1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Љубопитност

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од melpomena, 10 декември 2013.

 1. The High Commander

  The High Commander Староседелец

  Зачленет на:
  2 мај 2012
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  131
  Ми имаат кажано дека сум многу радознал и самиот сум свесен за тоа, дека се ме интересира и дека сакам да знам работи што не би требало да ме занимаат или работи што нема да ми легнат добро откако ќе ги дознаам...

  Јеби га, тоа ти е. Мајка природа (и татко карикатурист).

  Али ваљда не претерувам. Тоа што ме интересира се она, знаеш, чаршиски муабети. Кој со кого се онадил* и сл.

  Порано имав и голема желба за знаење. Буквално глад. Сега пари да ми даваш не можам да се натерам книга да фатам. Не дека не ме интересира да научам за некои работи... Едноставно има подобри начини да се помине времето на 25 години. А башка што тоа е и последица на 5+ години посветени на факс што не ме занимаше баш и нешто многу.

  *Онадил=фатил, кецнал, скарал, изневерил... итн.
   
 2. Violet

  Violet Полноправен Член

  Зачленет на:
  2 март 2014
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  40
  Хммм не би рекла дека љубопитноста е знак на интелегенција, повекето љубопитни што ги знам врска си немаат од животот. Јас позитивно во љубопитност гледам само кај што се зборе за повеќе знаење и надоградување на личноста без да се наштети на други, се што е да се наштети на некого значи дека човекот не е задоволен од својот живот зошто инаку би немал време да се занимава кој што рекол и направил.
   
 3. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Интересно за оваа тема и за идејата зошто ја отворив е тоа што не сум знаела до ден денес дека радозналоста се вбројувала во позитивните човекови особини.Радозналоста била продуктивна и сите луѓе што се радознали се поинтелигентни од другите,имаат подобар друштвен и љубовен живот,подобро учат,работат.
  Дали мислите дека навистина радозналоста е позитивна особина и имаме ли на форумов таква радознала интелигенција!??
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Па без желбата за сознание никогаш не би мрднале од гранките.
   
  На Lady*, MoonFairy и Аркантос им се допаѓа ова.
 5. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Радозналоста како особина ја препишуваат повеќе на женскиот ред и беше во категоријата на негативни особини или турање нос во туѓи работи, погрешно го разбираа поимот.Радозналост е желба за знаење, за учење нови работи и начини како правилно да се протолкуваат и разберат некои работи, да се умее како да се поставуваат прашања а не како што мислат дека радозналоста служи за трачарење....
   
 6. Io Sono

  Io Sono Староседелец

  Зачленет на:
  27 јуни 2015
  Мислења:
  422
  Допаѓања:
  440
  Љубопитност.
  Grammar Nazi...

  Инаку позитивна особина, освен што ја убила мачката. Не гледам зошто би била поизразена кај женскиот пол.
   
 7. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Ако е нависитна позитивна особина, зашто тогаш никој не ги "сакаме" радозналите луѓе што сакаат се да знаат па уште и се зафркаваме со нив кога ке постават некое прашање на пр.што правиме...одговорот ни е -Е**ме радознали.
  Радозналоста знае да биде и контрапродуктивна и да донесе некогаш незадоволство и разочарување!
   
 8. Io Sono

  Io Sono Староседелец

  Зачленет на:
  27 јуни 2015
  Мислења:
  422
  Допаѓања:
  440
  Тоа за кое зборуваш е немање општа култура. Многу луѓе не знаат каде е црвената линија во една конверзација и прашуваат работи кои се приватни и не би требало да ги интересираат. Љубопитност во комбинација со глупоќа веројатно...
   
  На MoonFairy и Аркантос им се допаѓа ова.
 9. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Радозналост.
  ЕЈ, замисли го светов, без радозналоста на Колумбо, Никола Тесла и сличните.
  До душа и Фројд бил радознал кога сакал да дознае дали се лечи со друга, па ете што испаднало.
  Ме иритираат такви студии во кои од под перница се вадат некои статистики.
  Жените биле порадознали од мажите.
  Ова е точно, колку што е точно дека жените повеќе трачаат од мажите.
   
 10. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  449
  Како што стапчето има два краја или завршетоци,така и радозналоста си има своја добра и лоша страна.Доколку се случи да бидете радознали со пријатели којшто несакаат да откриват детали за себе,а вие упорно настојувата да дознаете нешто повеќе,во ваквиот случај поради вашата радозналост повеќе од сигурно е дека ќе го изгубите вашиот пријател засекогаш.
  Добрата и продуктивна страна на радозналоста е тоа што се повеќе и повеќе би се наградувале во текот на цел живот,учите работи за кој воопшто не сте прочитале никаде или слушнале.За да се биде многу радознал,потребна е огромна предпазливост,во спротивно би била контрапродуктивна.Радозналоста не се учи,таа се раѓа.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: