Живеење заедно пред брак | Црнобело Форум

Живеење заедно пред брак

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Што мислите за оние парови кои живеат заедно пред да стапат во брак? дали ги подржувате?? дали вие би сакале да живеете со вашиот партнер/ка заедно пред да запловите во брачните води??


Јас лично би сакала да, бидејќи така ќе го запознаам поубаво каков е кога ќе има поголеми обврски. Според мене кога се влегува во брак тогаш е се многу поразлично и имаш многу поголеми обврски и затоа не е исто. Ги подржувам и им честитам на тие што го имаат направено тоа. Сега за постарите лица тоа е скоро невозможно, бидејќи пред тоа морало да бидеш барем верен :zbunet барем така јас имам слушано од постарите, вклучувајќи ги и моите родители :D

Го подржувам тоа.
Добро е човек да може да живее заедно пред брак.
Зошто тогаш навистина се осознавате како луѓе, карактерите, навиките кои ги имате, и тогаш мислам навистина се гледа дали навистина можете да функционирате како пар.
Меѓутоа не секој може да си го дозволи тоа.
Друго е искачањето, заедно по одмори а сосем друго е живеењето заедно.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,436
9,143
1,683
Кушкундалево
Што мислите за оние парови кои живеат заедно пред да стапат во брак? дали ги подржувате?? дали вие би сакале да живеете со вашиот партнер/ка заедно пред да запловите во брачните води??


Јас лично би сакала да, бидејќи така ќе го запознаам поубаво каков е кога ќе има поголеми обврски. Според мене кога се влегува во брак тогаш е се многу поразлично и имаш многу поголеми обврски и затоа не е исто. Ги подржувам и им честитам на тие што го имаат направено тоа. Сега за постарите лица тоа е скоро невозможно, бидејќи пред тоа морало да бидеш барем верен :zbunet барем така јас имам слушано од постарите, вклучувајќи ги и моите родители :D
Моите живееле заедно пред да бидат во брак. Дури ни свадба не правеле, туку само онака формалности и еден скромен ручек со најблиските.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,103
393
28
Струмица
Моите живееле заедно пред да бидат во брак. Дури ни свадба не правеле, туку само онака формалности и еден скромен ручек со најблиските.

Тоа се многу ретки случаеви, браво за нив, но јас зборувам во глобала, повеќето стари лица не би го прифатиле тоа во никоја ситуација... :)
 

fernandez

Нов член
31 мај 2012
3
0
1
skopje
eve jas da vi kazam za mene,so decko mi ziveam zaedno veke pola godina ,a pred toa 2 god sme zaedno znaci nekade vkupno 2 ipol god.znaci porano non stop bevme zaedno ne se delevme osven koga ke bideme na rabota znaci toj idese kaj mene doma spiese ,,jas kaj nego i donesovme odluka da ziveeme zaedno sami 2ta.a ne planirame skoro svadba ili nes slicno,super ni e taka si se soglasuvame sekade zaedno ideme,duri ni parite ne gi delime se ni e zaednicko,vaka imame i poveke poverenie a sepak sve mi e dozvvoleno od negova strana,mozeme po nekogas da se skarame no toa ke bide mala raspravija koja brzo ke pomine ,ne kao demek gi pakuvam kuferite i ajde cao :) znaci super mi e i moite ne se protivea , so tek na vremeto svatija deka nema cel zivot da bidam so niv,ali ponekogas krivo mi e i si odam kaj moite ama koga e se odlucis na vakov cekor nema vrakjanje nazad :::::::::::::::))))))))))))))
 

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
32
Скопје
ДА зошто и јас сум една од нив и пошто живееме во поново време, не гледам ништо чудно во тоа, напротив нај нормално е да се проба пред да се потпише ливчето ;)
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
33
Неготино
да живееме заедно,само законски документ ни фале и да ја официјализираме работата:) 3 години живееме заедно,и супер функционираме,не да се фалам ама така изпадна постот,моето мислење е дека се соглсувам со заеднишкото живеење пред брак,зошто не е исто во врска и заедно во ист стан па макар и 100 години да си во врска-сепак е убаво

п.с.старите велат да пробаме дали ќе не биде заедно ,така и ние хахахах