Живеење заедно пред брак | Црнобело Форум

Живеење заедно пред брак

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,217
753
Не гледам никаква причина зошто би кажал некој не за живеењето заедно пред брак!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

љубам

Нов член
8 април 2013
4
4
3
зависно кој како гледа макар што еден лист хартија воопшто не е битен ако не функционираат личностите.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
зависно кој како гледа макар што еден лист хартија воопшто не е битен ако не функционираат личностите.

Тој лист хартија е битен и те како. Затоа и пред да се потпиште најдобро е да се провери како би функционирале заедно, затоа што доколку не функционираат тој лист може да донеси многу невољи како духовни така материјални.
 

љубам

Нов член
8 април 2013
4
4
3
Реков зависно кој како гледа,има безброј примери кој функционираат добро,а богами и има кои никогаш нема да се осудат да направат иста грешка од лузните кои ги добиле.
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Да , супер е и супер ќе биде ако сте пријатели , ако сте одлучиле да делите се и да си градите нови перспективи заедно и да работите на вашата мала заедница наречена едноставно заедница...никако поинаку .))) Најубавата работа е човекот со кого ќе живеете , не самото живеење....тоа е најубаво за мене ...
се разбира некој горе спомена услови , финансии...да тоа е битно и му посакувам на секого да може да си го дозволи тоа и да ја почувствува убавината на живеењето во пар...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and BlackTulip

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Мислам дека е наинтересниот дел од врската да живееш заедно , можеш многу работи да научиш за партнерот и за себе воедно , ја сум за дефинитивно :kafe
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Живеењето заедно пред брак ми се чини е најпаметното нешто што може да го направат сите што планираат нешто плус.
Прво поради што, друго е кога некого го гледаш 2 часа во денот(или на два дена) а друго е кога со некого се будиш и кога заспиваш.
Второ поради што, така можете да се привикнете на своите навики и да го вкусите она што се вика „брак“ и да видите дали сте вие всушност спремни за такво нешто. Затоа што многумина залутуваат и на крај ова не им чини она не им чини па разводи и триста чуда.
Само што, живееме на балканот, и оние што живеат во помалите гратчиња, ако се одлучат на ваков чекор :franticтешко нив.
Знам по себе. Долго бев етикетиран како искористувач што откако ќе ја изгустира ќе ја фрли. Денес е мајка на моите деца.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina, Aleksis and Caci

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Одлична прилика да се дознае како би изгледал заедничкиот живот понатаму.Секако нели,ако успее. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aquarius

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,351
3,041
1,133
Убаво е двајца млади да живеат заедно пред брак, но само ако врската е сероизна и стабилна. Во спротивно ,се добиваат многу трауми и лоша претстава за бракот.
Истотака, нашата средина е многу мала и балканска , па ако се заборават во предбрачното живеење подолго време, со години, ќе излезат многу муабети кои нема да бидат пријатни за родителите на младите и за нив. Треба да бидеме свесни за малограѓанството.
Го подржувам предбрачното живеење и периодот на навикнување на партнерите, но секогаш е различно кога ќе се потпишете на ливчето (кое за мене е беззначајно).Ако може кола на проба, зошто да не може брак на проба.
Но нема гаранција, и се да направите, вашиот брак дали ќе биде успешен или не, зависи од двајцата колку вложуваат во текот на годините во врската. Може некој брак да е успешен 20 години , а потоа да е неуспешен...Бракот е динамичка машина на двата партнери, колку вложувате, толку добивате.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,878
973
И ја сам за овој нешто. Убаво е бш за да се стекнеф некои навике без кои неможе да функционира едн брак
Вреди да се проба, ако не бива не бива.Али као што вика МајаМаја овдека куде нас не ни налагаф бш услови за тој.Знаемо сфи кој сфе може да си га дозволи овој.Сс двеста евра плату не се живи самостално
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina