1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Грција

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Marick14, 28 мај 2012.

 1. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  На татко ми сестра-моја тетка е мажена во Грција, па секое лето одам таму. Местото е на првиот крак-Халкидики-Касандра-Неа Фокеа. Мало туристичко селце, мене лично ептен ми се свиѓа.. Луѓето се опуштени, гостопримливи и што е најбитно не ме замараат со политика. Ме научија тамошна игра со карти-Рибиза, бев неколку пати на риболов со нив, видов риби што не бев свесна дека постојат.. Се супер, само ноќниот живот им е тапа некако, ептен турбофолк и некои кич музики. Мада има и некои добри кафичи, ама зјаат празни. Се на се местото е како измислено за одмарање и опуштање, па за кратко ќе одмарам пак таму : )))
  [​IMG]
   
 2. Andrej4e

  Andrej4e Нов член

  Зачленет на:
  25 мај 2013
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  5
  Незнам во кој град да одам за одмор! Може предлози??
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Зависи од широчината на сопствениот џеб.
  КАко најефтини места ти се оние пред краците (Катерини, Паралија, Олимпик Бич), за поширок џеб можеш на краците (Калитеа, Пефкохори, Полихроно, Ханиоти), за уште поширок (Закинтос, Крф, Тасос), а за елита имаш Санторини, Крит. За историски локалитети може да ги посетиш Микена, Крит, Атина, Делфи....
   
 4. Andrej4e

  Andrej4e Нов член

  Зачленет на:
  25 мај 2013
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  5
  Фала Saladin!!
   
 5. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,527
  Како најсоодветна тема ми се виде оваа,па да ве прашам:
  има ли некој од вас патувано со Collegium & Rapsody агенцијата?
  Какво искуство имате со нив,во смисла дали го исполнуваат тоа што го ветуваат?
  Сакам преку нив да одам на Закинтос,а гледам најефтини аранжмани нудат,па чудно ми е.
  И, уште едно прашање:
  ги нудат следниве вили за сместување:
  1. Асториа студија-900 метри од главната улица
  2. Јулија студија- 20мин пешачење од плажите и од центарот
  3. Вила Gioio Di Mare-100 метри од плажа,во центарот на Лаганас
  4. Хотел Албатрос-300 метри од плажа,во центар на Лаганас
  па доколку некој престојувал во некоја од овие,да сподели искуство за услугата,дали навистина се на овие локации како што ги прикажуваат и то.:biggrin
   
 6. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Добар муабет е губиш како грчка : )
   
 7. peperutc

  peperutc Нов член

  Зачленет на:
  9 јули 2015
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  да не знаете дали може на грчка граница да се помине со пасош месец дена пред истекување, фала
   
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Не може, жал ми е. Оди на друго место. Во Бугарија на пример, викаат Црното Море било најубаво на свет.
   
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Сите земји каде е неопходен ќе ти прават проблем, ако не на влегување, тогаш на излегување.
   
 10. peperutc

  peperutc Нов член

  Зачленет на:
  9 јули 2015
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  хмм а нели кога влегуваш во грција ти даваат лист еден да го пополниш така да листот е најважен мислам дека пасошот е колку ради реда знам дека за сите евровпски земји пасошот ттреба да ти е три месеци пред истекување , ама за грција не важело затоа што нели тие и не г признаваат нашиот пасош и затоа ги даваат тие листи
   

Сподели: