Вегани

Marijaaa

Истакнат Член
30 мај 2015
65
116
343
^Дали ако лав убие зебра не е убиство? Аман веќе бе луѓе, аман. Пораснете и сфатете дека природата е сурова и не цветаат розови ружи и не може сите да се галат.
Да бо природата има синџир на исхрана ама лавот зебрата ја убива во миг ја фаќа за врат, а не ја измачува во фарми да страда
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Svetiot Duh

Активен Член
15 август 2015
80
120
43
127.0.0.1
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10153902260398643&id=90035328642
Ајде да го изгледаме видеово и да бидеме реални дека сето ова е платено од нас, нашиот ручек не пораснал на дрво туку дишел, чуствувал, се надевал а страдал и бил крвнички убиен. Не се обидувам да ве натерам да промените начин на исхрана, ваш живот, избор, само да се согласиме сите дека ниедно убиство не е хумано :kafe
На тоа, тоа му е дарбата.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Да бо природата има синџир на исхрана ама лавот зебрата ја убива во миг ја фаќа за врат, а не ја измачува во фарми да страда
Кога би можел сигурно би одгледувал храна и лавот. Не е будала цело време да трча по зебри.
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Кога би можел сигурно би одгледувал храна и лавот. Не е будала цело време да трча по зебри.
Точно поради тоа што тој не е будала тој не убива нон-стоп и тој не убива било кое животно туку тоа најслабото и најболното кое тешко би преживеало надвор покрај сите предатори.
Има мало спомнувано во други теми дека 1. Не треба да јадеш месо бидејки ти во природата не би можел да уловиш. 2. И да уловиш не би можел со заби да го прегризаш. 3. Добиваш болести од него. 4. Тоа на лавот му е единствена опција за прехрана (улови и преживеј или умираш), додека кај нас не е така, имаш растенија на секаде околу нас кои даваат моќ, сила, здравје, развиваат ум итн.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10153902260398643&id=90035328642
Ајде да го изгледаме видеово и да бидеме реални дека сето ова е платено од нас, нашиот ручек не пораснал на дрво туку дишел, чуствувал, се надевал а страдал и бил крвнички убиен. Не се обидувам да ве натерам да промените начин на исхрана, ваш живот, избор, само да се согласиме сите дека ниедно убиство не е хумано :kafe
И после Хитлер бил лош ... ? Сирија била лоша ?? Oh lord

Ме потсети на клипов на Иван. Некаде пред 9та минута. :zelen
Не знам што ќе ви е веганство, кога тој сите овие болести ги лечи...
---
А, имаше брзо еден твит у стил: Баш ме интересира како зборат бе веганиве за храна. „Еј, што сум јадел една брокула прееска, стока се напраив.“ :D

Проповедите се најлошо нешто. Општо кога ќе почне некој да ми расправа како неговиот животен стил е најдобар и другите не го сфаќаат, си стварам слика за basic attention whore и научив да не ни регистрирам понатака за да си ги спасам нервите.
Мене многу ми пречи една другарка (вегетаријанец) кога ќе почне да ги прашува келнерите што ставаат во таа и таа храна, па дали може модификации за неа, па се расправа со нив што повеќе би одговарало во тоа јадење, па демек она подобро знае какво им било сирењето, па ја враќа храната сред гужва. Искрено, срам ме фаќа и ја прекорувам пошто ем многу лош впечаток остава, ем луѓево имаат уште муштерии што чекаат на нив. :^)
Не случајно и името ми е Био .. само Трпе место Иван можеби сум брат му од Делчево
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marijaaa and malo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Абе секако си брат му од Делчево.

Прво, кој тоа вика дека јас во природата не би можел да уловам? Лично јас сум ловел без пушки и пиштоли. Кој тоа вика дека не можеш со заби да прегризаш месо? Да не постирам сега тука клипови, имам гледано како човек јаде живо мачкино месо. На исток јадат живо месо со нудли, т.е. жаби кои што се пресечени на пола и мрдаат додека ги јадат. Да набројувам уште примери? И не, нема да се разболиш. Има бројни примери за тоа ама џабе ќе набројувам.
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Абе секако си брат му од Делчево.

Прво, кој тоа вика дека јас во природата не би можел да уловам? Лично јас сум ловел без пушки и пиштоли. Кој тоа вика дека не можеш со заби да прегризаш месо? Да не постирам сега тука клипови, имам гледано како човек јаде живо мачкино месо. На исток јадат живо месо со нудли, т.е. жаби кои што се пресечени на пола и мрдаат додека ги јадат. Да набројувам уште примери? И не, нема да се разболиш. Има бројни примери за тоа ама џабе ќе набројувам.
Сите тие немаат долг век на живеење како и Ескимите
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
И после Хитлер бил лош ... ? Сирија била лоша ?? Oh lord

Hitler, (Allah da mu dade zdravje) bil vegetarijanec a mislam eden period i vegan. So, you have something in common with der fuhrer...

Inaku veganite gi imaat site karakteristiki na pripadnici na kult i toa od kalibrot na Peoples temple ili Aum Shinrikyo (not sure mislam deka i tie bile vegani)
Ja imaat taa osobina na detachment from reality, hive mind, indoktrinirani se, propovedaat genocidi... nedostasuva samo religiska komponenta.
And the kool aid...
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Hitler, (Allah da mu dade zdravje) bil vegetarijanec a mislam eden period i vegan. So, you have something in common with der fuhrer...

Inaku veganite gi imaat site karakteristiki na pripadnici na kult i toa od kalibrot na Peoples temple ili Aum Shinrikyo (not sure mislam deka i tie bile vegani)
Ja imaat taa osobina na detachment from reality, hive mind, indoktrinirani se, propovedaat genocidi... nedostasuva samo religiska komponenta.
And the kool aid...
Правите од мравка слон. Пак ке кажам дека не е потребно да се генерализира, терминот ,,веган,, не може да ги стави во ист кош сите оние кои што се нарекуваат така, има многу видови на вегани има многу причини поради кои лугето се одлучуваат да бидат вегани има многу начини на кои што се манифестира веганството кај една личност и тн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marijaaa

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Кога би можел сигурно би одгледувал храна и лавот. Не е будала цело време да трча по зебри.
Дали знаеш дека предаторите на некој начин ги одгледуваат стадата од кои се хранат, всушност ги поседуваат, одгледување и не е баш вистинскиот збор. Затоа и се борат за територија мегу себе. Тие точно знаат кога треба да ловат и кого треба да ловат. Никогаш не го ловат најсилното животно од стадото за да може стадото да опстојува, никогаш не ловат повеке од колку што им е доволно и никогаш не ловат кога се гладни. Ги ловат животните кои и инаку не би успеале, затоа и за време на самиот чин на ловење, не им се впуштаат наеднаш, туку ги бркаат во круг за по одреден временски период да дознаат кое од животните најслабо трча, има најмала способност за преживување и сл. Кога предаторот јаде, секогаш јаде колку што му треба, никогаш не се прејадува и затоа во дивината нема дебели лавови што неможат газот да си го подигнат, а остатокот го остава на послабите предатори и лешинари кои што не можат да опстојуваат доколку предаторот не лови или пак доколку предаторот биде лаком и сака се да задржи за себе. На тој начин природата одржува баланс. Стадото продолжува да опстојува, лавот му помага во отстранување на лошите гени и на сочувување на добрите, ја подпомага природната селекција, истовремено го одржува и бројот на животните во стадото, во спротивно, ако би се намножиле тоа може да биде закана за некои растителни видови во таа околина. Лавот остава од оброкот на хиените, волкот остава на којотите и тн. за да можат да преживеат бидеки ако нив ги нема би се намножиле многу зајаци, глувци и др. видови на глодари кои исто така би биле закана за многу растителни видови, кои пак ако исчезнат ке исчезне и стадото, а со тоа и предаторот.

А што прави човекот? Која е поентата на нашиот начин на живот? Како се вклопуваме ние во природата како соработуваме со неа, како го одржуваме балансот?

Ова и предходно сум ти го кажала, дека секој вид е наменет да се храни така како што би му било најлесно. Лавот неможе да скине јаболка или да излупи банана, но сатоа е брз, има остри нокти и заби... Ние не можеме да ловиме говеда, можеме да уловиме глушец и жаба, да се качиме на дрво и да украдеме јајца, но најлесно ни е да скинеме јаболка, домат, марула и тн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe