1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали сте во мода?

Дискусија во форумот 'Мода и облека' започната од ~ Скарлетка ~, 29 ноември 2012.

 1. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  Дали сакате да бидете секогаш во мода?
  Дали кога ќе дојде нова мода се трудите да бидете во тек?
  Дали секоја сезона купувате по некое ново и моментално модерно парче облека?

  Јас пример никогаш не се трудам да бидам во мода и не следам многу што се случува ама секогаш кога ќе видам некои статии за што е модерно во моментот сваќам дека јас веќе ги имам тие парчиња и дека секогаш сум во мода не по своја воља. А за шопинг не одам често, освен кога имам конкретно парче замислено и само тоа го купувам.
   
  На Marinna и jovanKH2O им се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Дали сакате да бидете секогаш во вода?
  Дали кога ќе дојде нова вода се трудите да бидете во тек?
  Дали секоја сезона купувате по некое ново и моментално модерно парче облека?

  Јас пример никогаш не се трудам да бидам во вода и не следам многу што се случува ама секогаш кога ќе видам некои статии за што е водено во моментот сваќам дека јас веќе ги имам тие парчиња и дека секогаш сум во вода не по своја воља. А за шопинг не одам често, освен кога имам конкретно парче замислено и само тоа го купувам.


  (вака ми е поинтересно)
   
  На malo и ~ Скарлетка ~ им се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Шо се тиче облека, не пратам и не се замарам за мода. Носам она што ми се ускладува на тело, не да боде очи за у јавност. Мала дигресија, нешо шо не трпам е да се биде вон стадото по секоја цена или накратко речено - хипстеризам. Демек сеа ќе терам нешто вон мода, ќе пишувам со молив додека полесно ми е да куцам на ПС, ќе се облекувам во нешто невкусно само колку да привлечам внимание пошо нели, као мал сум бил исмеван и не можам да се носам сеа со тоа што луѓето више не се замараат со мојот итака неиновативен живот. Е сево ова ми е толку дебилно што понекад им удирам контра шо ваквиве хипстери им викам: Ејј брат па вчера видов еден ист ко тебе, го носеше истото парче облека, па мислев дека си ти, ама некако по фаца не си личите.
  Значи едно е уникатност, друго е хипстеризам. Уникатност секако да, тоа отсликува дека личноста не е сериски број. Ама замарањето со тоа доведува до она погоре.
   
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Не се облакам според мода, носам тоа што ми се допаѓа и пред се, во тоа што се чувствувам удобно.

  Имам доста едноставен вкус. Слободно можам да кажам дека 99% од времето, носам панталони, маичка и дуксер. По некое џемперче и по некоја кошулка. И секако, патики.

  Бидејќи дремам на интернет, а и ме интересира модата, пратам што се случува, но не сум доволно мотивирана за да бидам дел од неа.
   
  На Lena и МериСелест им се допаѓа ова.
 5. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Од моду прату само оној, мајца да е у фармарке ставена или не, трењерке да ги ставу у патике или не и тој :D. Ако е мода тој што сам онј пут видеја на телевизор ондак боље да извршу самоодземање.
   
 6. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Мојот стил се подудара со модата колку демократијата со Саудиска Арабија.
  Имам проблем со пронаоѓање работи кои ми се допаѓаат. А пошто нашиве продавници се претежно зависници од Туркиш мода, треба да се гордееш кога ќе ти кажат „Турско е, не е кинеско.“
  Не дека немам такви де, туку тешко е да најдам модел што ќе се вклопи со работите што ги носам.
  И не дека имаме којзнае каква мода овде. Ако не нарачаш од интернет или да фрлиш дебела сума пари за едно парче од нова колекција, заеби, кај нас најмалку година доцнат трендовите.
   
  На ~ Скарлетка ~ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  практикувам
   
 8. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  This !
  Сакам спортски да се облекувам.Во тоа по удобно се чуствувам.
   
  На DarkPassenger и МиГ 21 им се допаѓа ова.
 9. Marinna

  Marinna Староседелец

  Зачленет на:
  13 април 2012
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  160
  и јас така... воопшто не се трудам да бидам во мода, и секогаш купувам она што ми е убаво (без разлика дали е во мода или не)... ама секако не ќе купам нешо шо се носело во триесеттите ... (wave)
   
  На ~ Скарлетка ~ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Фешн ис мај профешн.:zelen
   
  На ~ Скарлетка ~, elizabetta и Lady* им се допаѓа ова.

Сподели: