1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!
 2. Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Југославија - да или не?

Дискусија во форумот 'Политика и политички настани' започната од Luckky, 15 март 2012.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Апсолутно? Ајде релативно да беше и некако :D Неврзаните имале влијание во време на распадот на Југославија? Really? Каква тампон држава? Југославија е основана уште во 1918, пред да постојат НАТО и Варшавски пакт, реоснована е 1943, повторно пред да постојат двата блока. Кои факти говорат за странско мешање? Кој подгревал националистички тензии? Западот? Некој пример за тоа? Дали националистичкото лудило кое го пропагирале врвовите на републичките комунистички партии биле однадвор спонзорирано? Милошевиќ (кој собрал скоро милион луѓе на митинг на Косово во 1989 на кои им ветувал Голема Србија) Туѓман, Изетбеговиќ, Кучан и весело друштво, биле агенти на ЦИА?:) Распишувањето на референдуми за независност во Словенија, Хрватска и Македонија има некаква врска со западот? Секако дека нема никаква врска. Напротив, Југославија била во одлични односи со западот, дипломатски, економски, воено и секако. Еве една студија која се бави со можноста Југославија да стане членка на ЕУ во раните деведесетти а објавена била во 1989. https://www.law.upenn.edu/journals/...ssue4/Getter11U.Pa.J.Int'lBus.L.789(1989).pdf

  Можеби ќе делува малку шокантно, но факт е дека Југославија имала можност за зачленување во ЕУ, под услов да се направат реформи.


  http://www.photius.com/countries/yu...former_economy_the_industrialized_w~2699.html

  Чудни ситуации ако некој имал за цел распад...
  Не гледам каква корист би имала Германија или Британија од напишаново, освен споменувањето на Словенија и Хрватска како пазар за оружје. :D
  Распаѓање на Југославија со цел да се отвори пазар на оружје за да се сузбие наводната криза? :D

  Хрватска и Словенија не се никаков пазар за западно оружје. Дури на почетокот на војната е воведено ембарго на извоз на оружје во овие земји. Кое трае до крајот на војната. http://hr.wikipedia.org/wiki/Embargo_na_uvoz_svih_vrsta_oružja_i_vojne_opreme_u_Jugoslaviju со што ги оставаат Хрватска и Босна со извесен орган во раце, да се бранат од ЈНА и четниците.

  Хрватска војувала со шверцувано руско и украинско оружје, главно преку Унгарија и со она што заплениле од касарните на ЈНА. Купувале дури и МиГ-21 и Ми-8 од братска Русија и Украина. Во составот на нејзините оружени сили немало и нема скоро ништо германско, уште помалку британско. Словенија уште помалку... до ден денес единствени тенкови кои ги има се југословенски, заедно со неколку амерички хеликоптери. Повеќе аеро клуб отколку воздухопловство.:)

  Од друга страна, Југославија не само што била значаен увозник на западна опрема туку и си произвдувала опрема по лиценци. Од запад. Хеликоптерот Газела, млазни мотори Ролс-Ројс, телевизиски наведувани ракети Маверик, бродови, софвер, шведски противбродски ракети...... се само дел од соработката.
  Ако се користи воениот пазар како можност, излегува дека гадно се заебале западњаците со распадот.


  Да, само што никој ништо не зграпчи и не искористи. Ме чуди како ништо никој не постогнал при толку роварење.
  Републиките останаа во сосема истите граници во кои и беа за време на Југославија, плус Косово, во истите граници како покраина. Но сега во вид на независни држави.

  Едно се шпекулации, друго се факти. Фактите се јасни околу тоа кој извлече најголема корист од распадот и на кого распадот му донесе моќ. А тоа беа `реформираните` комунисти кои ја заробија цела економија на екс-земјите, беа воени профитери, профитираа од блокадите и сите случувања на пост-Ју периодот.
   
 2. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809

  Или се правиш дека не ме разбра или навистина не ме разбра. Или не ми ги читаш постовите до крај или не ги читаш темелно.

  Прво, ако веќе сакаш да си играме , не Југославија не е создадена во 1918. Тогаш е созадена СХС.
  Не знам зошто ти е мерак да ми ги превртуваш зборовите или доволно не ги разбираш. Дали реално мислиш дека сум пишала дека Југославија била тампон зона во 1918 или Студената војна? Прочитај пак.

  http://www.iacenter.org/folder02/hidden_em.htm Eте ти докази во твој стил. Највеќе мразам постирање на линкови зошто секој може што сака да напише ама ако сакаш така - еве :)

  Не. Лидерите не биле агенти од ЦИА. Распадот им одговара од сопствени цели, лично обогатување или цели на одредена група кон кои припаѓаат. Тие не се ни прашувале а ни ќе се прашуваат. И да не се тие други ќе дојдат на власт, остануваат земјите под целосна контрола на САД. Едноставно тие се борат да ја превземат власта на пониско ниво на хиерархија, локално не глобално.

  Пак, не ме читаш. Каде ја спомнав јас Британија како одговорна за нешто? Никаде, само ти објаснив како стоел економски периодот од 79' до 90те.

  Западните земји се зезнале со извозот ако се распадне Југославија.. Дали?
  Па тргни од состојбата во Јужна Кореа и спореди ја цената на трудот на капитал таму и во Југославија. Што мислиш каде било / е пофтино? Зошто дури и ден денес највисоките корпорации ги префрлаат своите централи во југо-источна азија?

  http://128.121.186.47/ISSA/reports/Balkan/Oct3192.htm
  http://emperors-clothes.com/articles/carr/carr.html
  http://blogs.euobserver.com/alfter/2011/11/02/war-profiteers-unveiled/

  Знам дека постоеле плановите за ЈУ за во ЕУ, но тие се неколку години пред да почнат војните и распадот т.е од периодот на плановите и анализите на Марковиќ. Притоа, 1952, Југославија, Грција И Турција склучуваат договор за соработка со НАТО, во случај СССР да ги нападне. Ако е така, според сите нивни правила кој стојат во целите и одредбите, зошто не се прекинати воените тензии уште во самиот почеток во Југославија? Зошто не е избегнат воениот конфликт?

  Сите денес се прават светци и чисти, и сите гледаат да ги сокријат доказите на сопствените интереси т.н профит.
   
  На Aquarius му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Во 1918, преименувана во 1929, како и да е.

  Ок, да ја земеме студената војна.
  Во тоа време, постои копнена граница меѓу Нато и Варшавскиот пакт. Тампон, ако земеме аналогија со тампоните кои ги користат жените е нешто кое се става меѓу две површини со цел да ги раздвои. Што имала да раздвојува Југославија во услови на постоење на директна копнена граница меѓу Источна и Западна Германија? Ништо. Освен ако не ја преместеле некаде меѓу Северно Море и Рајна...со копи пејст:D Настрана што евентуален судар би бил најверојатно од нуклеарна природа...

  Те разбирам, само повторно не гледам како Германија или САД или `западот` би имале корист од распадот. Нема такви факти, само шпекулации, како овој на линкот кој пишува дека Југославија се распаѓала од 1992-95 и подоцна 1998-99... што е смешно, бидејќи Југославија се распаѓа 1991. Потоа ни кажува дека Германија сакала да оствари излез на Јадранско Море. :D Мислим збиља оно... Не знам дали ликот е информиран, но Германија сеуште нема излез на Јадранот, ниту ќе има.
  Потоа има некакви лупетања за фашистичките врски на Словенија и Хрватска со Германија, бидејќи нели биле сојузници во ратот :facepalm2

  :pusi

  :rolleyes:

  Јас те читам, изгледа ти заборави што напиша погоре.


  На Југославија и продавале оружје и лиценци, на новоформираните држави - не. По распадот тие најмногу купуваат оружје од Русија и Украина. Тоа е факт, можам и линкови да ти пратам, не е проблем.:)
  Зависи, можеби пак ќе ти биде чудно, но инвестициите во Југославија веќе биле на големо започнати. Во Сараево имало фабрика на Фолксваген. Голфови, буби и комбиња се произведувале таму. Во Војводина некаде мислам имало и фабрика на Опел. Во Словенија - Ситроен. Што значи имало аутсорсинг баш кон Југославија. И тоа ова е само дел...не знам какви големи вложувања има од Немачка денес низ земјите од екс-ју. Ми текнува само дојче телеком кој ровари наоколу...

  Јужна Кореја мнооооооогу одамна била цел на аутсорсинг, одамна веќе - не е. Сега тие аутсорсираат во Кина...

  Е тука веќе одиме некаде каде што рационален муабет е тешко можен. Дека постојат скриени центри на моќ, се согласувам, но дали сакаш да кажеш дека има глобален унифициран центар на моќ кој поставува марионети во помалите земји? Чија марионета беше Слобо, на САД!?
  Баш таков став и пропагираат локалните моќници, дека не се тие криви, западот им ја скроил капата...:) Чудна коинциденција.

  Но ако се земе она кое е видливо, кој извлече најголема корист, кој ширеше национализам, од каде произлезе олигархијата и денешнава состојба - сето тоа јасно укажува на комунистичката партија чија елита ја растури Југославија (и СССР btw, same scenario).
   
 4. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Outrider ме читаш гледам ама не ме дочитуваш. Британија е спомната како мотив на Германија. Убаво имам пишано - Германија.
  Инаку во тој период да тоа е Јужна Кореја , се согласувам дека денес лидер е Кина и останатите земји од тој регион.
  За докази има и тоа многу. Ама чим е твојот став таков, така нека биде секој има право нели :)
  Како што спомнав, регионалните лидери од типот на Милошевиќ, Туѓман итн, не се ничиви марионети. Тие се борат за лични интереси. Истото го пишав и погоре.
  Инаку интересна идеа тема се центрите за моќ.. Може да се отвори таква тема и да се развие дискусија :)
   
  На Aquarius му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Што се расправате џабе, и онакој ништо не бива од тој. Југославија е отидена у неповрат, а сга можемо само да се надамо дека нема овија 'демократски' власти да не отерав на питачки стап. Мое мислење е, ј***ш десницу, ј***ш капитализам, а ви како сакате...
   
 6. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Може, зошто да не, дури и не мора да биде само околу историја иако историјата сепак е најподложна кон тоа:)
  http://forum.crnobelo.com/threads/Фринџ-Теории.4944/
   
 7. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Порано ќе речев не, заради тоа диктаторско владеење и праќање на Голи Оток. Ми кажувале дека не смеело ништо против Маршалот да се каже, ама па кога ќе видам како се живее денес, да можам одма би го вратил времето.
   

Сподели: