Јога | Црнобело Форум

Јога

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Дали има некој што оди на Јога? Колку е задоволен, колку плаќа месечно, препораки?
Јас од наредниот месец за прв пат ќе почнам најверојатно со Јога, па ќе споделам исксутва :) До тогаш нека споделат другите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,204
423
Дома пред Пц
многу добро си избрал :cool:
јогата ти е нешто нај топ, имам идено пред 2 години, и тоа е идеален начин да се ослободиш од сите стресови, едноставно после сеансата излегуваш како препороден...:)
коа ќе отидеш ќе видиш за шо ти зборам и тогаш ќе се согласиш со мене :)
 

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
345
802
393
Кумановоoo !
:ninja
Дали одите на Јога часови ?
Колку пати во недела одите ?
Што е потребно за јога часовите?
Дали некогаш сте работеле дома јога (со помош на линкови од јутуб или книга) ?
Кои вежби ги правите (линк) ?
Дали се чустваувате поопуштено после јога часовите ?
headstand-group.jpg
thinasamodel.tumblr.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ShakeMix and Scars31

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
345
802
393
Кумановоoo !
Епа кажи нешто за јога ти како вежбаш, колку, сама ли вежбаш? Некој можда не знае што е тоа јога

Освен добри дела и искрени зборови, духовната еволуција представува напредок на духот и душата кон едно ниво на тотално будење наречено Големо Просветлување, со супериорна интелигенција. Со цел да се достигне ова ниво, ние мора да бидеме екстремно трпеливи и да практицираме со целото свое разбирање на стварноста, некои основни принципи. Ова е значењето на медитативната пракса. Кога еднаш практикантите достигнале високо ниво, тие ќе можат да го применат ова знаење за да им помогнат на другите и да дадат од себе и на тој начин акумулирајќи доблести додека се сеуште на овој свет. Ова е она што е наречено духовност.
Јога значи единство со своето внатрешно битие. Ова единство доаѓа кога ќе се надмине двојноста на умот и материјата. Асана значи положба на телото во која што долго време можете да останете стабилно, мирно и удобно, и физички и ментално.
Во еден древен текст за јогата, напишан од Патанџали во “Ѕога Сутрама” постои кратка дефиниција за асаните Стхирам Сукхам Асанам: стабилна и удобна положба. Во овој контекст, асаните се изведуваат за развивање способност за седење во една положба подолго време,како што е тоа за време на медитација.
Асаните исто така може да се прават со цел да се излечи некоја болест,како и за одржување на здравјето на високо ниво. Со благо истегнување на мускулите, масажа на внатрешните органи и тонизирање на нервите во целиот организам, здравјето на оној што ги прави асаните може многу да се подобри, а многу болести, дури и оние кои се нарекуваат “неизлечиви”, можат да се олеснат или потполно да се отстранат.
Јога научив кога бев во Босна ...таму имам роднини ... Во босна се собираме група од секаква возраст .Одиме во природа , што подалеку од загадениот град ...
Кога дојдов во Македонија да живеам ... почнав сама дома да правам Јога.... Вежбите ги правам наутро во 7 по изгревот на сонцето ... :)
Pozdrav do sonceto.jpg
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,204
423
Дома пред Пц
:ninja
Дали одите на Јога часови ? одев порано сега не..ама би сакала пак да почнам
Колку пати во недела одите ? одеф 2-3 пати неделно
Што е потребно за јога часовите? потребно е некој хеланки или поеластични тренерки, пешкир, вода
Дали некогаш сте работеле дома јога (со помош на линкови од јутуб или книга) ? да, си пуштам на јутуб и си медитирам дома
Кои вежби ги правите (линк) ?
Дали се чустваувате поопуштено после јога часовите ? после јогата се чуствувам, како да сум се родила повторно (inlove) стресот едноставно исчезнува
Отвори ја прикачената датотека 4179
Отвори ја прикачената датотека 4180
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996