1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали сте во мода?

Дискусија во форумот 'Мода и облека' започната од ~ Скарлетка ~, 29 ноември 2012.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Не сакам да бидам во мода. Понекогаш и намерно внимавам да не изгледам модерно...
  Глупаво ми е да се облекувам според најнови трендови кои некој друг ги наметнува.
   
  На JaMi и 990Freak им се допаѓа ова.
 2. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Го носам она што најубаво ми стои,нормлано дека нема нешто да облечам што е во мода а јас да бидам ко бидам кловн односно да не ми стои.Си имам некој свој стил на облакање,и купувам работи со цел мене да ми стојат а не со цел да бидам во чекор со модата, но често се погодуваат тие работи да се во тренд,но не купувам работи што сите ги имаат и станале како униформа...
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  купују га тој што ми се сфиѓа!
  не е битно дали е у моду... да ти га забоду : ) haha
   
  На Luckky, malo, Marinna и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Ич. Заглавен сум ја у времето коа бев осмо,коа се носеа ниски и ептен широки патики,широки сомотски и блузони. Тоа и до ден денес си носам,сомотските ги мењам со фармерки или долни тренерки(и горна и долна заедно ретко носам,ептен ми е дизелашки),врз блузоните тенка пролетна или дебела зимска јакна,патиките со ништо не ги мењам,освен со папучи за по дома. Летно време или фармерки или три четврта и рандом маици. Капа носам кога е ептен ладно,шал ретко,ракавици исто по потреба. И сите три се класични.
   
  На malo и ~ Скарлетка ~ им се допаѓа ова.
 5. Succubus

  Succubus Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 февруари 2012
  Мислења:
  562
  Допаѓања:
  835
  Не сте ми јаснииии лилаааа! Какоо можетее да не БИДЕТЕ ВО ТРЕНД?!!! Па тоа е нешто најважното!!!!!

  пфф, не личе на мене овоа ич. :D
  Не носам модерно од причина дека не ми се свиѓа. А го носам тоа шо ми се свиѓа и ако се чувствувам удобно во него. Ако можам да седнам на каучО како шо ја сакам додека го носам тоа, тогај тоа е за мене. :)
  Зимото планирам да се стоплам со облеката, а не да мрзнам или да се стегам, само ради тоа шо СЕ НОСЕ моментално.
  За летото е лесно, облачам нешто шо би се осеќала фино, исто да се движам како ми е прилагодно. Убавината во облеката е да се чувствуваш слободно додека ја носеш, безразлика каква е..
   
  На malo, ~ Скарлетка ~, JaMi и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Можеби делува излитено, и стопати спомнато но модата е минлива, стилот е вечен ;)

  Мојот одговор е краток и јасен - не. Носам тоа што ми е удобно, практично и мене што ми се допаѓа. Нема теорија да носам нешто што ќе ме прави да изгледам како кловн, да се стегнувам, премрзнувам и што и да не само за да бидам во тек со модните трендови. Не не прави нас облеката, туку ние неа.
   
  На ~ Скарлетка ~, melpomena, malo и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. ipopovski

  ipopovski Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,739
  Допаѓања:
  2,349
  Многу сакам, ама ако може да му дадам на некој пари да оди да ми изнакупува, ја само да носам :) :trca
   
  На ~ Скарлетка ~ и JaMi им се допаѓа ова.
 8. Coelho

  Coelho Староседелец

  Зачленет на:
  2 април 2012
  Мислења:
  286
  Допаѓања:
  493
  Модата често се менува.

  Можеби во Македонија вреди да се следи модата, најновите трендови, итн. бидејќи кај нас касно доаѓаат и долго остануваат, па така ти вредат парите што си ги потрошил на тоа, ама за надвор од Македонија не знам колку луѓето можат да си дозволат да ја следат модата постојано, и да бидат во чекор со неа кога и да се смени.

  Затоа, синко, постојат така-наречени timeless парчиња облека.

  Ама па од другата страна не знам колку всушност вреди бидејќи сметам дека голем дел од народот во Македонија баш многу ја цени модата... Или воопшто обрнува внимание на неа. Ама тоа што го купуваме го купуваме заради нас, бидејќи на нас ни се допаѓа, а не за другите да одлучат дали е или не е океј.

  Арно ама во Македонија (благодарение на опсесијата со Америка, познатите личности и американските серии, емисии и слично) и да видиш нешто интересно/во мода на интернет, или ќе си го нарачаш преку ebay или amazon, или тета Соња/Петкица/Зорана ќе ти го донесе коа ќе оди/ќе се врати од Њу Јорк, па ќе си го имаш и за неколку месеца (дур да почнат да го произведуваат Ботоно, Шатце и слично) ќе бидеш во центар на внимание. That's how it works.

  Но, се-на-се, мислам дека повеќе вреди да се има стил (да се знае да се искомбинира добар изглед со неколку парчиња облека (стари или нови)) отколку постојано да се трошат пари на глупости или нешто што ќе се облече еднаш (полека, уште не сме до таму за да си дозволуваме да носиме нешто само еднаш и да го фрламе, особено ако излагањето ти се состои од Дринкерс -> Парадизо -> Колосеум секој викенд) или да се експериментира со некоја нова екцентрична "Гага/Ријана" мода што може-а-може-и-нема да се нафати.
   
  На Реми, ~ Скарлетка ~ и JaMi им се допаѓа ова.
 9. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Ако бевме во мода ќе требаше да изгледаме како хипстери :facepalm2
   
 10. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Се стремам да бидам во мода со стандардите кои јас ги поставувам. Сите пишуваме дека сакаме да носиме тоа што е практично, што нас ни се допаѓа, а при тоа сите трчаме во сити мол да купиме во зара, бершка , и тако даље од најновите колекции. (не зборам за сите, навистина има исклучоци и ги почитувам, а исто и оние што трчаат ги почитувам не ми сметаат) но во глобала барем од моето окружување и во мојот град сите станале “болни“ за тие демек “марки“ и обавезно дискутираат на тие теми како да е целта на нивно постоење да си купат најнова колекција фустанче од зара.Ми се случило да ми напомене една девојка дека блузичката што ја носам ја имала таа пред 2 сезони.... Во некои моменти ми паѓа тешко што не можам да си приуштам шопинг во сити мол и одеднаш да се опремам од глава до пети, но во следниот момент сфаќам дека сум во многу случаи подотерана во стварчињата што ги купувам од обичните “чајна мејд“ дуќанчиња и ги комбинирам по мој фкус и во мој стил. Така да не сум старомодна, следам што е ново, но не боледувам да бидам џет сетерка која подалеку од фешн ис мај дрог не знае.
   
  На Farfalla, Coelho, WomanInRed и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: