1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Грција

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Marick14, 28 мај 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Службено име: Elliniki Dimokratia (Република Грција)
  Државно уредување: Парламентарна република
  Површина: 131.957 км2
  Број на жители (2003): 11.001.000
  Главен град: Атина
  Службен јазик: грчки
  Парична единица: евро

  Грција, историски Ἑλλάς, е земја во југоисточна Европа на јужниот крај на Балканскиот Полуостров. Има копнени граници со Бугарија, Македонија и Албанија на север, и со Турција на исток. Грција граничи на исток со водите наЕгејското Море, на запад Јонското Море и на југ со Средоземното Море. И двата дела на источниот средоземноморски басен имаат голем број на острови.
  Грција се наоѓа на крстопатот на Европа, Азија и Африка и претставува родното место на демократијата, европската философија,Олимписките Игри, европската литература и историографијата, политичките науки, големи научни и математички принципи, како и европската драма (вклучувајќи ги тука и трагедијата и комедијата). Според некои, Грција е наследничка на Античка Грција и на Византија.
  По неколкувековен подем на античките градови-држави, странските освојувања на територијата на Грција не ги спречиле грчкиот јазик да опстане и како дел од тоа што денес во светот се нарекува византиско наследство. Ова траело сѐ до потпаѓањето под отоманска власт, кој генерално се смета за период на културна стагнација. Современата грчка држава е формирана на почетокот на 19 век, по ослободувањето од Турците.
  Грција е развиена држава, членка на Европската Унија од 1981, членка на Економската и Монетарна Унија на Европската Унија од 2001,НАТО од 1952, ОЕСР од 1961, ЗЕУ од 1995 и ЕВА од 2005. Атина е главниот град; Солун, Патра, Ираклион, Лариса, Волос, Јанина,Кавала, Родос и Сер се неколку од другите поголеми градови во државата.


  greece-maps.gif greekflag.jpg

  Налик на трозабецот кој го држел богот Посејдон, овој исклучително убав полуостров како да налегнал врз површината на Егејското море. Полуостровот Халкидики се протега југоисточно од Солун и заливот Термаикос. Со своите три краци: Касандра, Ситонија и Атос кои длабоко навлегуваат во Егејското море, формирал преку петстотини километри долги и песочни плажи. Прекрасната хармонија на синото море, обиколена со песочните плажи и бујното зеленило, допирајќи се со непрегледната небесна шир дава впечаток на своевиден рај на земјата. Веројатно оваа природна убавина и ги иницирала монасите во минатото, токму тука – на третиот крак, да ја формираат својата монашка држава - Света гора.
  halkidiki.gif

  ПОЛИТИКА И ВРЕЃАЊЕ ВО ТЕМАВА СТРОГО ЗАБРАНЕТО !!!!
   
  На Legioner, Mitre na Lenka и Scars им се допаѓа ова.
 2. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  добро шо е финтата со темиве за државите...
  дечки иам една молба до сите
  глупо е политички да се делиме на форумот пошто стварно е безвеза
  ако сакате за Грците нешто да кажете како ( споменици,историја,митологија што ја имаат ) и така нешто океј е
  а иначе на вој начин стварно е глупо и безвеза
  не дека политички се делам или шо ти знам шо само не сакам да има политики тука на форумот :);)
   
  На Scars31 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Mitre na Lenka, Marick14, melpomena и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Преименујте гу у Грција - природни убавини. Овакој .. провоцира :D
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  ЗАКИНТОС – уште еден бисер на Јонското море. Старогрчките богови Артемида и Аполон ова острово го одбрале за одмор, поради благата клима , идиличните пејсажи, прекрасните песочни плажи, длабокото и сино море и магичните зајдисонца. Поради сево ова и Вие ќе го засакате Закинтос, а ќе Ви се допадне и поради гостопримливоста на домаќините и богатото културно историско наследство. Закинтос е најјужниот остров и трет по големина на Јонското море, со површина од 400км2 со приближно 35,000 жители. Островот името го добил по синот на тројанскиот крал Дардан. Познат е и како еден од најсончевите острови во Грција со блага клима, прекрасни борови шуми, идилични и скриени заливи, прекрасни туристички места со богата и разновидна понуда. Островот е и најголем природен резерват на Медитеранот, каде што морските желки Caretta – Caretta на песочните плажи на југот на Закинтос ги положуваат своите јаца. За да се заштитат нивните легла и нивниот опстанок , оваа област е прва во Грција која станала национален приморски парк.

  getimage.jpg ionian_zakynthos_island_map_small.jpg mapA4.jpg zakynthos_4-Greece.jpg Zakynthos_I-04.jpg
   
  На Legioner, Mitre na Lenka, melpomena и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353


  Покрај Санторини и Крит, Миконос е најпопуларниот, но и најскап грчки остров. Се наоѓа на средината на Егејското море, припаѓа на групата острови Киклада, а од Атина е оддалечен шест часа, односно 40 минути со авион… Се наоѓа помеѓу островите Тинос, Сирос, Парос и Наксос. Има премногу плажи кои најчесто се преполни, за време на „ сезоната “ е преполн со туристи и најчесто сместување во овој период е тешко да се најде…но сепак вреди да се посети…
  [​IMG]
  Иако и рестораните се поскапи од остатокот од Грција, квалитетната храна, брилијантната клима и посебноста на ова место вредат… Често, Миконос се споредува и со Ибица. За некои, ова е рајот на земјата, за други, европската Содома и Гомора. Миконос е островот кој што никогаш не „ спие “. Журките, пабовите и клубовите овде имаат примат, повеќето туристи не се будат пред попладне, а гласната музика се слуша до раните утрински часови.
  [​IMG]
  Миконос е остров кој Боговите го создале за хедонистите…
  Пронајдете се и Вие !!!
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Anakin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Една од најубавите и најпримамливи дестинации за одмор, е грчкиот остров Скијатос. Местото со преубави шуми, песочни плажи и бујна вегетација…
  Островот е сместен во Егејското море на северозапад и се протега со должина од 12 и ширина од 6 километри. Тоа го прави поволен и атрактивен за обиколка. Инаку спаѓа во групата острови Спорада, која ја сочинуваат 4 преубави острови. Доста е динамичен и посетен за време на Јули и Август…
  [​IMG]
  Поради неговата популарност, во последните години се забележува пораст на бројот на туристи, а со тоа се менува и самиот концепт на островот… Сé поголем е бројот на модерни хотели, апартмани, ресторани и таверни кои се протегаат на брегот. Главниот град на островот, го носи истото име, Скијатос. Во него се наоѓаат две пристаништа, покрај кои се сместени разни кафулиња, продавници, пешачки зони и сите содржини потребни за еден совршен одмор.
  Јужната страна на островот е позната по преубавите плажи со кристално чиста боја на море. Локалните жители истакнуваат дека можеби најдобар период за посета на ова место е Септември, кога бројот на туристи е значително помал…
  Ако сеуште немате одлучено која ќе биде Вашата летна дестинација…Овој остров е идеална можност за да донесете одлука… Токму сега !!!
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Еве го рајот.
   
  На Mitre na Lenka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  [​IMG]Налик на трозабецот кој го држел богот Посејдон, овој исклучително убав полуостров како да налегнал врз површината на Егејското море. Полуостровот Халкидики се протега југоисточно од Солун и заливот Термаикос. Со своите три краци: Касандра, Ситонија и Атос кои длабоко навлегуваат во Егејското море, формирал преку петстотини километри долги и песочни плажи. Прекрасната хармонија на синото море, обиколена со песочните плажи и бујното зеленило, допирајќи се со непрегледната небесна шир дава впечаток на своевиден рај на земјата. Веројатно оваа природна убавина и ги иницирала монасите во минатото, токму тука – на третиот крак, да ја формираат својата монашка држава - Света гора.[​IMG] Многуте туристички места и хотелски објекти, кои како бисери се нижат покрај брегот на Халкидики, го вбројуваат овој туристички регион како еден од најпосетените во Грција. Првиот негов крак - Касандра, специфичен со својот благ рељеф и исклучително зелаената вегетација, не случајно се издвојува како посебен и привлечен за најголемиот број туристи. Пештерата PetralonaКако една од најважните пештери во поглед на Палеонтологијата, Петралона го покажува примерот за тоа како човекот живеел уште пред 700.000 години. Во 1960 година најстариот човечки скелет бил пронајден токму во оваа пештера. Најспектакуларно откритие сепак претставувале трагите од оган, кои датираат од пред околу милион години кои се воедно најстарите траги од оган, некогаш пронајдени. Ке можете да ги видите и прекрасните форми на сталактити и сталагмити кои изгледаат како да се правени од врвни архитекти и декорирани со вистинска уметност. [​IMG]Крстарење покрај Athos (Света Гора) На третиот крак наречен Атос, а многу повеќе познат како “Света Гора”, ќе имате можност да ја видите единствената автономна, православна и монашка држава во светот. Оваа држава е оформена во 885 година и наречена “Црква Басил”, но дури после 80 години откако првиот манастир бил изграден токму на овој крак. Иако таму влезот за жените е строго забранет, а за мажите е под посебен визен режим, крстарењето ќе ви овозможи сепак донекаде ја почувствувате сета мистика на таинствената Света Гора. Единствениот начин да ги откриете добро чуваните тајни, е крстарењето покрај кракот на дозволените 500 метри оддалеченост. На ова крстарење ќе почувствувате неверојатен мир и спокој, кој произлегува од чистотата, светоста и тишината на самата околина. Остовото Amouliani [​IMG]Од пристаништето Tripiti кое се наоѓа на третиот крак, од внатрешната страна спрема кракот Sitonia, можете да се префрлите на единствениот населен остров во водите на Халкидики - островчето Amouliani. Истоименото рибарско село на островчето, кое ве очекува уште со самото пристигнување на траектот, веднаш ќе го окупира вашето внимание. Убавите куќи, цветни тераси, ресторани и таверни од кои допираат пријатни мириси на локални морски специјалитети, ве мотивираат да седнете под нивните сенки. На спротивната страна од Амоулијани на оддалеченост од неколку километри се наоѓа една од најчистите и најубави плажи во овој регион. За морето, тоа го потврдуваат делфините кои ги има во околните води.
   
  На Mitre na Lenka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Лефкада е еден од најубавите грчки острови таа се наоѓа на Јонско Море еве неколку слики од прекрасниот грчки остров
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Scars и Gemini им се допаѓа ова.

Сподели: