Љубовни проблеми

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
Zdravo, nova sum na forumov i bi sakala da mi pomognite, da mi dadete sovet :)

Imam 21 god. i imav dechko 24 vo koj bevme vo vrska 6 meseci. Se beshe dobro vo prvite 3 meseci no potoa toj go pokazha vistinskoto lice. Prvite 3 meseci se beshe okej, mi nemashe ton povisheno, ednash ne mi se obrati so pogrd zbor, izleguvav so negovoto drushtvo itn.. No posle nekoe vreme toj poleka poleka pochna da mi zabranuva nekolku raboti : mu smetal mojot fb -jas go deaktivirav, mu smetale moite drugarki i drugari i mi kazha deka nebilo normalno to shto sum imala drugari i jas gi otkachiv poradi nego, izleguvav samo so nego i so nikoj drug, ako ne mu krenev na mobilen mi se luteshe 2 dena i ne mi odgovarashe na povici,sms... Ednostavno toj se promeni kon mene. Pochna da me omalovazhuva pred drugarite demek se shto kje kazham se gluposti. Pred 6 denovi izlegov jas so drugarkite posle tolku vreme i mu kazhav deka kje izleguvam i toj mi kazha koj sum jas da mi kazhuvash i mi klade kraj. Jas vo ovie 6 denovi se otepav od molenje da izlezi so mene i nesaka. Mi veli deka me saka ama nemozhel da dozvoli toa shto sum go izlazhala oti ne sum mu kazhala a jas nego mu se javiv i mi kazha deka koj bil toj da mu kazhuvam. Mnogu e za gref i mnogu me nervira poshto preuvelichuva neshto shto ne bilo. Jas i den deneska go molam da izlezi da se vidime a toj nesaka... Jas premnogu se smeniv poradi nego i se ostaviv a toj na nekoj nachin si igra so mene i svesna sum ama ete go sakam.

Ve molam dajte mi nekoj sovet. Go sakam stvarno so nego pominav tolku mnogu raboti vo ovie 6 meseci i nesakam da bide zaludno. :((((
Јас толку него го сакам што јас неможам да замислам да бидам со него и да му се одмаздам. Потешко мене ќе ми биди така, а и не сум по природа злопамтило... Подобро ќе биде да се тргнам па ако ме побара нека ме побара. Сигурна сум дека ќе ме побара ќе свати што изгубил. Ама пуст негов инает и ако има 23 год мислам дека не е дораснат за годините иако ми велеше дека јас сум таја што допрва треба да созрева.
Ја прочитав целата дискусија, и неможев да се воздржам, а да не одговорам.
Ти девојко си заслепена, извини ама ќе бидам многу реална сега, и груба на речник, зашто стварно ме нервираат вакви ситуации.
Како можеш да си дозволиш некое копито така да те третира стварно не ми е јасно, знам, заљубена си во него, го сакаш премногу и се' тоа ... јасно ми е, ама кај ти е границата на здравиот разум и свест, и самопочит?

Како можеш да си дозволиш ради „некој“ ти да ги направиш следниве ствари:
- Да го деактивираш твојот ФБ - средство за комуникација со твоите пријатели.
- Му сметале твоите другарки и другари, и не било нормално ти да имаш другари WTF ???
Извини ама што си му ти роб на него? Што сака он, да те ограничи и да те стави во кафез, да си му негов роб ли?
И како тоа не било нормално ти да имаш другари, што сака он, ти само со другарки да се дружиш ... дури и другарките твои му сметале.

Па мене дечко ми (да го имам) и да ми забрани јас да се дружам со моите другари, тука ќе му е крајот, после таа кажана реченица, одма ставам крај, без око да ми трепне.
Затоа што после такво нешто кажано, он автоматски пробува да ми стави ланец и ограничување, а јас сум последната личност што тоа би го дозволила мене некој да ми стави ланец и да ми кажува што јас да правам во мојот живот, и со кого јас да се дружам.
Јас имам многу другари, и мојата последна врска (поточно не стигна ни до врска ситуацијата) јас ја прекинав токму од таа причина, што уште од старт он се обиде да ми наметнува негови лични ставови и да ме доминира, и да ми ограничува јас со кого да се дружам во мој личен приватен живот.
И толку му беше, после тој муабет, одма без око да ми трепне му го покажав патот, и прекинав секаква комуникација со него, зашто јас сум личност што никогаш нема да дозволам некој мене да ме ограничува и да ми кажува што јас да правам, и со кого да се дружам, а особено не некој нов во мојот живот да ми кажува јас да не се дружам со моите другари, што ги знам многу подолг период од него.

Незнам како може да дозволиш на некој да си му како кукла на конци, и он да ги влече конците во твојот живот, он да си игра со тебе, он да одлучува наместо тебе, он да ти кажува што да правиш и сл.
Извини, ама тоа е непочитување кон самата себе, ти буквално си му него потчинета и трпиш секакви пиздарии од него ... отвори си ги очите додека е време, не дозволувај некој идиот да си поигрува со тебе!

Да не го ширам премногу постов, имам уште многу да пишувам, ама ќе биде како реферат.
За крај, како шлаг на тортата како си можела да дозволиш да те омаловажува пред другарите?
Премногу си му дозволила - ПРЕМНОГУ ... незнам јас веќе што повеќе да кажам ...

За крај, у мој стил, еве ти една песна, читај ја внимателно (малце е двосмислена) али има порака у песната, читај ја внимателно и извлечи поука :)
Особено стихов:
They say that life's a carousel
Spinning fast, you've got to ride it well ;)

 

DelRey

Нов член
20 септември 2015
15
14
3
29
Ти благодарам на искреноста @Beauty&Beast , вооедно и на сите останати членови што се потрудија да го кажат своето мислење во врска со мојот проблем и да ми помогнат да го решам, премногу сум ви благодарна искрено морав да се “испразнам“ некаде бидејќи како што кажав ги изгубив другарките и другарите и немам лице да му се јавам а не пак да му се жалам за него. До сега немав искусено ваква работа со дечко и самата се мразам и се страмам што дозволив еден неиживеан тип вака да се понаша со мене. Mислам дека сепак остана малце гордост во мене и нема повеќе ни да ми текни на него а камоли да да го молам. Сепак кога ќе размислам имав врска пред оваа од 3 год и преживеав (ни влакно не ми фалеше) , а не за 6 пеколни месеци.

Ви благодарам уште еднаш што одвоивте време за мене и што уште постојат добри луѓе што сакат да помогнат. Знаев дека нема да згрешам што станав член тука. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Beauty&Beast

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
Ти благодарам на искреноста @Beauty&Beast , вооедно и на сите останати членови што се потрудија да го кажат своето мислење во врска со мојот проблем и да ми помогнат да го решам, премногу сум ви благодарна искрено морав да се “испразнам“ некаде бидејќи како што кажав ги изгубив другарките и другарите и немам лице да му се јавам а не пак да му се жалам за него. До сега немав искусено ваква работа со дечко и самата се мразам и се страмам што дозволив еден неиживеан тип вака да се понаша со мене. Mислам дека сепак остана малце гордост во мене и нема повеќе ни да ми текни на него а камоли да да го молам. Сепак кога ќе размислам имав врска пред оваа од 3 год и преживеав (ни влакно не ми фалеше) , а не за 6 пеколни месеци.

Ви благодарам уште еднаш што одвоивте време за мене и што уште постојат добри луѓе што сакат да помогнат. Знаев дека нема да згрешам што станав член тука. :)
Да, секогаш е подобро кога ќе се „испразниш“ и ќе си ја споделиш маката, ете се надевам советиве многу ќе ти помогнат, и ќе ја воочиш реалноста :)

Најголема грешка ти е поради некој да се одделиш од твоето друштво, дечковците ги има, па ги нема, па пак ги има, минливи се, али друштвото е тоа што е увек покрај тебе, и што е секогаш тука да ти помогне ... зборам за она вистинско и цврсто пријателство, а такво пријателство не се расипува поради дечко во никој случај.

Али секогаш во лошото најди го позитивното, барем јас така правам секогаш ;) ете ова ќе ти биде одлична лекција за понатаму во животот, отсега ќе си знаеш што да правиш, а што да не правиш во наредните врски, ова ќе ти биде одлично искуство, и никогаш повеќе немој да дозволиш некој така да те третира.

А сега, сега заборави го, како прво за полесно да ти е и побрзо да оди тој процес, прво избриши му мобилен, или преименувај го неговото име во именикот во „идиот“ :D и не кревај на идиоти никогаш ;)
Избриши го од ФБ, Скајп, Вибер и сл. таму кај што сте комуницирале, избриши ги сите можни пораки од моб. и целиот разговор на чет на ФБ и сл. ... значи буквално направи чистка на секое поле, за да не ги читаш муабетите за да се потсетуваш, така потешко ќе го заборавиш, значи направи му тотален delete од секаде ... и фурај си даље ;)

Еве ти една така малце одмазничка песна, повеќе би рекла реална, за побрзо преболување ;)

 

DelRey

Нов член
20 септември 2015
15
14
3
29
Да, секогаш е подобро кога ќе се „испразниш“ и ќе си ја споделиш маката, ете се надевам советиве многу ќе ти помогнат, и ќе ја воочиш реалноста :)

Најголема грешка ти е поради некој да се одделиш од твоето друштво, дечковците ги има, па ги нема, па пак ги има, минливи се, али друштвото е тоа што е увек покрај тебе, и што е секогаш тука да ти помогне ... зборам за она вистинско и цврсто пријателство, а такво пријателство не се расипува поради дечко во никој случај.

Али секогаш во лошото најди го позитивното, барем јас така правам секогаш ;) ете ова ќе ти биде одлична лекција за понатаму во животот, отсега ќе си знаеш што да правиш, а што да не правиш во наредните врски, ова ќе ти биде одлично искуство, и никогаш повеќе немој да дозволиш некој така да те третира.

А сега, сега заборави го, како прво за полесно да ти е и побрзо да оди тој процес, прво избриши му мобилен, или преименувај го неговото име во именикот во „идиот“ :D и не кревај на идиоти никогаш ;)
Избриши го од ФБ, Скајп, Вибер и сл. таму кај што сте комуницирале, избриши ги сите можни пораки од моб. и целиот разговор на чет на ФБ и сл. ... значи буквално направи чистка на секое поле, за да не ги читаш муабетите за да се потсетуваш, така потешко ќе го заборавиш, значи направи му тотален delete од секаде ... и фурај си даље ;)

Еве ти една така малце одмазничка песна, повеќе би рекла реална, за побрзо преболување ;)

Ти благодарам за подршката! морам да се надоврзам дека тој не користи фб бидејќи за него имагинарниот свет бил лага а како тип ми кажа дека бил песимист и полн бил со гнев и одмазда дури и страв ме фати кога ми кажа вакво нешто. Јас пак ќе си бидам насмеана за некое време а тој ќе си остани гневен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Beauty&Beast

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
Ти благодарам за подршката! морам да се надоврзам дека тој не користи фб бидејќи за него имагинарниот свет бил лага а како тип ми кажа дека бил песимист и полн бил со гнев и одмазда дури и страв ме фати кога ми кажа вакво нешто. Јас пак ќе си бидам насмеана за некое време а тој ќе си остани гневен.
Со какво суштество ти си заглавила ... :^)
Важно е да ја согледаш реалноста, а гледам дека си на позитивен пат тргната.

Е сега вака, послушај ме - јас дури и би била поекстремна и би отишла и подалеку ... јас вака би изиграла:
Kолку и да ти е тешко, секогаш биди си најчил, и секогаш насмеана и весела во негово присуство (ако се сретнете некад случајно), значи колку и да ти е тешко, не го покажувај тоа никогаш надворешно, ако сакаш гори у себе, нека ти иде да експлодираш, али тоа никако не го покажувај пред него, биди секогаш цврста и јака, насмеана, и игнор тотален за него ... тоа ќе ти биде најјакото оружје и така ќе свати дека ич око не ти трепнува за него, тоа највеќе ќе го здоболи, твојата ладнокрвност ... значи биди ладнокрвна секогаш кон него, покажи му дека е небитен фактор во твојот живот, и дека е завршена приказна ... тоа ти е најдобра опција.

Немој да тргнеш во одмазда, да му докажеш нешто у стил дека не е тој единствен, па да си фатиш намерно нов дечко, само за да му покажеш дека можеш без него.
Тоа е најлошата работа, некој друг да искористиш за да му се одмаздиш на него, не заслужува никој (новиот) да го користиш како играчка со цел да му покажеш на бившиот дека можеш без него и дека си имаш нов, значи зборам само за у случај ако е со таа цел новиот, само за одмазда на бившиот, тоа е најлоша опција.

Најдобра опција ти е да си ладнокрвна, и тоа е тоа ... good luck ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and DelRey

DelRey

Нов член
20 септември 2015
15
14
3
29
Со какво суштество ти си заглавила ... :^)
Важно е да ја согледаш реалноста, а гледам дека си на позитивен пат тргната.

Е сега вака, послушај ме - јас дури и би била поекстремна и би отишла и подалеку ... јас вака би изиграла:
Kолку и да ти е тешко, секогаш биди си најчил, и секогаш насмеана и весела во негово присуство (ако се сретнете некад случајно), значи колку и да ти е тешко, не го покажувај тоа никогаш надворешно, ако сакаш гори у себе, нека ти иде да експлодираш, али тоа никако не го покажувај пред него, биди секогаш цврста и јака, насмеана, и игнор тотален за него ... тоа ќе ти биде најјакото оружје и така ќе свати дека ич око не ти трепнува за него, тоа највеќе ќе го здоболи, твојата ладнокрвност ... значи биди ладнокрвна секогаш кон него, покажи му дека е небитен фактор во твојот живот, и дека е завршена приказна ... тоа ти е најдобра опција.

Немој да тргнеш во одмазда, да му докажеш нешто у стил дека не е тој единствен, па да си фатиш намерно нов дечко, само за да му покажеш дека можеш без него.
Тоа е најлошата работа, некој друг да искористиш за да му се одмаздиш на него, не заслужува никој (новиот) да го користиш како играчка со цел да му покажеш на бившиот дека можеш без него и дека си имаш нов, значи зборам само за у случај ако е со таа цел новиот, само за одмазда на бившиот, тоа е најлоша опција.

Најдобра опција ти е да си ладнокрвна, и тоа е тоа ... good luck ;)
Фала ти на добриот совет, не сум таков тип да се одмаздувам само мене ми е за едно криво што додека чекав тој да се промени јас се сменив. Мене изгледа ме привлекуваше тоа што јас бев небо а тој земја т.е. различни типови. Од секогаш мислев дека спротивностите се привлекуваат но тој беше далеку многу... Сега за сега не ми требаат врски сакам само да си ги повратам назад моето друштво и пак да си бидам среќна пошто со него и пеколот мислам дека го видов и бев 99 % несреќна од кој само 1% среќна. Сега ќе се потрудам 100 % да бидам среќна. Јас сум оптимист и моето мото е ако сум ја изгубила битката не сум ја изгубила војната и ќе продолжам напред. А нека му ја мислата идните негови женски. (воопшто ако успее да задржи некоја со неговото идиотско понашање) I am happy :)
 

Matilda

Нов член
24 септември 2015
9
4
3
31
Здраво :) На форумот сум нова и би сакала да ми помогнете во врска со мојот љубовен живот |-( . Имав момче со кое што бев во врска 4 години. Се беше во ред , но последната година ми стана пекол. Секој ден ме навредуваше и расплакуваше. Ме викна да се видиме со цел да ми каже дека несака повеќе да биди со мене бидејќи му било досадно и сакал слобода. Останавме во контакт и беше се исто. После неколку дена од муабетот дека сакал да биде слободен дознав дека типот има друга. Откако завршивме неколку "Пријатели и пријателки" ми кажаа дека одреден период нон стоп се гледал со неговата бивша девојка. По 4 месеци откако се скаравме се фатив со момче со кое што сум во врска 3 месеци. На почетокот беше се убаво дојдов до знаење дека се 2 различни карактери кои немаат никаква сличност. Сегашниот дечко добар е , убаво , интересно ми е но не сум сигурна дека го сакам . Во последно време е многу љубоморен често ми го проверува телефонот. Но во меѓувреме бившиот ми ѕвони на телефон и со секое негово јавување ми се зголемуваат чувствата и се повеќе мислам на него . Не сум сигурна дали треба да останам со сегашниот или да го простам неверството и да бидам со бившиот, бидејќи мислам дека сеуште го сакам него . Помогнете ми ве молам (worried) Ви благодарам однапред ! :sram;)
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Здраво :) На форумот сум нова и би сакала да ми помогнете во врска со мојот љубовен живот |-( . Имав момче со кое што бев во врска 4 години. Се беше во ред , но последната година ми стана пекол. Секој ден ме навредуваше и расплакуваше. Ме викна да се видиме со цел да ми каже дека несака повеќе да биди со мене бидејќи му било досадно и сакал слобода. Останавме во контакт и беше се исто. После неколку дена од муабетот дека сакал да биде слободен дознав дека типот има друга. Откако завршивме неколку "Пријатели и пријателки" ми кажаа дека одреден период нон стоп се гледал со неговата бивша девојка. По 4 месеци откако се скаравме се фатив со момче со кое што сум во врска 3 месеци. На почетокот беше се убаво дојдов до знаење дека се 2 различни карактери кои немаат никаква сличност. Сегашниот дечко добар е , убаво , интересно ми е но не сум сигурна дека го сакам . Во последно време е многу љубоморен често ми го проверува телефонот. Но во меѓувреме бившиот ми ѕвони на телефон и со секое негово јавување ми се зголемуваат чувствата и се повеќе мислам на него . Не сум сигурна дали треба да останам со сегашниот или да го простам неверството и да бидам со бившиот, бидејќи мислам дека сеуште го сакам него . Помогнете ми ве молам (worried) Ви благодарам однапред ! :sram;)

А ја мислам дека ти како и девојката шо бараше совет малку пред тебе, треба да идете да се лечите. Како е можно да ве навредува бившиот, сегашниот ти е добар ама често ти го проверува телефонот? Знаеш шо, мој совет ти е да се смириш со бившиот, нека продолже да те навредува штом така си сакаш. И прости го неверството, сто на сто човекот не мислел ништо лошо додека ја е*ел бившата. Може дури и замислувал дека си ти :zelen
И после ние машките сме биле кретени, а уствари вие трчите по такви.
 

lina.l

Истакнат Член
24 февруари 2015
16
18
303
Здраво :) На форумот сум нова и би сакала да ми помогнете во врска со мојот љубовен живот |-( . Имав момче со кое што бев во врска 4 години. Се беше во ред , но последната година ми стана пекол. Секој ден ме навредуваше и расплакуваше. Ме викна да се видиме со цел да ми каже дека несака повеќе да биди со мене бидејќи му било досадно и сакал слобода. Останавме во контакт и беше се исто. После неколку дена од муабетот дека сакал да биде слободен дознав дека типот има друга. Откако завршивме неколку "Пријатели и пријателки" ми кажаа дека одреден период нон стоп се гледал со неговата бивша девојка. По 4 месеци откако се скаравме се фатив со момче со кое што сум во врска 3 месеци. На почетокот беше се убаво дојдов до знаење дека се 2 различни карактери кои немаат никаква сличност. Сегашниот дечко добар е , убаво , интересно ми е но не сум сигурна дека го сакам . Во последно време е многу љубоморен често ми го проверува телефонот. Но во меѓувреме бившиот ми ѕвони на телефон и со секое негово јавување ми се зголемуваат чувствата и се повеќе мислам на него . Не сум сигурна дали треба да останам со сегашниот или да го простам неверството и да бидам со бившиот, бидејќи мислам дека сеуште го сакам него . Помогнете ми ве молам (worried) Ви благодарам однапред ! :sram;)
Седум месеци се доволно да сфатиш со каков идиот си имала работа. Додека си во врска работите не ги перцепираш реално, ама кога излезеш од таков однос ќе увидиш многу работи. Ти најтешкиот период после раскинување си го поминала, не се враќај назад. Со секое враќање тој ќе те прави поголема будала, ќе се зголеми интензитетот на навреди, омаловажување. Еве јас ќе ти кажам од лично искуство. Имав врска која неколку пати ја обновував на негови молби, плачења , цимолења, надевајќи се дека ќе ја сфати грешката и ќе се поправи. Не се поправи, напротив секој пат стануваше полошо, зошто тој имаше чувство дека од мене може да добие се што сака. Кога реши да се промени мене веќе одамна ми беше јасно дека таков човек во животот не ми треба. Можеби нема да го преболиш никогаш ама не ти е потребен во животот некој кој решил да те омаловажи на било каков начин. Ако не си сигурна во љубовта кон сегашниот направи тест, стави на пауза или раскини. Немој некој што те сака да трпи заради твојата неискреност прво кон себеси а потоа кон него. И љубомората јас ја сфаќам како немање доверба во партнерот или во себеси. Сум имала повеќе партнери ама само кон еден сум покажала љубомора, зашто само тој ми дал причина за тоа. Запрашај се, можеби ти му даваш причина да биде љубоморен.
 

Matilda

Нов член
24 септември 2015
9
4
3
31
А ја мислам дека ти како и девојката шо бараше совет малку пред тебе, треба да идете да се лечите. Како е можно да ве навредува бившиот, сегашниот ти е добар ама често ти го проверува телефонот? Знаеш шо, мој совет ти е да се смириш со бившиот, нека продолже да те навредува штом така си сакаш. И прости го неверството, сто на сто човекот не мислел ништо лошо додека ја е*ел бившата. Може дури и замислувал дека си ти :zelen
И после ние машките сме биле кретени, а уствари вие трчите по такви.
:D:D (y)