Ги оправдувате ли лугето со многу деца кои немаат пари да ги прехранат?

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Arkantos не ми ја прави темава лична, мољим те. Дали утре јас ќе имам или ќе немам пари за леб е моја работа и не гледам дека е некако поврзано тоа со темава. И не ми кажувај дека не е мизерија да си 13-то дете у куќа што е пред распаѓање и се` што ќе јадеш е испод дневните потреби за храна.
Не ја правам лична темата. Темата е само реалност која може да го снајде секого. Мизеријата може да те снајде тебе како единствено, второ трето дете. Мене како второ дете, третиот тако 15то дете...
Мизеријата ја имало и ќе ја има секаде. Се појавува ненајавено, а си оди исто така ненајавено.
Како не гледаш порзна точка со темата? Зборевме за абортус. Кога твоите одлучиле да те имаат биле свесни нели дека можат да те гледаат и те родиле. Што треба да направат ако во текот на твоето одгледување останат без работа и почнеш да ја чувствуваш мизеријата? Да те убијат?
- ете тоа ми беше муабетот од сам почеток.
Те зедов тебе за пример оти со тебе дебатирам, може да биде кој сакаш пример, можам да бидам јас или било кој.

И пак ќе кажам. Тотално сум против луѓето што живеат во колиби да прават деца. Ама исто сум против кога веќе ги направиле да ги абортираат.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не ја правам лична темата. Темата е само реалност која може да го снајде секого. Мизеријата може да те снајде тебе како единствено, второ трето дете. Мене како второ дете, третиот тако 15то дете...
Мизеријата ја имало и ќе ја има секаде. Се појавува ненајавено, а си оди исто така ненајавено.
Како не гледаш порзна точка со темата? Зборевме за абортус. Кога твоите одлучиле да те имаат биле свесни нели дека можат да те гледаат и те родиле. Што треба да направат ако во текот на твоето одгледување останат без работа и почнеш да ја чувствуваш мизеријата? Да те убијат?
- ете тоа ми беше муабетот од сам почеток.
Те зедов тебе за пример оти со тебе дебатирам, може да биде кој сакаш пример, можам да бидам јас или било кој.

И пак ќе кажам. Тотално сум против луѓето што живеат во колиби да прават деца. Ама исто сум против кога веќе ги направиле да ги абортираат.
А што е поубаво да им прават? Да ги раѓаат? Они ќе бидат фабрика за деца, а овие од сиропиталиштата ќе ги одгледуваат? Некако не ми е јасна оваа логика.

Патем ти кажав, фетусот не е жив за да можеш да го убиеш. Не е развиен доволно за да биде живо суштество.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
А што е поубаво да им прават? Да ги раѓаат? Они ќе бидат фабрика за деца, а овие од сиропиталиштата ќе ги одгледуваат? Некако не ми е јасна оваа логика.

Патем ти кажав, фетусот не е жив за да можеш да го убиеш. Не е развиен доволно за да биде живо суштество.
Поубаво е воопшто да не ги прават. Да се заштитуваат и да се лишат од задоволството да свршуваат внатре(ова го кажав по незнам кој пат денес). И донекаде искрено мислам дека можеби и поубаво е да го оставиш во сиропатилиште оти тогаш го препушташ на волјата на судбината... Може ќе најде дом можеби нема да најде и ќе ја види мизеријата на маргините на општеството... Сепак постои тоа „може“.

Знаеш, може според медицината не е живо сушстество, според некој мој морални вредности е. Јас сметам дека секоја жена која чува во себе зачнато суштество од пред само една недела, веќе има друг живот во неа, и нема право да одлучува за него - ако не е во опасност нејзиниот живот. Значи ако не постои ризик таа бременост да донесе смрт и за мајката и за бебето.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Arkantos, а кој има право да одлучува? Некој си надлежен државен орган?
За тој фетус кој има право да одлучува? Па за неговото воспитување откако ќе се претвори во дете, несомнено родителот. А за неговиот живот, Бог. Ама ти не си верник... така да сега ќе ме исмееш :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
За тој фетус кој има право да одлучува? Па за неговото воспитување откако ќе се претвори во дете, несомнено родителот. А за неговиот живот, Бог. Ама ти не си верник... така да сега ќе ме исмееш :)
Ха, зошто да те исмеам? Јас прашав кој има право да одлучува за фетусот. Јас не се сложувам со твоето мислење и мислам дека оние што го направиле имаат право да одлучуваат додека можат затоа што тоа ги менува и нивните животи. После 7ми месец е веќе оформено и може да живее надвор од утробата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
не ги оправдувам,на ова време без парица наместо да работат некоја работа и да заработат па да прават деца,луѓето само се работат а за работа од која ќе заработат за живот не ни помислуваат:unsure
потоа бараат социјално,епа не ги оправдувам-срамота и жално е за тие невини деца,постојат контрацептивни методи нека ги применуваат а не потоа цел живот милите деца да страдаат:sleep
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Ха, зошто да те исмеам? Јас прашав кој има право да одлучува за фетусот. Јас не се сложувам со твоето мислење и мислам дека оние што го направиле имаат право да одлучуваат додека можат затоа што тоа ги менува и нивните животи. После 7ми месец е веќе оформено и може да живее надвор од утробата.
А не мислиш дека би требало да имаат право да одлучат дека треба да имаат секс со заштита?
Да ги изоставиме силувањата - тука замижувам што сака може да направи...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А не мислиш дека би требало да имаат право да одлучат дека треба да имаат секс со заштита?
Да ги изоставиме силувањата - тука замижувам што сака може да направи...
И као да заштитата е 100% гаранција. Не велам не, и јас на моите школски од средно кои собираа донации за сиромашни семејства со многу деца им велев „Купете им кондоми и покажете им како се користат, тоа ќе ви заштеди и време и пари.“
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
И као да заштитата е 100% гаранција. Не велам не, и јас на моите школски од средно кои собираа донации за сиромашни семејства со многу деца им велев „Купете им кондоми и покажете им како се користат, тоа ќе ви заштеди и време и пари.“
Незнам дали е 100 посто гаранција, ама моите деца „се планирани“, не се несакајќи направени. Кога не сакав се заштитував и опали.