1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вегани

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Marijaaa, 20 ноември 2015.

 1. Marijaaa

  Marijaaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  30 мај 2015
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  116
  Барав по форумов, ама не најдов ваква тема. Во Македонија веганството е сеуште табу тема и доста не ни знаат воопшто што значи па терминот веган го поистоветуваат со вегетеријанство. Разликата помеѓу вегетеријанство и веган е тоа што вегетеријанецот не јади месо(иако има многу типови вегетеријанци и некои јадат само пилешко, риба..) додека веганите се личности кои не консумираат храна со животинско потекло, не јадат месо, јајца, млеко, мед. Иако мислите дека со исфрлање на овие намирници телото ќе нема доволно протеини или хранливи материи, не сте во право. Всушност во една брокула има повеќе протрини отколку во 100g месо. Исто веганството и овој начин на исхрана е потврдено како лек за многу болести.
  Јас сум вегетеријанец веќе подолго време, а се трудам да станам веган,но сеуште неможам да го отфрлам млекото. :( Што мислите вие и кој се вашите ставови за овој начин на исхрана??
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Леле не пак. :/
   
  На beautifull liar, BioTrpe и Svetiot Duh им се допаѓа ова.
 3. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Мојот став го знаат повеќето членови на форумот, ама пак да си кажам дека сум веган (бидејки веганот никогаш не испушта прилика за да се пофали дека е веган :) )
  Сум се хранела на разни начини, но веганскиот нчин на исхрана најмногу ми одговара и тоа кога храната е свежа и сурова (не е обработувана термички)
  Понекогаш ми се случува да направам некоја отстапка намерно или ненамерно, но тоа не го правам често.
  А за хранливата вредност на растителната храна, еве неколку поушни слики
  542250_532774663468854_566779854_n.jpg 555426_536569926422661_1475081723_n.jpg 1003954_550604051685915_132296407_n.jpg 1185336_523731641039823_1134082933_n.jpg 1233409_523888044357516_515243070_n.jpg 1239943_536569519756035_1394850807_n.jpg
  1374365_536569553089365_1202338850_n.jpg 1385089_544220915657562_1584568687_n.jpg 1390654_544816448931342_1338232897_n.jpg
   
  На Marijaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  1902916_623337177745935_230194434_n.jpg 1965074_623337714412548_961849666_n.jpg 10434216_668370013242651_1038268486569273231_n.jpg
  10178009_10152580283591512_1836463336959666462_n.jpg 10470209_10152525420546968_831102856045642091_n.jpg 10590608_708356195910699_4546583221427749135_n.jpg
   
  На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  201510_2158_habda_sm.jpg
   
  На escape, MoonFairy, Outrider и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Ја сам веган. Јадам раци на рандом луѓе и не се замарам ! Напред вегани !! Во вас е вистината !
   
 7. Svetiot Duh

  Svetiot Duh Активен Член

  Зачленет на:
  15 август 2015
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  120
  И јас сум, само дарби јадам :D
   
  На $3Я3|\||)&p&†Y му/ѝ се допаѓа ова.
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Го имав и претходно постирано.
  Како да препознаеш веган? Сам ќе ти каже.
  [​IMG]
   
  На Electra, Lady*, BioTrpe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Имам пρедмет на фаκс за исхρана, логично. Дефиниција за вегетаρијанец наκρатκо: човеκ κој κоρисти намиρници само од ρастително потеκло. Постојат 2 вида на вегеρаρијанци. Вегетаρијанец κој κоρисти и неκој намоρници од живитинсκо потеκло пρ млеκо, јајца, мед, сиρење и стρог вегетаρијанец-веган κој не κоρисти апсолутно ниκаκви намиρници од животинсκо потеκло. Јес да е поздρаво али во хρаната од животинсκо потеκло има доста матеρии κои му се потρебни на оρганизмот а κои ги нема во ρастенијата.
  ^Јас до сега во ρеалниот свет не сум се сρетнала со веган а би саκала. Не знам зошто. :D Немам неκое посебно мислење за нив освен совет да почнат да си јадат мевце за да вκусат κолκу е убаво пилешκото полнето со зденκа, џигеρче со луκ... :giggle :gjavol
  Се шалам . Сеκој си има пρаво да се хρани κаκо што му годи, ноρмално. : )
   
 10. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Tell me about it. Само за фалење по фејсбук се веганиве, а и вегетаријанциве ништо поарни.
  Неам ништо против некој да не јаде месо, млеко и слично, ама ко веќе се фали дека паси трева и тревести растенија, имам.
   

Сподели: