1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Искуства со интервју за барање работа

Дискусија во форумот 'Кариера' започната од Blueberry, 12 февруари 2012.

 1. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Споделувајте ги вашите искуства од интервјуа и тестирања на кои сте присуствувале. Што ве прашувале, советувале, како сте поминале, споделете и ваши совети и препораки...
   
  На Baronessa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Секогаш биди опуштен, но воедно и сконцентриран на одговорите. Културата и правилното држење, даваат до знање дека сте стабилна личност, спремна на ризик и тимска работа. Бидете свои и уверени во вашето образование, и постигнатите цели.
  Обично се вели дека црвената и виолетовата боја во комбинација со црната се одличен избор за интервју... бидете софистицирани и помалку класични... без многу аксесоари...
  и нормално не го тргајте погледот од очите на соговорникот.
   
  На Oleri, Trouble, TheKitten и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Proton

  Proton Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  263
  Никогаш, ама НИКОГАШ немој да кажеш нешто лошо во врска со твојот претходен работодавец.
  Оној што ве интервјуира веднаш ќе помисли дека истото ќе го правите „утре“ и со него.
   
  На Minella и Baronessa им се допаѓа ова.
 4. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Во поглед на прашањата за интервју во принцип ако има HR одделение ги вртат најчесто овие прашања за да формираат профил на вашата личност: http://bhuvans.wordpress.com/2006/08/19/50-common-interview-qa/
  Кога веќе одите на второ интервју со директорот на секторот каде би работеле, следуваат постручните прашања од вашата област.
   
  На Minella му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  значи на интервју слободно, без трема , без страв, елегантно облечени, елегантно однесување и со голема самодоверба... најдобро би се објасниле правила за однесување на интервју би рекол според мене.. :)
   
  На Minella му/ѝ се допаѓа ова.
 6. nekoj od negde

  nekoj od negde Нов член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  6
  Основните правила сите ги знаеме . Тоа што ме вади од такт е што работодавците се преценуват . Повекето кај кои сум била на интервју дури и не ми поставиле некое добро прашање . Незнам зашто слижат интревјуата ако те прашуват само како се викаш претстви се, од кај дозна за нашата фирма и бла бла глупости. Од тоа не може да се утврди колку знаење имаш или пак колку си елоквентен , способен за тимска работа , да носиш одлуки или друго. Од една страна ако си самоверен се преценуваш , а пак ако си скромен си глуп. На карај работата ја добивата тие што се облечени во фармерки и патики и што доцнат 15 минути на интервју .Нема правила све е сека или пак наместено. Без јака подршка внатре во фирамата тешко до добра работа.
   
  На Forever alone, Bum-Bum, 990Freak и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. x3m

  x3m Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  169
  Треба само да функционираш добро под притисок. Останатото не зависи од тебе.
   
 8. Македонец

  Македонец Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  439
  доста корисни работи прочитав, на 10 март имам интервју..ке ми се најдат.
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Praetorian

  Praetorian Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  395
  Сум бил на 3 интевјуа за работа и во сите 3 сум успевал да се вработам.
  Се поставуваат логични, лични прашања, а нормално има и глупави, смешни и прашања кои се повторуваат од интервју во интервју т.е стандардни прашања.
  Треба потенцијалниот работник да се претстави себе си, да каже што очекува од работата, а може и да му се дадат практични работи да покаже што знае.
  Досега најбесмислено прашање што ми се поставило било "Дали сте пушач". Апсолутно немаше логика и поврзаност со работното место :)
   
  На Hexasto му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Работодавците се преценуваат у оваа држава. А што е најлошо, џабе трудот, и лигавењето во оние пропратни писма дека фирмата е таква, онаква, оваква ... кога на крај пак некој преку врски, и без никакво знаење ќе влезе наместо вас/мене .. независно дали ние имаме знаење и искуство од областа за која аплицираме. А барање работа во администрацијата ... ау, тешко, освен ако си припадник на некој од етничките заедници во Македонија. Така да, боље барајте врски, отколку да се замарате со пишување резимеа. Што си е сигурно, сигурно си е :)
   

Сподели: