Друштвени игри

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Монопол ми е омилена...
Прво всушшност и не сакав друштвени игри. Немам брат или сестра, па и немаше многу со кој да ги играм. Онака, само понекогаш, еднаш во 6 месеци играв со мојот мал братучед „Не лути се човече“. Но, потоа монополот беше откриен (од поголемиот брат на оној со кој играв „не лути се човече“)! Па, почнавме сите да играме монопол многу често...
Потоа полека почна да ни станува досадно, па направивме мала пауза. Сега, понекогаш повторно го играме...
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Одамна немам играно Ризик, па затоа во последно време најмногу играм табла. Увек добра занимација за тепање време, особено ако има во некој кафич. Иначе, имам една игра која прв пат ја видов во Little Britain на времето и си ја земав од Америките, се вика Shut The Box.

shut the box.jpg

Толку е проста, а толку заразна. Се што треба е да ги вртиш коцките и да ги спушташ бројките. На крај, треба или сите да ги спуштиш или да оставиш што е можно помала бројка која ја запишуваш. Играте на пример по 10 круга, така што вртиш еден круг ти, па еден круг спротивникот. На крај ги собирате бројките, кој има помалце, тој е победникот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Табла.. научив да ја играм пред едно добри 15-16 години и оттогаш наваму без размислување ми е омилена игра...ме опушта а и ме тера да размислувам воедно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Змејче

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
Табла.. научив да ја играм пред едно добри 15-16 години и оттогаш наваму без размислување ми е омилена игра...ме опушта а и ме тера да размислувам воедно...


се согласувам со тебе, баш е гимнастика за мозокот...сакаш една партија, две, три...?? :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Монопол
не лути се човече
игри со карти - макао
 

Igniter

Нов член
10 декември 2014
2
0
1
37
Конечно почнаа интересни друштвени игри и во државава да се прават, се надевам дечкиве ќе продолжат да креираат и други. Одлични се странските ама зашо да си немаме и македонски :) Одвај чекам да излезе во продажба :)
https://www.facebook.com/pijopol
 

Прикачувања

  • 10484942_314333535426615_4072180319192505629_n.jpg
    10484942_314333535426615_4072180319192505629_n.jpg
    108.2 KB · Прегледи: 10