Дволичност

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Па вака јас не сум дволична... Но познавам многу другарки кои се многу дволични, но не сакам со таквите многу да комуницирам :)
 

Elizabeth Bathory

Истакнат Член
13 февруари 2012
353
406
363
Skopje
Има една девојка се прави луда изгледа, подволично суштество не постои од неа, цело време наоѓам начин да ја одбегнувам ама не бе брате се пика ли се пика па кога ќе почне да ги оговара најдобрите другарки, братучетки а со нив е цело време значи заедно јадат, спијат, излегуваат ма се прават заедно, па на фејсбук коментари фрчат срцка моја најубава си лепотица најубава леле леле кога ќе ги видам таквите коментари ми се лоши од толкаво лицемерие, и после ми доаѓа тука кај мене да ги оговара па чекај малку срамота е бре алоо, сигурно кога ќе отиде кај нив па мене ќе почне да ме оговара :D такво дволично ѓубре не сум сретнала до сега. Таква дволична идиотка не ми е потребна!
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
Не ги сфаќам луѓето кои се заморуваат со дволичност, глумење, маски, си имаат 2-3-4 лица. Зарем не се уморуваат од толку глума?
Ако некој не ми е по ќејф, едноставно не го сметам за жив. Точка. Ни здраво, ни бутур. Не ми се свиѓаш и готово. Многумина ми се лутат - Де бре нели можеш да кажеш едно здраво? Нема да умреш.
Не можам да кажам ни здраво. Не гледам потреба од глумење
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Да бидеме реални сите имаме маски и повеќе лица коа се работи за одредени луѓе или коа сте приморани да правите лице некому на пример на искубаната плава тетка која ви е надредена и на која сеуште и се мрсни рацете од утринскиот бурек, или на шефицата која ве прашува дали и е добра фризурата сарма ..така да мораме во некои ситуации да направиме лице , не оти не би и кажале директно во фаца туку затоа што не сакаме да си го комплицираме денот само поради кодексот на искреноста кој што го почитува никој кога е во ваква ситуација.И сите знаеме зошто ! А дволичност кога се работи за пријател, кога се работи за корист и кога некој се дружи со вас само поради интерес а позади вас ви копа дупка....тогаш тоа не е само дволичност туку е лоша личност. Личност која нема изградено никакви вредности. Јас пример околу мене имам такви луѓе , јас знам дека се такви , но тие се неизбежни луѓе и ќе се моткаат тука во вашата околина. Работата е колку ќе им дозволите на тие луѓе на навлезат во вашата интима и да ја злоупотребат. Инаку да чести се колку воздухот и реално во овој денешен свет се помалку и помалку се среќаваат луѓе со карактер, добри луѓе колку и да е ова клише....ние никогаш нема да имаме пријатели како што имале нашите дедовци....и никогаш нема да постои онаа чест која што била одлика на малкумина и значела нешто некогаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Поради оваа особина на луѓето, немам вистински пријатели. Не сакам да имам колку да се редат во листата на пријатели, сакам да се има и доверба и почит. Нека е и еден ама вреден и искрен. Не правам лице и не сакам да ми прават. Ова зборам општо за пријателството. Мразам дволични луѓе и оваа е една од особините на луѓето што најмногу ја мразам.
Точно дека сите ние правиме лице понекогаш. Некогаш и не сме во можност да го покажеме вистинското мислење за некоја персона, како на пример лошиот шеф. Но, не можам да ја разберам дволичноста кај луѓето како главна особина. Не знам дали се тоа луѓе толку жедни за внимание, па прават и очајни мерки за стекнување на "пријатели", ама знам дека таквите сакам да бидат подалеку од мојот живот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Lena

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Дека сме кажале “бела лага“ и дека од љубезност сме направиле лице...сме направиле сите до еден...
Ама лично ми се гади и повраќа од лицемерие кое е константно и кое има скриени намери и злобна и манипулаторска заднина...е тоа ми е (puke)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Белата лага е најчесто користена ако сака да се избегне некој премногу осетлив одговор. Најчест случај е премолчувањето, во други е сложувањето во став само колку да се избегне жестока расправија.
Додека лицемерието поради стекнување на личен интерес во склоп на користољубието е негативна особина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Белата лага е најчесто користена ако сака да се избегне некој премногу осетлив одговор. Најчест случај е премолчувањето, во други е сложувањето во став само колку да се избегне жестока расправија.
Додека лицемерието поради стекнување на личен интерес во склоп на користољубието е негативна особина.
Да, ама на белата лага која и е границата?
Што кога едниот почесто кажува бели лаги со цел да го заштити другиот?
Цело време одлучува наместо него, не го прави ли со тоа неспособен да се соочи во вистината и слабак?
Или кога белата лага му е совршен изговор на другиот?
Тоа е веќе дволичност и лицемерие. Барем според мене.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo and melpomena

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Да, ама на белата лага која и е границата?
Што кога едниот почесто кажува бели лаги со цел да го заштити другиот?
Цело време одлучува наместо него, не го прави ли со тоа неспособен да се соочи во вистината и слабак?
Или кога белата лага му е совршен изговор на другиот?
Тоа е веќе дволичност и лицемерие. Барем според мене.
Белите лаги кажани некогаш кога навистина има потреба за тоа мислам дека се безопасни некогаш дури и корисни и неизбежни...ама ако цел однос се сведува на бели лаги од едната страна (за да се заштити другиот) тогаш тоа е веќе лицемерие или уште полошо...сожалување...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да, ама на белата лага која и е границата?
Што кога едниот почесто кажува бели лаги со цел да го заштити другиот?
Цело време одлучува наместо него, не го прави ли со тоа неспособен да се соочи во вистината и слабак?
Или кога белата лага му е совршен изговор на другиот?
Тоа е веќе дволичност и лицемерие. Барем според мене.
Знаеш како викаат. There is a time when you need to do a little evil, to make a great good.
Искреност е искреност, но некогаш премолчувањето е потребно за да не дојде до конфликт кој освен негативен исход, ништо добро не би излегло.