1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Јога

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Trajche, 28 февруари 2012.

 1. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  29
  да ама со кој ќе ве соедини тоа е главното прашање !?
  П.С. исламот не ме занима
   
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  Тебе ништо не те занима ;)

  За секој е различна целта и патот, јога како збор на македонски преводот е Единство, не Соединување - може човек да те вози колку сака ти нема да провериш... Требаше да провериш до сега, наместо да зборуваш напразно со христијански речник на теми кои не се христијанство :)

  "Yoga means Union.
  In the mind of a pious person, the inferiority complex which accounts for his piety compels him to interpret this emancipation as union with the gaseous vertebrate whom he has invented and called God. On the cloudy vapour of his fears his imagination has thrown a vast distorted shadow of himself, and he is duly terrified; and the more he cringes before it, the more the spectre seems to stoop to crush him. People with these ideas will never get to anywhere but Lunatic Asylums and Churches."
  - Осум Лекции за Јога, А.C.

  Кому му треба грев? На Христијаните! За да има причина за надворешен спасител!
  Кому му треба Сатана? На Христијаните! За да има причина да опстои нешто толку гротесно низ вековите!

  Затоа собери си ги овие ствари и зборувај ги пред христијани - не се расфрлај со глупости наоколу. Грев не постои надвор од христијанството и исламот ... ;)
  Не го врти муабетот наоколу, сум го поминал низ годините кој знае колку пати и вакви ко тебе сум имал за соговорници десетина... ништо ново.
  Кажи што имаш да кажеш отворено, кратко и јасно и терај си патот.
   
 3. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,094
  Допаѓања:
  791
  Со Разбирањето за суштината на нашето битие и неговата поврзаност со постоењето, божественоста и реалноста.
   
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  @пријателство само се шегува, не го сфаќај толку сериозно :)
  Ниту се заморува со религија ниту со философија, тука е за да “шири шарм“ и да брка девојки, остави го млад е и не се заморува со ништо ако види дека е малку потешко и бара труд за да се постигне... Не те разбира што му пишуваш, не се труди до толку :)

  Тоа не е фанатизам, тоа е мрзливост и умот бара секаков начин да се оправда таа мрзливост - ќе помине.
   
 5. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  389
  Допаѓања:
  134
  Каде се одржуваат часови по јога во Скопје? Колку се плаќа месечно?
   
 6. Goran58

  Goran58 Полноправен Член

  Зачленет на:
  30 март 2019
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  2
  Ајде вака.
  Најдобро студио за почетници , ама апла почетници.
  Да е на центарско подрачје, не Кисела Вода, Аеродром, Карпош, Ѓорче и сл.
  Почетници кои озбилно би сакале да се внесат во таа област , не месец два.
  Значи искусни предавачи, и студио кое постои долго време ( да не се затвори за месец-два ко што им е практика ) .

  Фалааа
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  "One must first know how to work without attachment, then one will not be a fanatic.

  When we know that this world is like a dog’s curly tail and will never get straightened, we shall not become fanatics.
  If there were no fanaticism in the world, it would make much more progress than it does now.

  It is a mistake to think that fanaticism can make for the progress of mankind.

  On the contrary, it is a retarding element creating hatred and anger, and causing people to fight each other, and making them unsympathetic.
  We think that whatever we do or possess is the best in the world, and what we do not do or possess is of no value.
  So, always remember the instance of the curly tail of the dog whenever you have a tendency to become a fanatic. You need not worry or make yourself sleepless about the world; it will go on without you. When you have avoided fanaticism, then alone will you work well.

  It is the level-headed man, the calm man, of good judgment and cool nerves, of great sympathy and love, who does good work and so does good to himself."

  - Karma Yoga – The Poor man & the Ghost, Vivekananda
   
 8. Ananas

  Ananas Активен Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2019
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  32
  Како почетник во дваесетите години на животот ќе успее да постигне таква еластичност како тие кои практикуваат јога цел живот? :D
   
 9. Ballet is my life

  Ballet is my life Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  296
  Допаѓања:
  102
  Не е невозможно ама повеќе труд треба:)
   
  На Ananas му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  Ако сметаме цел живот, тоа значи луѓе над 75 години... тие немаат потреба од „истргање“ и „еластичност“. Ти сега имаш од „смирување на мислата“ и „заборавање на телото“ со присилување да мислиш на секоја пора од своето тело, на секој зглоб, секој здив, секој милиметар - за да го оптовариш умот :)

  Кај овие луѓе целото „гасење“ на свесноста за телото и околината е толку природна ствар што „секоја нивна положба е асана“.

  А и секако јогата не значи да си еластичен и да си гимнастичар! Да беше така индијците ќе беа постојано први во гимнастика!

  Има 4 форми на јога ниту една не оди сама по себе, туку сите се испреплетени ... и мора да се практикуваат „за жал на почетниците“ - одеднаш, иако се знае и може малку.
  Фрустрацијата е првата пречка :)
   
  На Ananas му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: