1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Иронија и сарказам

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од lady_blue, 17 август 2013.

 1. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Освен низ темава,да пробаше да прочиташ некое нејзино мислење,да речеме избери некое,ете едно две,само стотина наназад,и наврати се и повтори го ова пак.
  Прашањата мене не ми претставуваат замена за професор ами сосема нешто трето.
  Еден пример ке земам само каде не е лошо да се користат а ги има многу.
  На пример во ,,лабилни,,постови каде што одредени мислења ствараат недвоумица и за самиот автор кој ги пишува а камоли за читателот.
  Ако се потруди човек да ги прочита за да ги разбере во некои од нив прво се тврди да речеме дека црното е побело и од самото бело.
  Односно,дури и самиот автор не е сигурен во својот став или ете барем читателот не разбрал,па потпрашал.
  Во доста дискусии после неколку прашања оној кој тврдел дека белото е бело,на крај сам упорно пишува дека е црно.
  Се надевам дека успеав да доловам вака утрински :biggrin

  Поконкретно околу иронијата и сарказмот во следна прилика,сега само ке спомнам дека.....ако некој лично си ја сфати навредата врз самиот себе како личност заради ,,исмејувањето,,на некој негов за сосема трета личност не логичен став.
  Тоа си е негов проблем.
  Но има една не така лесно сватлива заразна болест на форумов,низ кој таквата личност која се навредила најчесто возврака со директни навреди и не само што наместо да се казни онаа која директно навредила,се казнува онаа која наводно,,прва почнала,,.
  А што тоа прва почнала?
  Искористила иронија за некој текст за нејзе не логичен и смешен во кој авторот бил мртов сериозен и сметал дека напишал мудра мисла?
  Пак ке речам.Негов проблем.
  И тоа најчесто при таквите појави во кои се ,,исмева,,некој пост се наогаат навредени и тоа лично токму оние кои тврдат низ темите дека ова е само форум и не треба да се сфакаат толку сериозно работите.
  Ете тоа е мој пример за најголемата иронија на форумов.
   
  На lady_blue и slb_bobo им се допаѓа ова.
 2. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Значи вас ви е сатисфакција да исмевате такви "мртви сериозни" личности на форумот,и потоа да се лутите заради лични навреди,и на крај,нивен проблем?
  Тогаш не треба вас да ви биде проблем тоа што добивате банови за подгорување,буцкање,сарказам и иронија,зошто некој саркастичното играње играчки со некого може да биде сфатено како поголема навреда од директната,зошто нели сепак како што викате,сите имаме различни мислења,и не треба да се лутиме на спротивното нели? Зошто тогаш толкава џева и галама за секој казнен поен што го добивате,пробувате да ги убедите модераторите дека сте вие во право и дека банот е џабе? Па дури и со безвезе статуси,ко да сте од невладини организации па протестирате за некакви си права? :)
  Лабилните постови се дискутабилна ствар,често во тие твои лабилни постови стриктно се кажува мислењето на членот,но сепак нели мора да следи контра прашање. Мене најголемата иронија ми е тоа што сте вие најотворени умови,и "поддржувате" различни мислења на форумов,а кога мислењето на администраторот или модераторите се коси со вашето,и решава да ве сакнционира,тогаш вие глумите жртви. И не може бре никој да не е у право,да разбирам еден член да беше против сево ова,ама не е ни еден ни двајца,повеќе се. И вашата цел не е да дискутирате,туку постојано да докажувате кој не е во право на форумов.
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Овде лежи целиот проблем,понатаму нема да го коментирам твојот пост од причина што уште на самиот старт наместо пост спомнуваш дека си сватил за ,,исмевање,,личност.Јас тоа не напишав.
  Понатаму цел пост ти е наводно твврдење на основа на претпоставка.А тоа не е ни иронија,ни сарказам а богами ни прашање.:)
  Ти слободно можеш да продолжиш со своите толкувања на не твои постови сосема на контрастен начин од она што се напишани.
   
  На slb_bobo и lady_blue им се допаѓа ова.
 4. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  ами добро, јас длабоко се извинувам и со задоволство се откажувам од професорската улога и позиција, шом тоа бил проблемот во недискутирањето на вакви и слични теми.
  изгледа си во право, оти дур ме немаше толку присутна, не можевте да престигните дискутирајќи, а овие неколку дена некултурно и надмено се замешав, па дискусиите замреа :zelen
  инаку, едно е да исмејуваш став, а друго е да исмејуваш личност. ама на форумов, никако да се разграничат тие тве работи.
   
  На Luckky, theowndemon, slb_bobo и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon Полноправен Член

  Зачленет на:
  8 јули 2013
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  33
  Што е иронија, а што сарказам? - Двата се начини на потсмевање на некој, исто како што имаат кажано претходно, се искажува со потенцирањето на спротивното од тоа, потенцирање на совершеното за исмевање на мааните на некој, било какви.
  Како вие ги разбирате и дефинирате? - Под иронија повеќе сфаќам кога некој прави нешто против кое е против (ама се изјаснав) т.е. ако се презива White, а да е црн, а под сарказам сфаќам она што го напишав погоре - исмевање.
  Колку често ги употребувате? Или ич? - Неможам да речам многу често, ама сепак.
  Што мислите за личностите кои употребуваат иронија и сарказам? - Што би мислела, сите го користиме, некои помалку некои повеќе, барем еднаш, но сепак го користиме.
  Се спомна некаде дека се тоа несреќни личности? - Не воопшто. ^.-
  Дали тој што е ироничен или саркастичен значи дека не е умешен/моќен/нема богат речник/..... за да се изрази поинаку, да не речам културно? - Сигурно има богат речник ама неќи да троши зборови како да кажам на тоа, па решава да го реши на пократкиот пат па би рекла, умешен.
   
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Иронија е кога некој на форум во пораки ти напише:
  -Сакам да знам нешто повеке за тебе
  а ти си изнапишал веке 3000мислења :biggrin

  А уште поголема иронија е кога истиот се декларира дека не го занимаат приватните животи на форумџиите а во втората порака од него пишува:
  -А ке ми дадеш фб? :eek:
   
  На slb_bobo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Сарказам во буквален превод значи загризување во живо месо, што би дошло као ептен хард кор исмејување. Тоа е хумор кој можат да си го дозволат само интелегентни луѓе, зашто во спротивно изгледа мизерно.
  Јас си ја одбирам иронијата во ситуации кога е неопходна :D
  Некогаш на некои луѓе и нема посоодветен начин да им изнесеш свој став од тој во кој има иронија.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Boyle

  Boyle Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 ноември 2013
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  12
  Глупости!!Можеме како луѓе да се обраќаме нема потреба со иронија и сарказам да маскираме!
   

Сподели: