1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Јога

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Trajche, 28 февруари 2012.

 1. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Што има толку лошо во практиката на new age yoga?
   
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  И што да кажам на ова твое размислување/прашање?
  Немам што да кажам бидејќи премногу треба да напишам... а не мислам да трошам време на ова...
   
 3. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,094
  Допаѓања:
  791
  FB_IMG_1446578571450.jpg
   
  На Idiot, Headache, Big Berta и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
  Знае ли некој каде има во Скопјево наше добри јога вежби, значи навистина да биде добар и стручен јога инструкторот, да не се вежба во тесни станови или пак во спортски сали каде има влези излези од ученици??
   
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  Одамна зборувано за ова, но видеото е закон :)

  „1. Јогата е вештина да се обедини умот на една идеја. Има четири методи:

  • Gnana Yoga или Единство со Знаење
  • Raja-Yoga или Единство со Волја
  • Bhakta-Yoga или Единство со Љубов
  • Hatha-Yoga или Единство со Храброст
  додади Mantra-Yoga или Единство со Говор и Karma-Yoga или Единство со Работа. Овие се обединуваат преку врвниот метод на Тишина.“
  - Дописници до Искушениците

   
 6. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  29
  1000% против јога
   
 7. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  29
  јогата е влез во сатанизам :(
   
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  Точно!
  Само молитва, посетување црква или манастир е вистинскиот пат далеку од сатанизам и останати изми :)

  Наместо да спиеш во 4 и 20, ти глупости ми пишуваш...
   
 9. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  29
  3 смена ;)
   
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  Тоа не е оправдување да зборуваш сешто без да знаеш нешто за работите за кои коментираш :)
  Според твојата изјава, сета философија на истокот е сатанизам...
  Па вака не зборуваат ниту најголемите христијани кај нас во Македонија...

  Јогата е сатанизам само ако си христијанин, муслиман или евреин и ако ги следиш соодветните свети книги, инаку е сосема друга ствар...
   

Сподели: