Вашиот прв мобилен телефон

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Првиот овака што го имавме беше Ериксон некој од оние со антена и немаше опција СМС туку може само примаше. Беше огромен како цигла - ваљда овој модел -
erga318b.gif


Го зедовме за употреба на летување пошо немаме воведено тел. линија во куќата.
Поради непотребноста за мобилен апарат како и сметање дека е луксуз (сепак тогаш Нокиа 3310 беше изнад 100 евра - пар квалитетни ролерки се купуваше). Многу и не бев директно поврзан со истиот. Пратев мода преку братучетка ми која си сакаше такви геџети. За нокиата 3310 се сеќаам како еден вид на чума се распространи. Во ужа фамилија бев првиот што си купи мобилен, некаде во 2005та Сони ериксон T290i беше, просто апаратче без некои екстра џиги миги осим колор екран, за да подоцна почнам да забегувам и зимам од појаките - NGage QD, Nokia 6280 (првиот на сликање), па 9300 со qwerty тастатура за на крај завршам со Сони ериксонот Cedar. Сфатив една ствар а тоа е дека што поедноставен телефон со помалку геџети итн. тоа подобро. 9300 ми беше (и сеуште ми е) еден од најомилените но поради неговата робусност, морав да сменам во нешто помало и поелегантно. Инаку никогаш сум немал 2 мобилни од еднаш, секогаш еден бил во употреба.
 

Coci8

Староседелец
26 април 2013
106
55
1,038
42
Skopje
хахаха јас имав ваков,и ептен си го сакав ,ме потсетува на убави спомени,и на некои добри времиња:D
Топ телефон,примаше слики само преку порака
многу добра работа беше тој
батерија скоро една недела
бои само две ( црна и портокалова )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Топ телефон,примаше слики само преку порака
многу добра работа беше тој
батерија скоро една недела
бои само две ( црна и портокалова )
На какви слики поточно мислиш ?!?! ЈПГ :frantic , иначе овие постарите имаа опција за MMS пораки, имаше внатре готови мулти медијални пораки

Отвори ја прикачената датотека 15998:roflвака коа го глеам колку смешен ми е сега...
А тебе смешен а ?! а мене знајш колку ми се свиѓаат стариве работи, особено постарите модели на телефони ...

Вршеше работа, ама ептен неславно заврши :)
Како заврши !??!
Туу, се да го имаше одма ке ти го купев !
 

Coci8

Староседелец
26 април 2013
106
55
1,038
42
Skopje
На какви слики поточно мислиш ?!?! ЈПГ :frantic , иначе овие постарите имаа опција за MMS пораки, имаше внатре готови мулти медијални пораки
тоа беа слики од пиксели направени немаше тогаш јпг слики или ммс пораки
си цртавме сами крстови и срциња и штознам уште што
а се праќаа само по смс
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
тоа беа слики од пиксели направени немаше тогаш јпг слики или ммс пораки
си цртавме сами крстови и срциња и штознам уште што
а се праќаа само по смс
Што мислиш со ова дека тоа биле слики од пиксели?Какви се тие направени од пиксели?Овие другиве што биле после не биле направени од пиксели?
 

Coci8

Староседелец
26 април 2013
106
55
1,038
42
Skopje
Што мислиш со ова дека тоа биле слики од пиксели?Какви се тие направени од пиксели?Овие другиве што биле после не биле направени од пиксели?
Беа големи црни пикселни точки
и се цртаа на смс во тоа време
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Што мислиш со ова дека тоа биле слики од пиксели?Какви се тие направени од пиксели?Овие другиве што биле после не биле направени од пиксели?
Дечкото, мисли на тие црни мали квадратчиња, од кој се создава сликата, иначе и мене баш не ми текнува како се викаа.