1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Бојадисување (фарбање) на косата

Дискусија во форумот 'Коса' започната од WomanInRed, 17 април 2012.

 1. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  Дали ја бојадисувате ( фарабате ) косата? Каква фарба за коса користите ?
  Која е најдобра марка на фарба според вас ?
  Колку бои имате сменето досега? На колку време се фарбате ?

  Јас се фарбам скоро 4 години. Скоро сите бои за коса ги имам ставено. :)
  Моментално сум црвенокоса и не планирам да ја менувам , многу е тешка ова боја за одржување, се фарбам 1 месечно..... иако црвената боја треба да се фарба на 2 недели..... но не сакам многу да си ја оштетам косата. :(
  Скоро сите фарби за коса ги имам пробано, моментално се фарбам со Гарниер и задоволна сум, супер е за цената, а од поскапите задоволна сум од Сајос. :)
   
  На Alley3112, JaMi, cece17 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  да се фарбав.... кафена,црна,па пак кафена... и не моќев да ја добијам бојата што ја сакам и престанав да се фарбам и по некое време ја добив бојата што ја сакам :biggrin инаку користам палете и гарниер...цело време се фарбав со палете а последно со гарниер и ја добив бојата што ја сакав.а инаку многу сакам црвена коса али нема да ми стои :sram
   
  На Dee Dee и Ludaca им се допаѓа ова.
 3. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Ох, нема боја што ја немам пробано.
  Црвена, reddish-brown (на Македонски глупо звучи) и лешник боја ми се најубави. А сум била и морков. Буквално.
  Коренот ми беше каки плав, а надолу баш морков портокалова. Среќа 15 дали имав, па не сфаќав баш колкав феил сум.
  Се фарбам кога ми текне, на месец-два некаде, и секое фарбање имам нова нијанса. Имам долга и (може да се рече) прилично густа коса, па немам проблем со фарбите, единствено што морам со маски и серуми да се замарам и по 3 пакувања фарби ми требаат за целосно покривање. Користам Сајос, Гарниер или Лореал, зависи од која марка ми се свиди нијансата.
  Моментално сум темно кафеава, најблиску до природната, а планирам да си ја вратам оваа:
  [​IMG]
  Најубава ми е некако. И нај ми одговара. :D
   
  На Foxboro, cece17, Scars и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. Dee Dee

  Dee Dee Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  197
  Допаѓања:
  468
  Не се фарбам..Али доколку би се фарбала тоа би биле некои откачени бои..Светло розева,зелена,светло црвена..и за крај ЦРНА!
  Пошто ако се фарбам црна тешко после да ја офарбаш посветла..Мајка ми беше црна и за да ја осветли бланш и ставаа и целата и изгоре а колку убава и беше..
   
  На Ludaca му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  колку бои имам сменето ни сама не сум свесна :)

  се фарбам од матурата па навака :) сакам да експериментирам со боите...денес плава утре црвена и слично, а црна никогаш нема да бидам.ај промс :)
  костенлива, па плава, па златна...па долго време сакав да бидам портокалова (inlove) па година мож и две се трудев да ја добијам бојата...и коа ја добив одма ми стана досадна :D и после инспирирана од ријана, реков ќе се фарбам како неа жиш црвена па мајка јана нека е :) и така
  незнам зш викаат дека е тешко да се одржува бојава, јас не осетив никаква тешкотија...
  порано користев фарби на Keune
  ама пошто се прескапи...не ми се фрлаше пари секој месец за фарба а и ја немаат посакуваната боја и се префрлив на едни Beauty и Subrina.
  Освен шо се фарбам користам и колор шампони за освежување на бојата, и добивање по светла боја :)
  [​IMG]
   
  На Ludaca и Dee Dee им се допаѓа ова.
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Јас не се фарбам ниту пак сум се фарбала,само вадам по некој прамен оти ми се допага кога има измешано повеке приближни нијанси на боја врз косата или нашки кажано:Dсе шатирам.Имам светла боја на косата и од страв дека ако се исфарбам пример црвена никогаш нема да можам да ја вратам мојата боја на косата.Имам вадено и црвени и розеви прамени ама цела коса ја немам никогаш исфарбано.
   
  На Dee Dee му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  :biggrinако сакате ептен пажња да привлечете :)
  [​IMG]
   
  На Natalididi, Dee Dee и The_Mayor им се допаѓа ова.
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Што би се рекло јас сум повеке по
  :giggle
   
 9. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Како да кажам на стилистката за фризов?
  Дај направи ми е фризура семафор.
   
  На Natalididi, Maks и Bum-Bum им се допаѓа ова.
 10. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  [​IMG](inlove)
   
  На Luckky, МериСелест, Dee Dee и уште 5 други им се допаѓа ова.

Сподели: