Искуства со интервју за барање работа

KaMa(

Полноправен Член
1 јули 2012
42
32
18
Нема да навлегувам многу во темата, само да си "олеснам" од душичкава во врска со последното интервју за работа што го имав.
Мислам дека следново ќе биде солиден приказ за простотилакот и дебилноста на македонските директори, бидејќи разговоров беше директно со големиот човек. Скратена верзија:


Директориште: Наброј ми три добри и три лоши работи за тебе
Јас: Од добрите...амбициозен, желен да придонесам и спремен да учам нови работи
Директориште: Од овие работи што ги кажа...можеби донекаде се согласувам со учењето. Но другиве...Со вакви одговори што ми ги даде, ова да беше профеесионално интервју, ти ќе паднеше на секое едно поле.
Јас: За оваа позиција?
Директориште: За секоја позиција.
Јас: Мислите за во оваа фирма?
Директориште: Во секоја фирма! Тоа што треба да се каже на интервју е дека си лојален и дека можеш да следиш наредби без приговор.

И така си ќутам јас, милион работи ми светнаа на ум, а ниедна не е за кажување, сум дошол на интервју, барам работа, стегај запчиња, остај добар впечаток...

Директориште: И тука кај нас се потпишува loyalty договор на 3 години. Ако сакаш после тоа да го прекршиш договорот, да си отидеш од тука, прво ќе ни искешираш осум илјади евра.
Така е, после и во Влада да те бараат, нема мрдање.
 
  • Like
Реакции: nekoj od negde

nekoj od negde

Нов член
17 февруари 2012
5
6
3
40
Нема да навлегувам многу во темата, само да си "олеснам" од душичкава во врска со последното интервју за работа што го имав.
Мислам дека следново ќе биде солиден приказ за простотилакот и дебилноста на македонските директори, бидејќи разговоров беше директно со големиот човек. Скратена верзија:


Директориште: Наброј ми три добри и три лоши работи за тебе
Јас: Од добрите...амбициозен, желен да придонесам и спремен да учам нови работи
Директориште: Од овие работи што ги кажа...можеби донекаде се согласувам со учењето. Но другиве...Со вакви одговори што ми ги даде, ова да беше профеесионално интервју, ти ќе паднеше на секое едно поле.
Јас: За оваа позиција?
Директориште: За секоја позиција.
Јас: Мислите за во оваа фирма?
Директориште: Во секоја фирма! Тоа што треба да се каже на интервју е дека си лојален и дека можеш да следиш наредби без приговор.

И така си ќутам јас, милион работи ми светнаа на ум, а ниедна не е за кажување, сум дошол на интервју, барам работа, стегај запчиња, остај добар впечаток...

Директориште: И тука кај нас се потпишува loyalty договор на 3 години. Ако сакаш после тоа да го прекршиш договорот, да си отидеш од тука, прво ќе ни искешираш осум илјади евра.
Така е, после и во Влада да те бараат, нема мрдање.
Od vakvite intervjua koza mi se ezi . Direktori pametnajakovci. Na slednoto inervju ako mi se pogodi vakov ke mi ja otpejam kulturno i bas mi e gajle dali ke ja dobijam rabotata. Robovi li barat nenormalni.
 

KaMa(

Полноправен Член
1 јули 2012
42
32
18
Верувај, ми светнаа десетици добри работи за кажување, ама многу тешко се стигнува до интервју, тоа сите го знаеме, па си премолчев.
Човекот влезе во просторијата, неколку секунди ми го разгледа резимето, виде каде сум завршил факултет и веднаш ме тагна ВЖЕШТЕНА ГЛАВА. Без јас уста да отворам. И започна...

"Тоа каде ти си завршил факултет или кои се твоите знаења, на мене и на неа (покажува кон неговата асистентка) не ни значи баш ништо. Кога се влегува во фирма, не можеш да очекуваш дека право ќе те седнат во канцеларија. Прво се почнува со чистење на прагот. Треба да се докажеш. Е после, откако си покажал дека си спремен да работиш, ќе ти дадат да чистиш цела просторија, не само прагот. Ако си доследен и одговорен, ќе ти доверат и цел спрат да чистиш. Е ТЕК ПОСЛЕ може да се разговара за позиција за која си учел."

Во моментот не можев ни да му ја сватам аналогијата со чистење прагови и спратови, тој и самиот немаше подготвено ништо како настап од страна на фирмата, туку си зборуваше како што му доаѓа.

Од тоа интервју си заминав помудар.
 
  • Like
Реакции: Trajche and melpomena

Ryze

Истакнат Член
13 октомври 2012
39
20
108
In the middle of nowhere
значи на интервју слободно, без трема , без страв, елегантно облечени, елегантно однесување и со голема самодоверба... најдобро би се објасниле правила за однесување на интервју би рекол според мене.. :)
Какво е тоа (Елегантно однесување)?
 

Ryze

Истакнат Член
13 октомври 2012
39
20
108
In the middle of nowhere
ке ставиш костум и све шо иди со костумот... сигурно нема да одиш по шорцеви исо апостолки .... гет ит ?
Тоа е елегантно облекување, за разлика од зборот Однесување. Now maybe you get it? :)
 
  • Like
Реакции: Just Perfect

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
Тоа е елегантно облекување, за разлика од зборот Однесување. Now maybe you get it? :)
охо мала грешка наместо однесување сум прочитал облекување.. моја грешка извини... елегантно однесување што значи? ке влезиш и ке се однесуваш како господид, и како професионалец а не како сељак од планина. ке седнеш на столица нормално а не да се спружиш како што во моментов дома седам јас а најверојатно ити ... гет ит шо сакам да кажам.. имама нешто работа во моментов па не сум во можност да ти образложувам на долго затоа сум вак краток ..
 

boki85

Нов член
12 ноември 2012
5
0
1
34
Да се надоврзам на jacal :) пријателе тоа ти што го викаш елегантно однесување , во деловен речник се вика , деловно однесување и коресподенција . Пред се на youtube има милион и едно видео како треба да се однесува човек на интервју а како не . Тука кај нас само во големи странски корпорации пали деловното однесување и кај некои наши поетаблирани фирмички . Додека кај некои (говорејки од мое искуство) благе везе си нема , колку сакаш ти покажувај отменост и деловна едукација , џабе ти е ако не си со минич , или убаво среден , џабе ти е ако немаш некоја врска. Имам аплицирано по сите овие сајтови што ги наведувате низ темата , и исрекено многу ретко кој гледа маил , чисто е пуштен тој оглас колку законски да се испочитува нормата ,инаку ретко кој запослува во асална фирма надоврешен лик а да не е со препораки . Тоа е од мое искуство но не мора да значи нели .. секој со своја мува на капа :)
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Не сум била на некое интервју и не знам баш како оди тоа, но од многу луѓе што сум слушала стварно се незадоволни од односот на работодавачите односно од оние кои го прават интервјуто. Не требало да ги прашаш за плата, за работно време, за ова за она. Демек 3 000 евра плата дават па ти не смееш да прашаш. Крајно не професионално и изживувачки уште на старт.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Абе копирав западњачки форе наши новопечени Македонски капиталисти. А благе везе си немав. Што е добро искочило од запад? Зимав пример од Америку, држава створена на геноцид на индијанци... добар им е пример.