Бојадисување (фарбање) на косата | Црнобело Форум

Бојадисување (фарбање) на косата

Odette

Истакнат Член
6 јули 2013
25
7
303
Скопје
Природно имав темно руса коса, но ете од аздис пред многу време се исфарбав посветла. :D
Не беше воопшто тешко да се добие посакуваната нијанса затоа што основата ми беше светла, ама кога сега би размислувала на оваа тема - никогаш не би го направила истото.
Моментално сум во фаза на враќање на природната боја, а последно се фарбав со Garnier Olia 9.0.
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
401
1,073
Eupen


пред недела дена беше подникнат врвот и ја бојадисав пак малку потемна со плави прамени

еве ја
ја сум ова
хехе
 

Blagica5

Нов член
14 септември 2014
8
1
3
29
Здраво,
Имам плава коса но бојата ми е повеќе на кај жолта. Сакам да добијам нешто помеѓу жолта и бела. Help?! Tnx ladies :)
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Имам костенлива коса,сино-зелени очи и светол тен.Сакам некоја промена,ама во која боја да се фарбам и дали да се фарбам?

Прашувам зашто никогаш ја немам фарбано,а имам многу сјај,кажете ми што би ми стоело,за свадбата сакам некоја промена да направам.
 
Последна промена од модератор:

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Видов нема ваква тема,а а ко има избришете ја. Каква е вашата природна боја и дали ја бојадисувате?Ако ја бојадисувате,дали го правите тоа зашто не ви се допаѓа природната боја или поради други причини?И со која боја се бојадисувате?
 

мимис

Староседелец
12 октомври 2013
29
17
1,003
природна ми е плава.Си ставив степ, ми падна бојата и повторно ми е плава.
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Па вака природната боја ми е вака нешто:
download (6).jpg download (7).jpg download (37).jpg
A сакам да направам некоја,сега не некоја предрастична промена,него малце посветла,како темно руса/светло кафена.Е вака нешто:
041c0c5a04d0efd35da961c856d3ec71.jpg 4332e400f8e2ef184a96964dfadcbe85.jpg dcdacfecec225896b98c97dd091d6dfa.jpg download (61).jpg download (62).jpg
Дали би ми стоела убаво бидејќи имам светол,односно бел тен и сино-зелени очи?
 

Прикачувања

  • 1242ac91b2badb21e0565655fbe9ee89.jpg
    1242ac91b2badb21e0565655fbe9ee89.jpg
    76 KB · Прегледи: 4

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,522
14,430
1,683
Таму каде што треба
Па вака природната боја ми е вака нешто:
Отвори ја прикачената датотека 22985 Отвори ја прикачената датотека 22986 Отвори ја прикачената датотека 22988
A сакам да направам некоја,сега не некоја предрастична промена,него малце посветла,како темно руса/светло кафена.Е вака нешто:
Отвори ја прикачената датотека 22990 Отвори ја прикачената датотека 22991 Отвори ја прикачената датотека 22994 Отвори ја прикачената датотека 22995 Отвори ја прикачената датотека 22996
Дали би ми стоела убаво бидејќи имам светол,односно бел тен и сино-зелени очи?
Тоа дали би ти столеа друга боја треба сама да си знаеш,а и да не си сигурна прашај си ги пријателките,мајка ти,сестрите.
Ние не можеме да ти дадеме предлог кога не знаеме како изгледаш.
И јас имам кафеава коса и зелено-плави очи,ако се фарбам некогаш тоа ќе биде по мој избор или по "совет на мајка ми и пријателките". :)
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Па мајка ми ми вели да не ја фарбам,бидејќи природната е поубава од што било друго,сестрите ми викаат дека секоја би ми стоела убаво,особено руса,црвена,сите кафени нијанси или црна,зашто имам светли очи.Ама во исто време ми велат да не се фарбам,зашто некои божем едвај се мачат да ја добијат оваа боја.А пријателките ми велат дека секоја ми стои убаво.Еве од најосновните ќе почнам:црна-дека има контраст,зашто ретки се комбинациите,црна коса и светли очи,па згора на тоа и бел тен.Руса-дека имам светол тен и светли очи,па како Скандинавка,Германка,Русинка и како од која било руса нација ќе сум била,односно ќе сум се прилагодела на моето моментално место на живеење,а и ќе ме освежела.Кафена-дека природно ни е таква,сите нијанси ми стоеле,според нив.А црвена-дека најдобро стоела на светли очи,посебно онаа на Марша Крос,Хурем,Никол Кидман,односно каква што имаат тие.Ете тоа од нив.А да и денес бев на фризер да се исфенирам,кога и кажав што сакам,ме искара,бидејќи имам и многу сјај,а и прилично густа ми е и долга до половина ми е.Каде и да одев на фризер секаде ми го велеа тоа.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,522
14,430
1,683
Таму каде што треба
Па мајка ми ми вели да не ја фарбам,бидејќи природната е поубава од што било друго,сестрите ми викаат дека секоја би ми стоела убаво,особено руса,црвена,сите кафени нијанси или црна,зашто имам светли очи.Ама во исто време ми велат да не се фарбам,зашто некои божем едвај се мачат да ја добијат оваа боја.А пријателките ми велат дека секоја ми стои убаво.Еве од најосновните ќе почнам:црна-дека има контраст,зашто ретки се комбинациите,црна коса и светли очи,па згора на тоа и бел тен.Руса-дека имам светол тен и светли очи,па како Скандинавка,Германка,Русинка и како од која било руса нација ќе сум била,односно ќе сум се прилагодела на моето моментално место на живеење,а и ќе ме освежела.Кафена-дека природно ни е таква,сите нијанси ми стоеле,според нив.А црвена-дека најдобро стоела на светли очи,посебно онаа на Марша Крос,Хурем,Никол Кидман,односно каква што имаат тие.Ете тоа од нив.А да и денес бев на фризер да се исфенирам,кога и кажав што сакам,ме искара,бидејќи имам и многу сјај,а и прилично густа ми е и долга до половина ми е.Каде и да одев на фризер секаде ми го велеа тоа.
Тогаш не ја фарбај.Природна си е природна.