Љубовни проблеми

Matilda

Нов член
24 септември 2015
9
4
3
31
Седум месеци се доволно да сфатиш со каков идиот си имала работа. Додека си во врска работите не ги перцепираш реално, ама кога излезеш од таков однос ќе увидиш многу работи. Ти најтешкиот период после раскинување си го поминала, не се враќај назад. Со секое враќање тој ќе те прави поголема будала, ќе се зголеми интензитетот на навреди, омаловажување. Еве јас ќе ти кажам од лично искуство. Имав врска која неколку пати ја обновував на негови молби, плачења , цимолења, надевајќи се дека ќе ја сфати грешката и ќе се поправи. Не се поправи, напротив секој пат стануваше полошо, зошто тој имаше чувство дека од мене може да добие се што сака. Кога реши да се промени мене веќе одамна ми беше јасно дека таков човек во животот не ми треба. Можеби нема да го преболиш никогаш ама не ти е потребен во животот некој кој решил да те омаловажи на било каков начин. Ако не си сигурна во љубовта кон сегашниот направи тест, стави на пауза или раскини. Немој некој што те сака да трпи заради твојата неискреност прво кон себеси а потоа кон него. И љубомората јас ја сфаќам како немање доверба во партнерот или во себеси. Сум имала повеќе партнери ама само кон еден сум покажала љубомора, зашто само тој ми дал причина за тоа. Запрашај се, можеби ти му даваш причина да биде љубоморен.
lina.l Ти благодарам многу подобро мислење и совет досега не сум добила. Мислам дека си целосно во право. Бев свесна дека помина толку време и не треба да се враќам назад. Но сепак мислев дека подобро е да се олеснам и да си го кажам проблемот :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lina.l

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Здраво :) На форумот сум нова и би сакала да ми помогнете во врска со мојот љубовен живот |-( . Имав момче со кое што бев во врска 4 години. Се беше во ред , но последната година ми стана пекол. Секој ден ме навредуваше и расплакуваше. Ме викна да се видиме со цел да ми каже дека несака повеќе да биди со мене бидејќи му било досадно и сакал слобода. Останавме во контакт и беше се исто. После неколку дена од муабетот дека сакал да биде слободен дознав дека типот има друга. Откако завршивме неколку "Пријатели и пријателки" ми кажаа дека одреден период нон стоп се гледал со неговата бивша девојка. По 4 месеци откако се скаравме се фатив со момче со кое што сум во врска 3 месеци. На почетокот беше се убаво дојдов до знаење дека се 2 различни карактери кои немаат никаква сличност. Сегашниот дечко добар е , убаво , интересно ми е но не сум сигурна дека го сакам . Во последно време е многу љубоморен често ми го проверува телефонот. Но во меѓувреме бившиот ми ѕвони на телефон и со секое негово јавување ми се зголемуваат чувствата и се повеќе мислам на него . Не сум сигурна дали треба да останам со сегашниот или да го простам неверството и да бидам со бившиот, бидејќи мислам дека сеуште го сакам него . Помогнете ми ве молам (worried) Ви благодарам однапред ! :sram;)
Извагај што сакаш...
Од едната страна имаш бивш со кој си одела цели години од кои последната ти била пекол. Те вреѓа, понижува, пробал дури и да ти раскине. Нашол друга/бивша, јебел по страна се` е мање битно. До тука е твоја работа, се` останато е само негова.
Од друга страна го имаш пресниов од 3 месеци. Ако му ја имаш раскажано целата сторија со претходниот, тогаш тој има секакво право да се осеќа suspicious. Тоа што проверува во твојот мобилен е твој проблем, прво затоа што му дозволуваш, второ затоа што се` уште си во контакт со бившиот. Мораш да прејдеш на едната страна, било која тебе би ти одговарала. А прашање е и на време кога пресниов ќе сврти грб и ќе дигне раце бидејќи многу е полесно да завршиш врска од 3 месеци отколку онаа од 4 години.
Но како што реков, мораш да извагаш што повеќе вреди: Тип кој ќе те навредува и повредува, башка и земено дека подолго се знаете, нема шанса да еволуира на нешто подобро за тебе, или пак тип кој во моментот е несигурен и сака да знае на што е, од друга страна пресна врска која може да ветува многу, но и не мора да значи.

Јас би пошол со идејата, зошто не се обидеш со овој?
Башка колку години имаш?
 

Matilda

Нов член
24 септември 2015
9
4
3
31
Извагај што сакаш...
Од едната страна имаш бивш со кој си одела цели години од кои последната ти била пекол. Те вреѓа, понижува, пробал дури и да ти раскине. Нашол друга/бивша, јебел по страна се` е мање битно. До тука е твоја работа, се` останато е само негова.
Од друга страна го имаш пресниов од 3 месеци. Ако му ја имаш раскажано целата сторија со претходниот, тогаш тој има секакво право да се осеќа suspicious. Тоа што проверува во твојот мобилен е твој проблем, прво затоа што му дозволуваш, второ затоа што се` уште си во контакт со бившиот. Мораш да прејдеш на едната страна, било која тебе би ти одговарала. А прашање е и на време кога пресниов ќе сврти грб и ќе дигне раце бидејќи многу е полесно да завршиш врска од 3 месеци отколку онаа од 4 години.
Но како што реков, мораш да извагаш што повеќе вреди: Тип кој ќе те навредува и повредува, башка и земено дека подолго се знаете, нема шанса да еволуира на нешто подобро за тебе, или пак тип кој во моментот е несигурен и сака да знае на што е, од друга страна пресна врска која може да ветува многу, но и не мора да значи.

Јас би пошол со идејата, зошто не се обидеш со овој?
Башка колку години имаш?
Имам 22 години но сеуште не сум сигурна што стварно сакам..... Овој сегашниот е премногу љубоморен а тоа нешто јас во претходната врска воопшто сум го немала . Немам кизнеј каква комуникација со бившиот ми ѕвони на 1-2 недели....Но штом ми се јави ме враќа на сето минато и зборува дека ќе се смени целосно ,дека било грешка ... бил млад ,му било здосадено... а моментално му било тешко. Но овој сегашниот е сташнооо љубоморен . Се му смета и гледа на секој можен начин да наиди на кавга. Апсолутно за ништо не ми верува и чека секој момент да го провери телелфонот ......
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Имам 22 години но сеуште не сум сигурна што стварно сакам..... Овој сегашниот е премногу љубоморен а тоа нешто јас во претходната врска воопшто сум го немала . Немам кизнеј каква комуникација со бившиот ми ѕвони на 1-2 недели....Но штом ми се јави ме враќа на сето минато и зборува дека ќе се смени целосно ,дека било грешка ... бил млад ,му било здосадено... а моментално му било тешко. Но овој сегашниот е сташнооо љубоморен . Се му смета и гледа на секој можен начин да наиди на кавга. Апсолутно за ништо не ми верува и чека секој момент да го провери телелфонот ......
Искрено, батали ги и двајцата и најди си некој посалам. Сигурно не се само тие двајца на светов. И јас на девојка ми и имам лозинка од фб, ми даде еднаш да и средам нешто и не ја менува, и мобилниот нејзин ми е често при рака, па ни на фејсбук се уклучувам ниту пак мобилниот и го проверувам. Едноставно најди си и биди со некој којшто нема да ти прави глупости, и престани да му креваш на тој бившиот што ти се јавува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Matilda and Beauty&Beast

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
Имам 22 години но сеуште не сум сигурна што стварно сакам..... Овој сегашниот е премногу љубоморен а тоа нешто јас во претходната врска воопшто сум го немала . Немам кизнеј каква комуникација со бившиот ми ѕвони на 1-2 недели....Но штом ми се јави ме враќа на сето минато и зборува дека ќе се смени целосно ,дека било грешка ... бил млад ,му било здосадено... а моментално му било тешко. Но овој сегашниот е сташнооо љубоморен . Се му смета и гледа на секој можен начин да наиди на кавга. Апсолутно за ништо не ми верува и чека секој момент да го провери телелфонот ......
Убав совет ти даде @/-\|o0(/-\|y|o$3 ... истото ќе ти го пишев и јас.
Батали го бившиот, не вреди да се замараш со недоквакан кретен што те варал и што така се понаша со тебе.
Заборави го скроз, избриши му Моб, ФБ, Скајп и секаква комуникација прекини со него, значи од корен прекини, зашто се додека не прекинеш од корен, секад ќе се потсеќаш на него и ќе ти се навраќаат чувствата.

А на овој новиот 3 месечниот, раскини му под итно ... со кое право он ти чепка у моб. бе? И со кое право така се понаша љубоморно?
Батали тоа, штом тој вака уште од старт се понаша, мој совет ти е да си немаш работа со незрели луѓе со ниска самодоверба.
Симптом за незрел човек, а особено човек со ниска самодоверба се љубоморните испади и контролата, тоест ставање на ланец во врската - а тоа е нешто што мене најмногу ме вади од такт, и не трпам ни најмала контрола и обид за ставање на ланец.

Значи накусо, тури им пепел и на двајцата, барај си трет асален, реално и двајцата за к*р не ги бива ... и двајцата се недоквакани :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Matilda

Matilda

Нов член
24 септември 2015
9
4
3
31
Искрено, батали ги и двајцата и најди си некој посалам. Сигурно не се само тие двајца на светов. И јас на девојка ми и имам лозинка од фб, ми даде еднаш да и средам нешто и не ја менува, и мобилниот нејзин ми е често при рака, па ни на фејсбук се уклучувам ниту пак мобилниот и го проверувам. Едноставно најди си и биди со некој којшто нема да ти прави глупости, и престани да му креваш на тој бившиот што ти се јавува.
Баш прекрасно.... Има голема среќа твојата девојка :) Се надевам дека ќе доживеам и јас така во мојов живот... (wasntme)
 

Matilda

Нов член
24 септември 2015
9
4
3
31
Убав совет ти даде @/-\|o0(/-\|y|o$3 ... истото ќе ти го пишев и јас.
Батали го бившиот, не вреди да се замараш со недоквакан кретен што те варал и што така се понаша со тебе.
Заборави го скроз, избриши му Моб, ФБ, Скајп и секаква комуникација прекини со него, значи од корен прекини, зашто се додека не прекинеш од корен, секад ќе се потсеќаш на него и ќе ти се навраќаат чувствата.

А на овој новиот 3 месечниот, раскини му под итно ... со кое право он ти чепка у моб. бе? И со кое право така се понаша љубоморно?
Батали тоа, штом тој вака уште од старт се понаша, мој совет ти е да си немаш работа со незрели луѓе со ниска самодоверба.
Симптом за незрел човек, а особено човек со ниска самодоверба се љубоморните испади и контролата, тоест ставање на ланец во врската - а тоа е нешто што мене најмногу ме вади од такт, и не трпам ни најмала контрола и обид за ставање на ланец.

Значи накусо, тури им пепел и на двајцата, барај си трет асален, реално и двајцата за к*р не ги бива ... и двајцата се недоквакани :)
ТИ благодараммм многу :) Добри совети добив ... и искрена да бидам моментално се скарав со сегашниот за неговата претерана љубомора бидејќи разбрал дека сум се мувала со некој додека со него не се ни знаев и ЗАМИСЛЕТЕ СУМ ГО ЛАЖЕЛА НЕ СУМ ЈА КАЖАЛА ВИСТИНАТА. А му објаснувам дека то е МОЕ МИНАТО и не се случило додека сум со него. Па ни јас него не го испитувам за неговото минато па не треба ни тој. Типот вели дека сум го направила будалаа. :S
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Beauty&Beast

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
ТИ благодараммм многу :) Добри совети добив ... и искрена да бидам моментално се скарав со сегашниот за неговата претерана љубомора бидејќи разбрал дека сум се мувала со некој додека со него не се ни знаев и ЗАМИСЛЕТЕ СУМ ГО ЛАЖЕЛА НЕ СУМ ЈА КАЖАЛА ВИСТИНАТА. А му објаснувам дека то е МОЕ МИНАТО и не се случило додека сум со него. Па ни јас него не го испитувам за неговото минато па не треба ни тој. Типот вели дека сум го направила будалаа. :S
Реално будала е ... не си губи време со будали ;)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Грешнo ќе нaпрaиш aкo нa следниoт му ги oпишеш дo детaл претхoдниве 2 врски. Секoе мaшкo кoе би те зaпoзнaлo oткaкo би рaзбрaлo декa се уште кoмуницирaш сo бивш oд 4 гoдишнa врскa ќе дoбие нaпaд нa љубoмoрa. Првo зaврши секaквa релaцијa сo двaјцaвa пa тек пoсле тoa зaпoзнaвaј нoв. Сo првиoт немa шaнсa веќе рaбoтите дa се пoдoбрaт бидејќи 4 гoдини сте биле вo врскa кaде дoooбрo сте се зaпoзнaле. Сo втoриoт пaк немaш шaнси бидејќи се претвoрил вo ултрa љубoмoрен и дoвербaтa му е симнaтa нa непoврaтливo нивo.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Matilda