1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали сте задоволни од нашето здравство?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 7 август 2012.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Чекај малку, како тоа приоритетен упат значи да чекаш последен?
   
 2. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Како може да нема предност не ми е јасно. Ти кажувам ни рекоа да одиме и да не чекаме. И да имал некој закажано немало да влезе бидејќи немаше доктор. Тоа дека бил слободен се глупости. Како може некој слободен да е, а доктор е.
   
 3. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
  Кога сите термини се зафатени, лекарот има право да издаде приоритетен упат, само и тие се лимитирани поради тоа што многу се злоупотребуваа...ако матичниот др. ти е познат ке ти даде приоритетен и ке си завршиш работа во рок од 5 дена..ама откако почна казни да фрчат и контроли за која дијагноза се дава приоритет, веќе нема без реална дијагноза..веќе и др. не сакаат да ризикуваат.
  Приоритетниот упат нема тајминг, има само важност, е сега или ке закажеш или ке чекаш да завршат сите пред тебе регуларно закажани.
   
 4. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
  Нема предност оти не е ургентен ама поради одредена дг. неможе да чека подолго од пет дена за да му најдат термин.
  Не смее докторот да не ги прегледа закажаните пациенти оти мора истиот ден да напише изјава до фзо.
   
 5. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Оф леле. Каде го има тоа некој што му треба итно помош да чека некој здрав да си направи муабет со докторот и после да влезе. Што е тоа 5 дена, 4 дена, 23495 дена. Абе ти викам, упатот даден од матичната, рече одете одма значи во истиот момент и мора да ве прими, одиме таму и нема доктор, значи што не е јасно не знам. И да имало доктор пак ќе влезевме, многу ми е гајле ако има закажано некој.
   
 6. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
  Прво неможеш да му влезеш на некој преку ред а второ, ти реков прашај го др. или сестрата што е работата што нема др. Можеби имал нешто хитно..
   
 7. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Имал хитно да оди дома да лежи, мрза неработничка специјалистичка, глупак еден смрдлив. Ете таков е тој.
   
 8. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
  Ееее ај, така нека биде, глупак и смрдлив...подобро ти е сега??
   
 9. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Не ми е. Кога ќе го избркаат од работа тогаш ќе ми е.
   
 10. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
  Ако сакаш такво нешто тогаш оди кај Никола Т. а и немораш, можеш на страницата на министерството за здравство на службениот мејл да пишеш поплака против тој и тој итд.
   

Сподели: