Вашиот прв мобилен телефон | Црнобело Форум

Вашиот прв мобилен телефон

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
И тоа баш ваков на мрежата на водафон :)
 

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
443
235
143
И тоа баш ваков на мрежата на водафон :)
Го имаш овај се уште !?

Иначе нај заебаната работа беше во тоа време, кога некој ке појдеја Странство, ке купеа од таму телефони, 1999/2000 година, ке дојдеја овде, ке земеја картичка од Мобимак, и јака заебанција... телефонот кодиран! Тогаш немаше сервиси за декодирање на телефони, а еден Бокс(декодер) во тоа време беше да не речам 700-800 Марки.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Го имаш овај се уште !?

Иначе нај заебаната работа беше во тоа време, кога некој ке појдеја Странство, ке купеа од таму телефони, 1999/2000 година, ке дојдеја овде, ке земеја картичка од Мобимак, и јака заебанција... телефонот кодиран! Тогаш немаше сервиси за декодирање на телефони, а еден Бокс(декодер) во тоа време беше да не речам 700-800 Марки.
Не е вистина,бар не за 2000 година,јас го декодирав на 10 евра.
Сигурно го имам ама којзнае каде е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
443
235
143
Не е вистина,бар не за 2000 година,јас го декодирав на 10 евра.
Сигурно го имам ама којзнае каде е.
Добро, не се противам можеби имало Скопје во некое сокаче некој што декодирал, но како ке разбереа луѓето од другите градови, колку што се сеќавам тогаш, на интернет имаше само 20-30 македонски порали, но немаше ниту еден онлајн огласник
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Добро, не се противам можеби имало Скопје во некое сокаче некој што декодирал, но како ке разбереа луѓето од другите градови, колку што се сеќавам тогаш, на интернет имаше само 20-30 македонски порали, но немаше ниту еден онлајн огласник
Не беше во сокаче туку апла насекаде,но да не одиме офф топик те молам.
 

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
443
235
143
Не беше во сокаче туку апла насекаде,но да не одиме офф топик те молам.
Колку што се сеќавам, сервиси имаше полно, али не знам баш да имаше некој сервис каде што декодираат, разни телефони, освем знам еден што декодираше, Нокија телефони и Алкател телефони, но скапчија беше баѓи!
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Колку што се сеќавам, сервиси имаше полно, али не знам баш да имаше некој сервис каде што декодираат, разни телефони, освем знам еден што декодираше, Нокија телефони и Алкател телефони, но скапчија беше баѓи!
Јас телефонот што го презентирав, го зедов така кажано за 5пари во кладилница. :)