Италија

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Не сум бил, ама дефинитивно е земја што треба да се посети! :D
Piacenza
171_Piacenza_1174326635.jpg
piazza-dei-cavalli-piacenza-ir1305.jpg
300px-Piacenza0001.jpg
9757f9deb96bb69404e8d59000256710_prev.jpg
Palazzo_Pubblico_Piacenza.jpg
615949_1290015861390.jpg
 

Libra

Староседелец
15 февруари 2012
208
327
673
Лани бев на екскурзија. Стварно е прекрасна земја има многу што да се види. Бевме Венеција, Милано и Верона.
Милано е баш светски град. Насекаде убаво облечени и средени луѓе од старо до младо.
Венеција е град со богата историја има што да се види.
Идниот пат Рим морам да го посетам.Желба ми е голема.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dea and parvati

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
1. Италијанците сакаат паста и секој ден јадат шагети, тортелини и макарони.
- Вистинито! (најчесто). Понекогаш јадат и почесто.
2. Италијанците имаат традиционална култура врзана за кафето и претставена преку Старбакс.
- Не е точно! Старбакс нема врска со италијанското каде. Италијанско кафе е еспресото, но никој не го вика така. За нив е само кафе.
3. Пицата е измислена во Италија.
- Можеби точно, можеби не. Многу извори велат дека модерната пица е измислена во Њујорк од страна на италијански имигранти. Но, постои приказна која најверојатно разјаснува сè.
4. Италијанците се жртви на модата.
- Точно! Без многу коментар – чисто и перфектно стилски вклопено. Никогаш нема да видите италијанци облечени спротивно од модните правила.
5. Италијанците често велат: “mamma mia!” “va fan culo!”.
- Точно!
6. Сите италијанки се згодни и убави како да излегле од насловна на Вог.
- Најчесто погрешно! Да, има многу згодни девојки, но ништо повеќе отколку било каде во светот.
7. Италијанците се како французите.
- Грешно. Начинот на кој зборуваат и се однесуваат е уникатен и својствен само за нив. Тие зборуваат гласно, го користат телото без разлика дали се на улица или на состанок.
8. Мафијата е вистинска и опасна.
- Точно. Италијаните не се горди, но мафијата навистина постои особено на Сицилија. Не секој италијанец е мафиозо па затоа внимавајте да не ги навредите.
9. Италијанците се многу романтични.
- Точно! Тие навистина уживаат во романтика. Италијанец никогаш не би оставил девојка да оди сама дома. Таму уште се негува идеалот за мачо тип.

Пицата е измислена во Стариот Рим
(не во ваков вид). После оргиите од страна на богатите, најчесто на големи округли парчиња тесто или леб ги ставале остатоците од храната (месо и сл.) и им ги давале на посиромашните.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dea

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Можеш и слики да ставиш да видиме од Сардинија ако не ти е тешко. :)
би ставила со радо срце али у стариот лап топ ми се,а два пуњача ми цркнаа,кога ке реши татко ми да купи нов пунњач одма ке ставам слики ,а во меѓувреме ќе видам дали имам на фб некои слики од Сардинија...
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
би ставила со радо срце али у стариот лап топ ми се,а два пуњача ми цркнаа,кога ке реши татко ми да купи нов пунњач одма ке ставам слики ,а во меѓувреме ќе видам дали имам на фб некои слики од Сардинија...

Види.