Зошто многу луѓе не веруваат во Библијата како Божји збор?

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Човечките влади не успеале да ги решат проблемите со криминалот, меѓу кои е и тероризмот. Бог ќе ги отстрани сите злобни одЗемјата (Пс. 37:1, 2, 9). Човечкото владеење довело до непрестајно војување, но Бог како владетел ќе ‚ги прекине војните до крајот на земјата‘ (Пс. 46:9). Всушност, под Неговата власт ќе биде обновен и мирот меѓу луѓето и животните! (Иса. 11:6-9). Сиромаштијата и гладот биле постојани обележја на човечкото владеење, но Јехова ќе ги отстрани и нив (Иса. 65:21). Дури и човечките владетели кои имале најдобри намери не успеале да им стават крај на болестите и смртта, но под Божјата власт, старите и болните ќе се вратат во деновите на својата младешка сила (Јов 33:25; Иса. 35:5, 6). Навистина, Земјата ќе стане Рај во кој дури и мртвите ќе воскреснат!
 
Последна промена од модератор:

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Додека условите во светот се влошуваат, само Божјето совршено владеење потполно ќе ги задоволи потребите на луѓето. Само неговото Царство ќе донесе вистински мир и напредок. Каков би бил светот доколку Бог никогаш не преземе акција? Зарем омразата, насилството и војните нема да продолжат да го измачуваат човештвото, како што и било низ вековите на човечко владеење? Всушност, битката Армагедон е една од најдобрите работи што можат да ни се случат!
--------------------------------------------
За да се види дека без Бог луѓето не можат успешно да владеат (Проповедник 7:29; 8:9). По 6.000 години од човечката историја, станало сосема јасно дека човечките владетели не успеале да ги отстранатвојните, криминалот, неправдите и болестите. (Прочитај Еремија10:23; Римјаните 9:17.)
За разлика од луѓето, Бог владее за доброто на своите поданици (Исаија 48:17, 18). Наскоро, Јехова ќе им стави крај на сите човечки влади. На Земјата ќе живеат само оние што ќе го изберат Бог за свој Владетел
--------------------------------------------
ЧОВЕЧКОТО владеење претрпело целосен неуспех! Во тоа нема никакво сомневање. Главна причина за овој неуспех е тоа што на луѓето им недостига мудрост за да можат добро да владеат. Овој неуспех на човечкитевладиособено е видлив денес кога толку многу владетели се ‚себељубиви, алчни за пари, вообразени, надуени, нелојални, неспремни за каков и да било договор, клеветници, без самосовладување, сурови, без љубов кон добротата, предавници и горди‘
_______________________________
Не пишувајте мислења едно по друго, користете го копчето „Измени“!
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

oптимистка

Истакнат Член
1 април 2014
9
8
103
Библијата не не учи само на тоа дека Бог постои, од Библијата учиме дека секое добре се враќа со добро, секоја подарена љубов се враќа со дупла љубов. Ако ги применуваш правилата на добрината ќе почувствуваш благодет на своја глава. Колку и да не верува некој во Бог верува дека правејќи добро на ближниот си враќа добро на самиот себе. Тоа е основното на Христијанството. Доволен доказ за присуството на Бог и исполнување на Божјата волја.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Во ред не веруваш во неа али ајде спореди ми некоја друга книга бар малку слична на неа, ако ја има ????

Еврејската Тора, иста е до последна буква со првите пет книги на стариот завет...:)
А колку `украле` од епот за Гилгамеш и Енума Елиш е неверојатно... да се дешаваше тоа во денешно време сумерите ќе ги тужеа евреите за копирајт инфринџмент :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot and Saladin

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Човечките влади не успеале да ги решат проблемите со криминалот, меѓу кои е и тероризмот. Бог ќе ги отстрани сите злобни одЗемјата (Пс. 37:1, 2, 9). Човечкото владеење довело до непрестајно војување, но Бог како владетел ќе ‚ги прекине војните до крајот на земјата‘ (Пс. 46:9). Всушност, под Неговата власт ќе биде обновен и мирот меѓу луѓето и животните! (Иса. 11:6-9). Сиромаштијата и гладот биле постојани обележја на човечкото владеење, но Јехова ќе ги отстрани и нив (Иса. 65:21). Дури и човечките владетели кои имале најдобри намери не успеале да им стават крај на болестите и смртта, но под Божјата власт, старите и болните ќе се вратат во деновите на својата младешка сила (Јов 33:25; Иса. 35:5, 6). Навистина, Земјата ќе стане Рај во кој дури и мртвите ќе воскреснат!

Секоја душа да им се потчинува на претпоставените власти, зошто нема власт која не е од бога дадена.
Затоа оној кој се противи на власта , тој се противи на божјата наредба. А оние кои се противат тие ќе паднат под осуда
Послание до Римјаните 13, 1-2

Бог ги поставува човечките влади на власт и заповеда секоја душа да им се потчинува...or else...:kafe
Од Гмујо до Лазо Колишевски, од Калигула до Мао Це Тунг, секоја власт е од Бога дадена. Кој се противел на Хитлер се противел на божјата наредба.

Има некој проблем со отстранувањето на сиромаштијата и гладот? Ако се знае дека пола од светската популација се мачи да се прехрани а милијарда и кусур гладуваат, нешто не е во ред. Многу чудно за едно семоќно и полно со љубов битие нели?
 

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Има многу убави книги кој ми помогнале да си создадам своја перцепција за "Божјата реч", а немале врска со библијата. Како мал ја прочитав "Галебот Џонатан Ливингстон" и ден денес толку едноставна книга ми оставила некоја слика како да чекорам во животот. Библија како библија, секој ќе си ја толкува на свој начин, некој ќе го злоупотреби нејзиното читање, некој ќе ги прешкрта нештата што не му се допаѓаат и ќе си ги употреби само оние што му годат нему. Зошто да се догматизирам кога можам да се ослободам од лимитот на суеверијата, празноверијата чекорејќи по своја волја и слободно размислување. Доктрини и доктрини. А догмите на страна!

„Во почетокот беше Зборот,
И Зборот беше во Бога,
И Бог беше Збор“


Како да Зборот е затворен во само една библија? :)

Е добро бе, некој стари племиња во Африка, Амазон, Азија, Океанија што немаат појма со библијата и за нејзиното постоење, тие немаат појма што е Божја Реч? Колку тажно што мора да одат во пеколот. </3

http://en.wikipedia.org/wiki/Socrates_(Voltaire)
Ако може некој да си ја најде во PDF. нека си ја прочита.
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Има многу убави книги кој ми помогнале да си создадам своја перцепција за "Божјата реч", а немале врска со библијата. Како мал ја прочитав "Галебот Џонатан Ливингстон" и ден денес толку едноставна книга ми оставила некоја слика како да чекорам во животот. Библија како библија, секој ќе си ја толкува на свој начин, некој ќе го злоупотреби нејзиното читање, некој ќе ги прешкрта нештата што не му се допаѓаат и ќе си ги употреби само оние што му годат нему. Зошто да се догматизирам кога можам да се ослободам од лимитот на суеверијата, празноверијата чекорејќи по своја волја и слободно размислување. Доктрини и доктрини. А догмите на страна!

„Во почетокот беше Зборот,
И Зборот беше во Бога,
И Бог беше Збор“


Како да Зборот е затворен во само една библија? :)

Е добро бе, некој стари племиња во Африка, Амазон, Азија, Океанија што немаат појма со библијата и за нејзиното постоење, тие немаат појма што е Божја Реч? Колку тажно што мора да одат во пеколот. </3

Па зависи на кој бог мислиш, ако е Јахве тогаш единствено библијата/тората се списи во кои се собрани изјавите на Бог кои ги обзнанил преку пророците, апостолите и Исус. Тоа е единствен извор на теолошко-схоластичката идеолигија и морален кодекс кој е (би требало) валиден за рисјаните и еврејте. Додуша еврејте си имаат и талмуд, рисјаните си имаат и црквени теологии...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harmonija

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Па зависи на кој бог мислиш, ако е Јахве тогаш единствено библијата/тората се списи во кои се собрани изјавите на Бог кои ги обзнанил преку пророците, апостолите и Исус. Тоа е единствен извор на теолошко-схоластичката идеолигија и морален кодекс кој е (би требало) валиден за рисјаните и еврејте. Додуша еврејте си имаат и талмуд, рисјаните си имаат и црквени теологии...

Јас сакам да си мислам на богот "flow" (мала шала) ама стварно тој бог ми вели "just go with the flow", "не ми принесувај жртви и не ми пали свеќи", "секое лошо за добро е, што и да е ќе помине, само љубовта ќе остане", "апни си сабајле ајварче после пиј кафе, пошто и сам гледаш дека цел ден те боле желуднико коа пиеш кафе пред доручок." , " сакај и ќе бидеш сакан, само не забравај да се сакаш и сам себе, пошто (ќе бидеш) е идно време, а ти немаш ногу трпение да чекаш, затоа не се нервирај" :D

The Emerald Table of Hermes

True, without error, certain and most true: that which is above is as that which is below, and that which is below is as that which is above, to perform the miracles of the One Thing.

And as all things were from One, by the meditation of One, so from this One Thing come all things by adaptation. Its father is the Sun, its mother is the Moon, the wind carried it in its belly, the nurse thereof is the Earth.

It is the father of all perfection and the consummation of the whole world. Its power is integral if it be turned to Earth.

Thou shalt separate the Earth from the Fire, the subtle from the coarse, gently and with much ingenuity. It ascends from Earth to heaven and descends again to Earth, and receives the power of the superiors and the inferiors.

Thus thou hast the glory of the whole world; therefore let all obscurity flee before thee. This is the strong fortitude of all fortitude, overcoming every subtle and penetrating every solid thing. Thus the world was created. Hence are all wonderful adaptations, of which this is the manner.

Therefore am I called Hermes the Thrice Great, having the three parts of the philosophy of the whole world. That is finished which I have to say concerning the operation of the Sun.


http://hermetic.com/texts/emerald.html

Да не бидам оф-топик, јас лично не се водам по библијата затоа што ми вели " ако твоето око те наведува на грев, извади го и фрли го " :( ( А јас кутриот баш сакам да си гледам по девојки ) (brokenheart)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Смарагдните табли биле предмет на потрага на генерации алхемичари и окултисти, па и на самиот Исак Њутн, не знам од каде се цитативе, ваљда не ги пронашле а да не кажаа на вести :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harmonija