Дали можеме да бидеме без емоции?

  • Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Сме гледале многу филмови каде што има некоја личност која не чувствува емоции, односно е без омоционална. Вие што мислите, дали може да постои таква личност која може да ги "исклучи" своите емоции ?Дали вие сте се обиделе да ги исклучите емоциите ?
Дали може да се живее без нив ?
Никако не можеш да ги исклучиш емоциите.Единствено што можеш да направиш е да ги потиснеш длабоко во себе, што се вика да голташ.
 

Dare

Староседелец
15 јули 2012
84
86
618
Како бре луѓе може без емоции?? па ние сме луѓе- не сме машини...
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,054
1,576
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Читам ги туј коментари па си мислу, ако мене никој неможе да ме изнервира, да ме натажи, да ме наљути, ја ги прекривам тија емоцие или ги немам ?
Ги имаш ’’успиено’’, благодарение на твојата здрава психе. Но не значи дека некогаш нема да се разбудат.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Не може.
Тој што навидум изгледа без емоции е човек што своите емоции ги искажува на друго поле отколку ние.
Еве Хитлер немал никакво чувство на осет, никакви емоции према Евреите, но ако видел како убиваат животно одма се растажувал.
Тоа може да ти бидат поинакво распределени кон нештата, ама не може да ги немаш.

Да речеме јавно запросување. Додека кај 80% од девојчињата тоа е сон, сите ги допира во срце, сите се разнежнуваат кога јас ќе прочитам нешто такво исто како да сум прочитала сосема рандом вест.
Некој ако ми посвети песна, јас ќе се скаменам, ништо не ме погодува толку многу како тоа некој да ми посвети некој стих. Тогаш изглегува нежното во мене.

А ако некој не чувствува емоции спрема нешто не значи дека ги нема.
Сите нешто не допира, дали на убав или лош начин.
Nobody is absolutely numb.
 

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
ЈАс сум без емоции не ги искажувам скоро никогаш
Тоа што не ги искажуваш емоциите не значи дека си без емоции.

Човек без емоции не постои ,а човек без чувства се монструмите.Тие ништо не чувствуваат уште од дете се ладни и прават тоа што го прават во подоцнежните години.
Секој нормален човек има емоции и чувства, само разликата е што кој колку може да ги контролира.
Колку си помлад толку си поемоционален,оти мислиш се што лета може да се јаде,но после од кога ќе почнат едно па друго разочарување,пополека почнуваш да се ограничуваш,почнуваш да се контролираш баш во се.
 
  • Like
Reactions: WomanInRed

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Човек без емоции не постои ,а човек без чувства се монструмите.Тие ништо не чувствуваат уште од дете се ладни и прават тоа што го прават во подоцнежните години.
Секој нормален човек има емоции и чувства, само разликата е што кој колку може да ги контролира.
Колку си помлад толку си поемоционален,оти мислиш се што лета може да се јаде,но после од кога ќе почнат едно па друго разочарување,пополека почнуваш да се ограничуваш,почнуваш да се контролираш баш во се.
И монструмите имаат чувства и емоции. Не се согласувам дека уште од деца се ладни и немаат чувства па затоа извршуваат грозни дела. И монструмите поседуваат чувства и емоции само нивните чувства и емоции се разбранувани на погрешен начин. Потиснати, преточени во бес, лутина, огорченост и слично па прават се што прават. Тоа е тешко психичко растројство а за да се растроиш психички и те како мораш да имаш чувства и емоции. Само некој си играл со нив... друг муабет е тоа :)
 
  • Like
Reactions: WomanInRed

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
И монструмите имаат чувства и емоции. Не се согласувам дека уште од деца се ладни и немаат чувства па затоа извршуваат грозни дела. И монструмите поседуваат чувства и емоции само нивните чувства и емоции се разбранувани на погрешен начин. Потиснати, преточени во бес, лутина, огорченост и слично па прават се што прават. Тоа е тешко психичко растројство а за да се растроиш психички и те како мораш да имаш чувства и емоции. Само некој си играл со нив... друг муабет е тоа :)
Емоции се емоции,а чувства се чувства.Он кога ќе земе да сече парче по парче некој човек баш со чувства го прави тоа.Хаххахаххах извини но баш се изнасмеав.
Но тоа е твое мислење како и да е.