Друштвени игри

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Пијопол бе. А уствари што ќе ми е игра, земеш алкохол, ги полниш чашите и ги редиш на маса, правиш едно топче и кој ќе погоди во чашата другиот мора да ја испие. А не ова со коцки, ќе се направам тавче и ни коцка ќе видам, ни број што се паднал ни пијопол.
 

Igniter

Нов член
10 декември 2014
2
0
1
37
Пијопол бе. А уствари што ќе ми е игра, земеш алкохол, ги полниш чашите и ги редиш на маса, правиш едно топче и кој ќе погоди во чашата другиот мора да ја испие. А не ова со коцки, ќе се направам тавче и ни коцка ќе видам, ни број што се паднал ни пијопол.

Супер е бе зашо... ем поинтересно ќе биде пиењето, ем ќе се избегнат тешки филозофски дебати... барем мене често тоа ми се дешава :))
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Пијопол бе. А уствари што ќе ми е игра, земеш алкохол, ги полниш чашите и ги редиш на маса, правиш едно топче и кој ќе погоди во чашата другиот мора да ја испие. А не ова со коцки, ќе се направам тавче и ни коцка ќе видам, ни број што се паднал ни пијопол.
А демек кога си ''тавче'' ќе си способен да ја погодиш чашата. :zelen
Инаку сум играла Цугопол, тогаш немаше Пијопол. Обично на одмор сме го играле, ама препорачувам да се игра со пиво зашто за 15 мин ќе се направиш ''дупка''.
Интересно е, ама јас сепак сум за тешките филозофски дебати. Со нив, повеќе се забавувам. :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
А демек кога си ''тавче'' ќе си способен да ја погодиш чашата. :zelen
Инаку сум играла Цугопол, тогаш немаше Пијопол. Обично на одмор сме го играле, ама препорачувам да се игра со пиво зашто за 15 мин ќе се направиш ''дупка''.
Интересно е, ама јас сепак сум за тешките филозофски дебати. Со нив, повеќе се забавувам. :sreken
Па тешко ќе се погоди ама поинтересно е. Добро сега малку е глупо што на пример ако едниот е прецизен а другиот не е, тогаш само едниот ќе е фрижидер. Прв пат слушам за играва јас, а иначе подобро е со жесток пијалок. :)
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Играме доста-ризик, покер, табла, јамб.....монополот некако ни е дугачок, а не дека немаме, ама дали 1 сме го изиграле. Сега па откако повеќето се со деца, едвај чекаме да заспијат да си изнапраиме муабети. Ама мислам дека омилена ни е ризик.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Ги сакам друштвените игри,моја омилена игра е монопол
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Омилена ми е Мистерија. Сосема случајно со другарка ја начекавме во Тинекс пред некоја година и секогаш е ултра забавна.
Единствено еднаш испаднавме најглупи на свет пошто бевме сами две и многу лесно е да се разоткрие така кој е крадецот, што украл и во која соба го скрил, па решивме да ги поделиме картичките на 4 дела и да играме ко за 4ца (ко да нема да знаеме кои карти се сепак во нас :rofl). До денес уште се смееме на таа брилијантна идеја.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Омилена ми е Мистерија. Сосема случајно со другарка ја начекавме во Тинекс пред некоја година и секогаш е ултра забавна.
Единствено еднаш испаднавме најглупи на свет пошто бевме сами две и многу лесно е да се разоткрие така кој е крадецот, што украл и во која соба го скрил, па решивме да ги поделиме картичките на 4 дела и да играме ко за 4ца (ко да нема да знаеме кои карти се сепак во нас :rofl). До денес уште се смееме на таа брилијантна идеја.

А каква игра е тоа Мистерија, карти само без коцки за фрлање или?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А каква игра е тоа Мистерија, карти само без коцки за фрлање или?
Има и коцки за да се движиш низ собите. Базирана е на филмовите Clue и Murder by Death. Полето за играње е замокот со соби и фрлаш коцка за колку чекори да се помрднеш.
Еве ја странската верзија, што оригинално е со убиство, ама ние пошто сме сензитивни, нашата е со краџа. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider