавме кој е и што е па потоа на рандеву.
А во времето на @alf се запознавале со стројници :zelen, веднаш кај попот да ги венча и готова работа... е сега на таа генерација сигурно би им било бизарно некој да се запознава по диска и кафичи како што на твојата генерација им е бизарно некој да се запознава ради нет... времињата се менуваат, технологијата е крива, а не може да се занемари ни социјалниот аспект...
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Рајата не знае да си одбере партнер и да се усреќи, разводи фрчат на сите страни, врски се сјебуваат ради лајкови на фејсбук, пред некој ден имаше убиство и самоубиство во Скопје ради љубавни проблеми, жени тепани во брак со идиоти, мажи изневерувани, деца страдаат ни криви ни должни, се полнат црни хроники... мора да се воведе ред, да се направи софтвер каде ќе се стави инфо од раја, физикус, психа, преференци, фетиши, болештини... и компјутерот да одреди кој со кого ќе се ожени, некаде на 21. година и после кврц, ако не ви чини плаќајте пенали... scientific dictatorship mode off now... :zelenИ нема некоја разлика меѓу лајв и нет induced запознавање, и тие лајв можат да се претставуваат во друго светло, па дури и роџаци шо ги знае човек цел живот можат да направат неочекуван зулум... :ladnoА во времето на @alf се запознавале со стројници :zelen, веднаш кај попот да ги венча и готова работа... е сега на таа генерација сигурно би им било бизарно некој да се запознава по диска и кафичи како што на твојата генерација им е бизарно некој да се запознава ради нет... времињата се менуваат, технологијата е крива, а не може да се занемари ни социјалниот аспект...
Кажи Мацо како и каде Ти си ја запознал твојата Мачкетина,баш ке биде интересно да прочитаме нешто за тебе,освен мјаукање и мрчење.Само ктатко те молам,не со реферати и на крај ништо не паметам што си напишал.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Она не е обична оρхидеја затоа не сомнева
Она не е обична оρхидеја затоа не сомневај се во нејзините способности.
ј се во нејзините способности.
Што има врска дали сум обична или ?? и кој способности не ми се за сомневање.темата е КАДЕ ДЕНЕС МЛАДИТЕ СЕ ЗАПОЗНАВААТ, и секој нека си пише без споменување на други членови,или нека прочита поубаво.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Кажи Мацо како и каде Ти си ја запознал твојата Мачкетина,баш ке биде интересно да прочитаме нешто за тебе,освен мјаукање и мрчење.Само ктатко те молам,не со реферати и на крај ништо не паметам што си напишал.
А шо, дислексија нешто ова она? :rolleyes:
Ја начекав пред контејнер, влечкаше риба некаква и на прв мјаук се заљубиф...

Интернетот, барем теоретски има предности при запознавање иако сум сигурен дека најмногу раја се запознава по школи, факсови, работни места...дали воопшто некој знае за врски кои испаднале од запознавање во клуб/диско/кафич/биртија е прашање на кое форумџиите би можеле да напишат по нешто, јас во мојот круг на познанства скоро и да не знам за таков случај, па дури и митскиот уан најт стенд е само пуста надеж за огромното мнозинство раја кое ги полни угостителските објекти со надеж за коитус а завршува со трошење на многу пари и такси за дома...

Овој муабет го имам слушано лајв многу пати `абе во наше време се знаело и влетуваш на типка бла бла`... еден од најтрајните, најдосадните и најглупите митови на некои генерации...:) ок има и пореални фаци кои си кажуваат како било, како дремеле како мутави на шанкови и како владеел страв од корпи, па други срања, тепачки и остало...
 
  • Like
Реакции: diva orhideja

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
И нема некоја разлика меѓу лајв и нет induced запознавање, и тие лајв можат да се претставуваат во друго светло, па дури и роџаци шо ги знае човек цел живот можат да направат неочекуван зулум... :ladno
Не велам дека во живо не може да те лаже, сепак кога некој не е физички присутен поинаку е. Кога некој лаже можеш многу полесно да осетиш ако е до тебе. Не е муабетот само за лажењето, муабетот е дека преку камера баш и не можеш да осетиш некоја „хемија“. Физичкиот изглед ако се лажеме тогаш е небитен, а сликата од камерата не е ни приближно иста со сликата од окото.
 
  • Like
Реакции: diva orhideja

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,759
1,673
На сигурно
Не дека јас можам, ја прашав каде подобро колку толку би го запознал карактерот на човек. Со триминутен танц или со долг разговор на нет. Кога човек сака да е искрен или не, не гледам разлика дали бил тука или разговарате очи во очи.
И јас лично верувам, можеби и грешам, дека особините што човек ги поседува не може да ги сокрие на нет, посебно ако долго време пишува некаде.
Неможе човек да се открие дали е искрен ни таму ни таму.
За три минути низ танго освен мирисот,допирот и трошка карактер ништо повеќе неможе да се осознае.
Преку нет глумење,лажење колку сакаш.Без да ги видиш очите тет а тет се е скоро залудно.Гаење илузии,можеби некои и стануваат реалност.
Затоа прво заиграјте си танго,па пишувајте си и на нет и ќе имаме колку толку пореална слика :zelen
 
  • Like
Реакции: diva orhideja and Хоуп*

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Не велам дека во живо не може да те лаже, сепак кога некој не е физички присутен поинаку е. Кога некој лаже можеш многу полесно да осетиш ако е до тебе. Не е муабетот само за лажењето, муабетот е дека преку камера баш и не можеш да осетиш некоја „хемија“. Физичкиот изглед ако се лажеме тогаш е небитен, а сликата од камерата не е ни приближно иста со сликата од окото.
Тоа е друго, камерата е претерување. Ако веќе раја која контактира виртуелно сакаат да се видат нека се договорат и нека се најдат, камерата ми е оверкил веќе, забеганост.

Чисто како основа за контакт и комуникација од која евентуално би произлегло риал лајф познанство не гледам како нетот се разликува од катедра, училница, канцеларија или рандом место.

Неможе човек да се открие дали е искрен ни таму ни таму.
За три минути низ танго освен мирисот,допирот и трошка карактер ништо повеќе неможе да се осознае.
Преку нет глумење,лажење колку сакаш.Без да ги видиш очите тет а тет се е скоро залудно.Гаење илузии,можеби некои и стануваат реалност.
Затоа прво заиграјте си танго,па пишувајте си и на нет и ќе имаме колку толку пореална слика :zelen
Преку нет како и во реалност, има луѓе кои лажат на големо ама тоа веќе оди накај патологија и таквите се малцинство, не знам како е на ФБ или твитер ама на форумов не е јасно кој за што би лажел, освен по приватни пораки или по скајп евентуално да предат приказни....

А општо, проблемот би бил и до самата перцепција затоа што е човечка одлика да дава форма на некаква содржина, да прави визуелизации па си има некаква слика која еманира од виртуелното присуство и во случај таа слика да не кореспондира со реалноста кога перцепираниот лик би бил виден во риал лајф доведува до соодветни реакции i guess...
Како и да е виртуелните платформи се тука веќе 23 години откако еден лик од Англија креирал ворлд вајд веб а ќе бидат и во иднина. Во Хунзистан ги има барем 15 години а помасовно барем 10. Ние сме први генерации кои се вовлекле во тој свет и сеуште се прилагодуваме, нешто кое ќе им биде сосема нормално и meh на нашите внуци и правнуци...