Дволичност

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Сите сме имале искуство со некоја личност, која има две лица, односно е дволична. Што мислите за дволичните, дали некогаш сте биле со личност која со вас е најдобар другар, а позади грб зборува за вас се и сешто? дали вие сте дволични??
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Искрено,ќе излажам ако речам дека најдобрите другари ми го направиле тоа зошто не ми го направиле. А,инаку знам многу ''пријатели'' кои се такви и се спремни да направат се само за да бидат центар на внимание.
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Искрено,ќе излажам ако речам дека најдобрите другари ми го направиле тоа зошто не ми го направиле. А,инаку знам многу ''пријатели'' кои се такви и се спремни да направат се само за да бидат центар на внимание.
ретко се наоѓа некој кој знае да го цене она што го правиш за него
не викам дека сум сјајна личност....сете правеме грешки тоа е така...али некој да ти боди нож во грб а да не е така
е тоа стварно е безвеза....додуша не се замарам али ги отрга тие луѓе што ти се блиски...јбг...неможе на народот да му ја затвореш устата...само треба да не се заматаш и да најдеш некој што знае да цени иако се многу малку:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Hip.Hop_MKD and Scars

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
ретко се наоѓа некој кој знае да го цене она што го правиш за него
не викам дека сум сјајна личност....сете правеме грешки тоа е така...али некој да ти боди нож во грб а да не е така
е тоа стварно е безвеза....додуша не се замарам али ги оттрга тие луѓе што ти се блиски...јбг...неможен на народот да му ја затвореш устата...само треба да не се заматаш и да најдеш некој што знае да цени иако се многу малку:)


така...секако дека моите другари не се совршени но се вистински и стварно ги ценам како и тие мене...ни јас не сум совршена...далеку од совршена сум можеби и да се речи дека и чудна сум но сепак кој е пак совршен?? :smug
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
терминот дволичност е малку повеќе дискутабилен
човек е прилагодливо сустество и своето однесување го прилагодува кон потребите на местото, времето, кон потребите свои и па и на другите.
просто така се живее подобро и полесно..... има дури тоа врска со бонтон, и правила на однесување на одредените места
искреноста е исто така чудна категорија и јас сметам дека не е баш некоја нај нај нај доблест на човекот
оти претерана искреност по секоја цена граничи со суровоста. може беспотребно да ги повреди луѓето
.
но ако дволичноста ја ставате во функција ( шо се вели ми работи зад грб) , тој дел е без гордост и е гнасен
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Сега дволичност... Баш дволични јас не познавам. Можда тролични или четирилични, а и петлични ќе се најдат, баш дволични не.
Сум сретнала, ме зафркнале... Да, признавам.
И ништо не би доживеала толку трагично ако тоа била некоја Х другарка која случајно дошла во мојот живот.
Тие беа моја крв. Најблиски.
Сепак. Веќе не се ништо. Со едната носам исто презиме и само толку. Со другата ни тоа.
Најлошо кај повеќеличноста е што ептен брзо се покажува вистинското лице...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD and Caci

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
така...секако дека моите другари не се совршени но се вистински и стварно ги ценам како и тие мене...ни јас не сум совршена...далеку од совршена сум можеби и да се речи дека и чудна сум но сепак кој е пак совршен?? :smug
Совршеноста е само фикција која човекот ја измислил и се залажува дека постои, но во суштина не постои. Самиот јас се сметам за перфекционист и тоа е причината поради која го мразам перфекционизмот и ги мразам сите перфекционисти. Болно е што секогаш си наоѓам маани. Секогаш кога ќе направам нешто и ќе го видам (или слушнам) повторно, ми доаѓаат нови подобри идеи и тамам сум помислил дека сум задоволен од тоа нешто што сум го направил новите идеи ми го расипуваат тоа чувство.

Онтопик: Ајде да бидеме реални. Прво, да најдиме некој кој никогаш во животот не бил лицемер. Не постои таков. Сите се лицемери, некои се повеќе - некои помалку но сите се лицемери. Во човековата природа е да биде лицемер, бидејќи така оние што се послаби умови ќе потпаднат под влијание на подоминантните умови (бидејќи не можат да распознаат лицемерие). Затоа следниот пат пред да разговарате со некого, во прв поглед земете го фактот дека сите лажат и сите се лицемери и дека можеби оној со кој правите муабет ве лаже во очи. Довербата во луѓето е слабост. Јас не верувам на речиси никого освен на тројца за кои сум сигурен дека во ниедна ситуација не би ме искористиле.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Совршеноста е само фикција која човекот ја измислил и се залажува дека постои, но во суштина не постои. Самиот јас се сметам за перфекционист и тоа е причината поради која го мразам перфекционизмот и ги мразам сите перфекционисти. Болно е што секогаш си наоѓам маани. Секогаш кога ќе направам нешто и ќе го видам (или слушнам) повторно, ми доаѓаат нови подобри идеи и тамам сум помислил дека сум задоволен од тоа нешто што сум го направил новите идеи ми го расипуваат тоа чувство.

Онтопик: Ајде да бидеме реални. Прво, да најдиме некој кој никогаш во животот не бил лицемер. Не постои таков. Сите се лицемери, некои се повеќе - некои помалку но сите се лицемери. Во човековата природа е да биде лицемер, бидејќи така оние што се послаби умови ќе потпаднат под влијание на подоминантните умови (бидејќи не можат да распознаат лицемерие). Затоа следниот пат пред да разговарате со некого, во прв поглед земете го фактот дека сите лажат и сите се лицемери и дека можеби оној со кој правите муабет ве лаже во очи. Довербата во луѓето е слабост. Јас не верувам на речиси никого освен на тројца за кои сум сигурен дека во ниедна ситуација не би ме искористиле.


Во потполност се согласувам со тебе, дека секој човек е дволичен, кој повеќе кој помалку... јас во принцип се кажувам во фаца, и поради тоа многу и не ме сакаат :D но ми се има случено и јас да излажам многу пати за нешто минимално, еве еден пример, со мојата другарка шетаме низ центар, и среќаваме една другарка со која учевме во средно, си ја сечела косата, ама навистина не и стоеше убаво, се направила како муле, и ние и кажавме да да супер си, а после кога се разделивме, леле каква се направила ццц златна коса имаше, се уништила :D понекогаш некои работи е подобро да ги прекутиш, отколку да ги кажеш :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ema09

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Добро денеска и дволичните се смеетаат у граници на нормала...у ова ебано време без морал и гостоинство неможеш да бараш едноличност..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD