Ги оправдувате ли лугето со многу деца кои немаат пари да ги прехранат?

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Незнам дали е 100 посто гаранција, ама моите деца „се планирани“, не се несакајќи направени. Кога не сакав се заштитував и опали.
Ама немој сеа вака. Пак тераш накај лична да ја правиш темава. Можеби грубо ама, гајле ми е мене за твоите деца дали биле планирани или излегле непланирано ко кец на десетка. Не е тоа муабетов. Еве ја познавам личност у моја близина која земаше и медикаменти и користеа заштита со партнерот, ама на крај пак затрудни. Чиј аргумент е посилен?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Ама немој сеа вака. Пак тераш накај лична да ја правиш темава. Можеби грубо ама, гајле ми е мене за твоите деца дали биле планирани или излегле непланирано ко кец на десетка. Не е тоа муабетов. Еве ја познавам личност у моја близина која земаше и медикаменти и користеа заштита со партнерот, ама на крај пак затрудни. Чиј аргумент е посилен?
Искрено не ти го верувам аргументов.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Искрено не ти го верувам аргументов.
И они не веруваа, ама хормоните не лажат и им ја кажаа вистината.:) Ништо не е гаранција аркантосе, не знам како може да верувате на некој капиталист кој не го ни знаете, а користите производи од неа/него.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Ги оправдувам од реален аспект:

- Непостоечка сексуална едукација;
- Скапи кондоми; (да, скапи се)
- Не постои едно ебано контрацепциско апче на позитивна листа за лекови, а овде ми солат за превенција и едукација;
- Скап абортус.
 
  • Like
Реакции: bonboonka

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,048
6,666
1,153
Big Sur
Секој кој не е свесен дека освен да ги направи децата, треба и да ги одгледува, образува, воспита и изнесе на прав пат, не заслужува да ги има истите.
Интересно ќе е да се се отвори една психолошка тема за деликвенти настанати од недоволна родителска грижа, па да видиме како тамошните одговори ќе се косат со сите одговори овде. Таму може и на смрт ќе ги осудуваме, па и ќе плукаме по родителите оти се криви за неправилниот развој на детето.
Е, зошто де? Зарем тие не се деца на родители кои го задржале „Божјиот дар“ без оглед на околностите? Како сега одеднаш се етикетирани ко отпадоци на општеството и минуваме покрај нив ко да се невидливи? Заслужува дете од три години да проси босо сред зима? Криво е што неговите се прцале ко слепи зајци, без да мислат на друго, па цел ден да дреме на улица, да биде тепано, плукано и омаловажувано? Како тоа ќе се изгради ко личност? Хипотетички, иде време, малово се разболува поради таквиот начин на живот, немаат пари за лек, умира од тешка болест...и? Сакаш ли ми ти плукање по родителите, нормално, од страна на истите оние кои (би) ги плукале родителиве на гореспоменатото, доколку овие споменеле абортус/посвојување ко можна опција.
Двојни Мајка Тереза стандарди. Мислим, шта речи, крајности.
Ако сум свесна дека немам можности за дете, ќе си ставам поклопче да не ми дува промаја и готово, нема да ми е рампата 24/7 крената за да минуваат секакви товарни возила за симболична патарина поради немаштија и досада.
А тоа што сме со сексуално образование во минус, ја носи приказнава во уште поочаен правец.
 
  • Like
Реакции: RoxieHeart

bonboonka

Полноправен Член
21 февруари 2015
38
12
8
Искрено за темава нема некоj одговор да се каже да така е или пак не е така мислам тоест сум приметила дека тие што се премногу сиромашни а упорно прават деца се работи за умствено ограничени луге.За работа дека нема тука нема значи знаеме дека се иде денес преку вмро ако збориме нели за плата коjа треба да прехрани многу усти. Во ред е свакам сите сакаме повеке деца и можам да ги разберам некако на немаштиjава аjде нели две аjде три деца наjубаво нешто на свет али пет шест и каj за грев нонстоп гладни па уште прават деца епа луге со здрав разум не би.

Ги оправдувам од реален аспект:

- Непостоечка сексуална едукација;
- Скапи кондоми; (да, скапи се)
- Не постои едно ебано контрацепциско апче на позитивна листа за лекови, а овде ми солат за превенција и едукација;
- Скап абортус.
Донекаде ти држи муабетов
 
Последна промена од модератор:

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Најчесто сиромашни во некое забаталено место се котат како глувци и потоа плачат по телевизии. Ме интересира што размислуваат, ако воопшто размислуваат пред да состават екипа за мал фудбал?


Како и да е, не ги оправдувам.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
734
123
1,053
26
Не ги оправдувам,зашто раѓаат ако немаат пари,со што ќе ги хранат