1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали цртаните филмови влијаат лошо на децата?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од МериСелест, 4 февруари 2013.

 1. Auditore

  Auditore Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  272
  Ако цртаните филмови лошо влијае на децата сега сите деца ќе трчаа по патот гонејки ја брзата птица итрица со динамит во рацете. Али турбо биљ биљ ептен курназ.
   
  На diva orhideja и melpomena им се допаѓа ова.
 2. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  Влијаат и тоа како, еве јас сум жив пример на лошо влијание од цртаните филмови. Абе какви глупости зборите не ми се верува, Телетабиси - најретардираниот цртан што може да постои кај што нема грам насилство и ради него се фрлале деца у бунар. Булшит. Ние што гледавме Том и Џери ко мали им фрлавме наковална врз глава на другарчињата. Ги оставале сами дечињата пред тв и тие сешто гледале хахаха па на тв нема ништо бе, а тоа што чим научат децата да пишуваат им купуваат компјутер и они седнуваат одма да напраат фејсбук нема врска, на интернет нема ништо да се види што може лошо да влијае, цртаните биле криви.

  Стварно? Стварно? Би им пуштила ти на твоите деца да гледаат турски серии наместо цртани? Некоја од типот на Полат Алемдар или Езел кај што луѓето си ги сечат главите за добро утро
   
  На Bibi@ и melpomena им се допаѓа ова.
 3. МиГ 21

  МиГ 21 Староседелец

  Зачленет на:
  12 ноември 2012
  Мислења:
  1,252
  Допаѓања:
  2,458
  Вo Tом и Џери изобилува насилство, Којотот, Мамли, Пинк Пантер и др. Па по таа логика дека би влијаеле лошо сите деца сега би биле насилници. Мислам дека немаат цртаните филмови влијание, сепак се е до домашното воспитување. Зборуваме за психички нормални деца.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Децата се оној дел од популацијата,на која најлесно може да и се влијае.
  И за позитивни и за негативни работи.
  Секако дека и цртаните имаат влијание.Но не до степен да се фрлаат по шахтите.
  Колку и какво ке биде тоа влијание си зависи и од самите родители и околината.
   
 5. balerina

  balerina Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  96
  Мали деца занесено гледаат цртанифилмови во кои се прикажува насилство — еден лик се обидува да го смачка, да го разнесе или на друг начин да го уништи другиот. Децата многу брзо преминуваат од цртанифилмови на видеоигри во кои се обидуваат да победат така што ќе ги убијат, ќе ги кренат во воздух или ќе ги парчосаат противниците. „Па, тоа се само игри“, можеби ќе речат некои. Сепак, насилните игри, било да се играат на компјутер дома или во флиперница, ги внесуваат играчите во светот на насилството и управуваат со нивното размислување и постапки.
   
  На Kristina1003 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  А порано децата со што си играле во селата?Со стапови кои биле направени како пушки и сабји така да не било ништо поразлично ни тогаш кога немало флипери или телевизија.Фантазијата на детето била развиена и без видео игри,од еден стап да си замислува пушка така да со муабетов погоре не би се сложил.
   
  На diva orhideja и Saladin им се допаѓа ова.
 7. Kristina1003

  Kristina1003 Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 април 2014
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  30
  Сега постојат Најлоши програми за деца, дефинитивно цртани се знаат кој треба да се Том и џери , Дора за мали , Мечето ушко, Снежана и седумте џуџиња ,Пепелашка, овие денешни програми ги навлекуваат децата да навлезат во свој свет и да го заборават својот мајчин јазик да зборуваат како што прават на тв програмите .. Како што иди времето , на децата не му е потребно црнат , сега повеќе знаат на телефони , компијутери да играат и да ракуваат од нас поголемите :/
   
  На balerina, Outrider и МалиСашко им се допаѓа ова.
 8. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Колку сме носталгично навлезени во она дека ние сме таа последна генерација што израснала правилно, забораваме дека и оние пред нас, и тие пред нив...па и по нас, имале детство. Малку ми е смешно ова „во наше време“, а не е тоа ни поентата на темава.

  Нејсе, детскиот мозок не ги гледа работите исто ко и нашиот, припишете го тоа на недоволното искуство. Каде, побогу, на 3-4 години ќе знам јас дека Симба и невестата му се плеснале дури идело певливото песниче во позадина? Сум знаела јас дека сексот воопшто постои ко поим..или не знам, пенисовидниот дворец на Ариел. Скриени пораки и референци има, но нив дете нема да ги сфати, тие се за забава на возрасните.
  Еве мама предмалце излезе од подрумов и ме потапка дека не сум психо, значи цртаните, филмовите и игрите што ги имам пројдено, не ме натерале да ги имитирам главните ликови *ја бутка виснатата рака од трупот назад во креденец*...зашто и ми било објаснето дека тоа е само фикција и дека во реалноста тоа не може/не треба да се случи. Blame it on the bad parenting, цртаниот, како „пополнител“ на слободното време, не го воспитува детето.
   
  На existence, diva orhideja, Outrider и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  За тие Пепелашка, Снежана можеби е така ама Том И Џери...шо знам, беа прилично насилни и подмукли ликови, цело време смислуваа злобни завери за да го повредат или уништат противникот :zelen каков пример би бил Том за некое детенце на какви вредности би го упатил младиот гледач ? :zelen

  Вака нешто?
   
  На Kristina1003 и MoonFairy им се допаѓа ова.
 10. Kristina1003

  Kristina1003 Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 април 2014
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  30
  Да во право си во некоја смисла , а што ќе му покажат оние цртани со колење?
  Скубиду ,? подобро том и џери него ли , колење на некое животно , плашење без врска , ... :D
   
  На balerina му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: