Искуства со интервју за барање работа

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Искуства за во Македонија, фаќаш врски предходно за да те викнат на интервју, зошто и прашање дали ќе те викнат, веќе средена работата одиш чисто формално да се запознаеш со шефот и од наредноит ден или недела почнуваш со работа, за жал тоа е. Квалификации/предходно работно искуство/мотивационо писмо, ретко. Тоа во поголеми компании каде се бара навистина стручен кадар и квалитетен.
 
  • Like
Реакции: 4FUN

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
999
606
423
Ohrid
Искуства за во Македонија, фаќаш врски предходно за да те викнат на интервју, зошто и прашање дали ќе те викнат, веќе средена работата одиш чисто формално да се запознаеш со шефот и од наредноит ден или недела почнуваш со работа, за жал тоа е. Квалификации/предходно работно искуство/мотивационо писмо, ретко. Тоа во поголеми компании каде се бара навистина стручен кадар и квалитетен.
ќе те виканат колку законски да се покријат дека е легален изборот на нивниот “кадар“ но колку е транспарентен изборот тоа е друго прашање
право професионални интервју кое ќе се води врз основа на стручност компетентност НЕМА !!
 

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
Не сум била на некое интервју и не знам баш како оди тоа, но од многу луѓе што сум слушала стварно се незадоволни од односот на работодавачите односно од оние кои го прават интервјуто. Не требало да ги прашаш за плата, за работно време, за ова за она. Демек 3 000 евра плата дават па ти не смееш да прашаш. Крајно не професионално и изживувачки уште на старт.
Не треба да ги прашаш за плата не од причина што е мејби "3000e" него баш затоа што не е..демек ти идеш на раб за да раб и да напредуваш или само за плата..нормално е дека сите раб за пари,ама као демек нив им е битна мотивацијата..а плус и срам им е да кажат дека платата е 6000ден :cool:
 
  • Like
Реакции: JaMi and Kitty

Aferra

Нов член
13 јули 2013
13
4
3
Koga sme tuka kaj rabotata i intervjuata sakam da prasam za mislenje za rabota i vonredno studiranje?? :)
 

Zoro1515

Нов член
8 февруари 2016
13
2
3
28
Вработете се на интернет, работете со реален тим. Со самата регистрација добивате 20$ бонус.
Веднаш по регистрирањето ќе ве контактирам на емаил за да ви ги пратам потребните материјали и да ви помогнам да напредуваме заедно со целиот тим!http://rabota-na-internet.blogspot.mk/2016/02/blog-post.html
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
136
1,053
Зошто во кафичите и во рестораните, кога се бара персонал за работа, имаат одредени личности што ги вработуваат? Огласот трае, а тие ти викаат дека веќе нашле личност за работа.