1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Јога

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Trajche, 28 февруари 2012.

 1. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Дали има некој што оди на Јога? Колку е задоволен, колку плаќа месечно, препораки?
  Јас од наредниот месец за прв пат ќе почнам најверојатно со Јога, па ќе споделам исксутва :) До тогаш нека споделат другите.
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  многу добро си избрал :cool:
  јогата ти е нешто нај топ, имам идено пред 2 години, и тоа е идеален начин да се ослободиш од сите стресови, едноставно после сеансата излегуваш како препороден...:)
  коа ќе отидеш ќе видиш за шо ти зборам и тогаш ќе се согласиш со мене :)
   
  На Anakin, ShakeMix и Trajche им се допаѓа ова.
 3. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Часови по Јога во природа :):):)

  03-motika.com.mk-se-nasmea-li-denes.jpg

  22-motika.com.mk-se-nasmea-li-denes.jpg

  08-motika.com.mk-se-nasmea-li-denes.jpg

  04-motika.com.mk-se-nasmea-li-denes.jpg
   
  На parvati, ShakeMix и Nightmare_f им се допаѓа ова.
 4. Smiley_1996

  Smiley_1996 Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  344
  Допаѓања:
  802
  :ninja
  Дали одите на Јога часови ?
  Колку пати во недела одите ?
  Што е потребно за јога часовите?
  Дали некогаш сте работеле дома јога (со помош на линкови од јутуб или книга) ?
  Кои вежби ги правите (линк) ?
  Дали се чустваувате поопуштено после јога часовите ?
  headstand-group.jpg
  thinasamodel.tumblr.gif
   
  На ShakeMix и Scars31 им се допаѓа ова.
 5. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  А ти вежбаш јога?
   
 6. Smiley_1996

  Smiley_1996 Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  344
  Допаѓања:
  802
  Ахам ... :)
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  Епа кажи нешто за јога ти како вежбаш, колку, сама ли вежбаш? Некој можда не знае што е тоа јога
   
 8. Smiley_1996

  Smiley_1996 Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  344
  Допаѓања:
  802
  Освен добри дела и искрени зборови, духовната еволуција представува напредок на духот и душата кон едно ниво на тотално будење наречено Големо Просветлување, со супериорна интелигенција. Со цел да се достигне ова ниво, ние мора да бидеме екстремно трпеливи и да практицираме со целото свое разбирање на стварноста, некои основни принципи. Ова е значењето на медитативната пракса. Кога еднаш практикантите достигнале високо ниво, тие ќе можат да го применат ова знаење за да им помогнат на другите и да дадат од себе и на тој начин акумулирајќи доблести додека се сеуште на овој свет. Ова е она што е наречено духовност.
  Јога значи единство со своето внатрешно битие. Ова единство доаѓа кога ќе се надмине двојноста на умот и материјата. Асана значи положба на телото во која што долго време можете да останете стабилно, мирно и удобно, и физички и ментално.
  Во еден древен текст за јогата, напишан од Патанџали во “Ѕога Сутрама” постои кратка дефиниција за асаните Стхирам Сукхам Асанам: стабилна и удобна положба. Во овој контекст, асаните се изведуваат за развивање способност за седење во една положба подолго време,како што е тоа за време на медитација.
  Асаните исто така може да се прават со цел да се излечи некоја болест,како и за одржување на здравјето на високо ниво. Со благо истегнување на мускулите, масажа на внатрешните органи и тонизирање на нервите во целиот организам, здравјето на оној што ги прави асаните може многу да се подобри, а многу болести, дури и оние кои се нарекуваат “неизлечиви”, можат да се олеснат или потполно да се отстранат.
  Јога научив кога бев во Босна ...таму имам роднини ... Во босна се собираме група од секаква возраст .Одиме во природа , што подалеку од загадениот град ...
  Кога дојдов во Македонија да живеам ... почнав сама дома да правам Јога.... Вежбите ги правам наутро во 7 по изгревот на сонцето ... :)
  Pozdrav do sonceto.jpg
   
  На Аркантос, Lena, ShakeMix и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  ваква тема мислам имаше отворено од Trajche ?
   
  На Trajche му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
   
  На Smiley_1996 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: