1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали цртаните филмови влијаат лошо на децата?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од МериСелест, 4 февруари 2013.

 1. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Додека на мода беа Мечето Ушко,Грашковци и уште многу од тоа време немаше никакви насилства...
  А сега кога и да пуштам на тв цртан филм на некое мало дете кое е на гости кај нас со фамилијата нема ниеден без оружје и насилства.
  Да кажам и еден пример...
  Додека беа Телетабиси на телевизија паметам дека едно дете поради нив се фрлило во бунар :facepalm2
  Што мислите за сето ова... Кога би имале деца дали би им дозволувале да гледаат секакви цртани или само со одредена тема како оние од Дизниленд?

  Оставам на вас да коментирате :)
   
 2. 84 sk_Y ^_-

  84 sk_Y ^_- Староседелец

  Зачленет на:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  594
  Допаѓања:
  825
  Хахахаха ...
  Во право си , но јас да си кажам за мене : јас лично би ги оставил да гледаат цртани само за кои што сметам дека од нив има нешто да се научи и да им оди во полза на моите деца , иначе сега како оди времево , во реален свет неможеш да најдиш некој шо нема оружје и шо не е насилен а камо ли на ТВ ... (wasntme)
   
  На МериСелест му/ѝ се допаѓа ова.
 3. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Ако одиме по тоа не постои цртан од кој што може нешто да се научи или сум во грешка?
   
 4. 84 sk_Y ^_-

  84 sk_Y ^_- Староседелец

  Зачленет на:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  594
  Допаѓања:
  825
  Постојат такви цртани , јас тоа го пишав онака , метафорично ... :biggrin
   
  На МериСелест му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Јас имам деца и со редовно си гледаме Ноди.
  Има една песничка : Научи да се прилагодуваш, научи да се спријателуваш. Ја пее Ноди редовно, и син ми, веќе почнува да знае, убаво да си ја рецитира песничката.
  Има убави прикаски и поучни - дури и за повозрасните малку да се замислат :)
  Том и Џери ги гледаме редовно, исто така и Happy tree friends - ама не често, не му се интересни - а и се малку така „хорор“ да речам :)
   
  На violetmoon, Badgirl и МериСелест им се допаѓа ова.
 6. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  А што, демек во Том и Џери, Којотот и брзата птица итрица и Душко Долгоушко немаше насилство, тепање, бркање, пукање, експлозии?

  :zelen

  Нема врска, тврдењево е исто како она дека насилните видео игри лошо влијаат на децата. Да влијаеа сите филмови и цртани што сум ги гледал како дете денес ќе бев сериски убиец.

  А од кај знаете, можда сум... (bandit)
   
  На slb_bobo, melpomena, The Tramp и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Foxboro

  Foxboro Староседелец

  Зачленет на:
  16 јуни 2012
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  1,479
  ако најдеш некое што гледа цртан филм кажи ми.....од скајп фб и телефоните не можат глава да дигнат хахааххахахах :rofl
   
  На Martin_MKD и МериСелест им се допаѓа ова.
 8. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  зборуваме за мали деца, поголеми деца или тинејџери?
  колку и да е забегано времево, сепак постои некое разграничување
  скајп, фб или мобилен, децата за кои е наменета темава, барем по мое видување, баш и не користат :biggrin

  па ако може малку дообјаснување на категоријата „дете“ на која оваа тема се однесува
  тенкју :biggrin
   
  На Foxboro му/ѝ се допаѓа ова.
 9. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  lady_blue мислев на помалите деца на пример 3-5 години.
  Еден коментар гласаше...дека и во останатите цртани имало порано насилства но сметам дека немало вакви случаеви
  како со Телетабиси.Или пак со Дигимони и Покемони...
   
 10. 84 sk_Y ^_-

  84 sk_Y ^_- Староседелец

  Зачленет на:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  594
  Допаѓања:
  825
  На пример Штрумфови - Екстра цртан , кој сега поради успехот прерасна и во филм ... ;)

  Сакав да кажам дека во него нема насилство ...
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: