Дали сте задоволни од нашето здравство?

Јанасум

Нов член
16 јули 2016
21
10
3
Незнам само колку луѓе заминале благодарение на тоа наше здраство:(
Пример,моите родители ги изгубив за три години:mad:
И тоа само од негрижа на докторите:(:mad:
 

Јанасум

Нов член
16 јули 2016
21
10
3
Аepa ja neznam todorov dali e miniter za zdrastvo patista poplavi ili za obrzovanie nikoj ne ni e kriv sto vskvi prosti luge ni ja vodat drzavava i sekoj den ni nareduvaat na vesti so da pravime
Апа тек какви фалби слушаме....
Баба ми викаше,бегајте ноги ќе ве прскам,фали ме усто ќе те чепам:D
Ќе биде вака се додека народов не се освети;)
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Во никој случај.
Стварно има исклучоци, ама мнозинството е катастрофа. За државниве зборам, јасно.
Што е бе ова со болниве, ко паразити ги третираат. Го гледаш некој стар седнал у фаза на полураспад и чека, чека и чека ред дури не се распадне сосема, а иде некој коњ и од прва се мушнува внатре со медицинска сестра што се кикоти.
Го видат ли некој постар, понесреден и/или посиромашен, и го третираат ко говедо. Се знае, нема мито од таков, што па да се понашаат спрема него ко спрема човек?
Вратите си ги чуваат заклучени, дали пола од работното време работат.
Не можеш еден рецепт за неопходен лек да земеш, а метадон за богаташки деца фрчи секојдневно.
Искрено, мене ми е страв да одам веќе по државниве. Се наоѓа некој ставен со врски, полуписмен што едвај знае да се потпише, македонскиот го разбира колку јас кинескиот, и оди објасни му бе што ти е, па уште и верувај му дека ќе ти помогне?

Ко мала имам лежено 10 дена во Козле. Од обичен грип, ете така.
Ко низ сон што се сеќавам, ко експериментално глувче бев. Врска немаа што ми е.
Навечер бре, сред ноќ им текне и ме будат за испитување. Ме сечеа по раце, ми вбризгуваа свашта, ми правеа дренажи, плешките ми ги одлепија. Така се ударало 6 годишно дете.
И на крај - бронхитис. Вау, ептен тешко да се воспостави таа дијагноза.
Среќа се погоди некоја познаничка на мама, па и’ рекла: Земај таму детето, само кревет пополнуваат со неа. Ќе ти закачи некоја тешка инфекција, па со месеци нема да може да ја извлечеш.
И господин доктор барал ни мање ни више, туку кило кумановски суџук, кафе и вино, за да ми даде отпусна. :D
Гниди бе, гниди.

Човек само да се моли да не навее со некоја болест, оти таму ќе го докусурат.
Поготово сега со "Мој Термин" уште толку се уназади здравството.
Секој пациент има по 15 минути на располагање во ординацијата на докторот, а не секој има иста болест. Па на некој му требаат 40 минути, а некој ке заврши за само 2 минути .. останатите 13 минути ке пие кафе докторот или ке мирца?
Шушљак здравство, но така е кога е водено од шушљак влада.
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Поготово сега со "Мој Термин" уште толку се уназади здравството..

Трпееееее, досадно ли ти е или не ти се спие па шараш по темиве и шкрткаш реда ради што ти прдне на умот?:giggle
Кажи ми ти мене како мислиш да одиш на лекарски преглед без да закажеш претходно?
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Трпееееее, досадно ли ти е или не ти се спие па шараш по темиве и шкрткаш реда ради што ти прдне на умот?:giggle
Кажи ми ти мене како мислиш да одиш на лекарски преглед без да закажеш претходно?
Како што беше претходно, ако си болен одиш и си чекаш ред.
Вака болен сум, се пријавувам за мој термин, ми закажуваат за после 2 месеци, имам право на само 15 минути со докторот притоа ако не дојдам ке бидам казнет, а за тие 2 месеца и скршеница ке зарасне па нема да морам да одам на доктор ...
Не гледам никаква логика со мој термин, а башка тоа што го пишав дека не е секоја болест иста, и се третира исто време кај докторот, можеби ке треба повеке време да испитува повеќе органи со повеке инструменти на кои треба различно да се подготвуваш, пример да соблечеш мајца, па потоа кондури, или пак можеби ке треба да се консултира со друг доктор или сестра за нешто во врска со пациентот што ке одземе дополнително време ...
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
@BioTrpe и @misti.diva orhideja пациенти едни оболени од црнобело :D, кажете како сте задоволни од здравството предводено од TodorOff такозвани Dr.Death. Мислам дека тоа се' објаснува.

Јас мислам дека поголема глуперда од Тодоров ниту има нити ќе се роди. Не е ни стручен како прво да води такво министерство. Си игра детски работи со толку сериозна работа.

Што се однесува на ниво на здравствен персонал, има топ професионалци, ама има и некадарни и неодговорни (повеќе ова второво), заради кои недолжни луѓе умираат.

Генерално (n) за здравството, пред се' заради неспособниот министер. Ќе дојде нов и подобар министер и значително ќе се подобрат работите.
 
  • Like
Реакции: BioTrpe and malo

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Трпееееее, досадно ли ти е или не ти се спие па шараш по темиве и шкрткаш реда ради што ти прдне на умот?:giggle
Кажи ми ти мене како мислиш да одиш на лекарски преглед без да закажеш претходно?
Во ред Орхидеја, знам дека си во здравството, но пред се ја плукам владата која го формира овој вид на здравство, а потоа не доволно едуцираните доктори, кој заспал за време на предавања, кого го мрзело да учи па препишувал на испит, кој пак од самиот глуп здравствен систем.
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
@BioTrpe и @misti.diva orhideja пациенти едни оболени од црнобело :D, кажете како сте задоволни од здравството предводено од TodorOff такозвани Dr.Death. Мислам дека тоа се' објаснува.идам тилот

Јас мислам дека поголема глуперда од Тодоров ниту има нити ќе се роди. Не е ни стручен како прво да води такво министерство. Си игра детски работи со толку сериозна работа.

Што се однесува на ниво на здравствен персонал, има топ професионалци, ама има и некадарни и неодговорни (повеќе ова второво), заради кои недолжни луѓе умираат.

Генерално (n) за здравството, пред се' заради неспособниот министер. Ќе дојде нов и подобар министер и значително ќе се подобрат работите.
Кога ќе дојде тој нов министер, кој ќе дојде и ќе си го видам тилот кога значително ќе биде подобро здравството како што ти ми велиш др.мое лошо момченце.