1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Јога

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Trajche, 28 февруари 2012.

 1. Ananas

  Ananas Полноправен Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2019
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  31
  Може да се почне со помош на книги и јутуб?
   
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  Со книги... било која книга за јога.

  На youtube ќе најдеш премногу „гимнастичари“ (ако се млади луѓе) или некој гуру кој што зборува лош англиски, а ти ако имаш мало познавање за она што ќе се збори, нема многу да имаш полезност...
  И не е јогата за смирување на стресови, тоа е лага на оние од „западот“ кои глумат лудило на просветленост, рамнејќи ја јогата само со психологија!
  Не може западот да ја избегне потребата од психијатар со вежбање јога - премногу лудо живеат! :)

  Претежно сите почнуваат со читање за раџа-јога, најлесно е „философски“ да се разбере дури и на почеток самиот систем ... запознај се со термините, со философијата - за да знаеш на што си.
  Моја омилена е Раја-јога од Вивекананда. Ете линк до книгата, public domain е така да не е проблем да се споделува :)
  Го имаш и Патанџали како авторитет... ќе најдеш многу други.
  И Бхагават Гита (книга, ја има на македонски јазик по книжари) е ок за да се размислува за бхакти јога или на наш јазик простачки кажано „обожување“, „љубов“, „посветеност“ итн итн...
  Со јогата ако не ја користи човек само за растргање ќе сфати колку говорот е ограничен, па и умот со малкуте слики што ги има или не може да се пренесат на друг!

  Ја имам и „Осум лекции за Јога“ од Кроули, но тој премногу тешко објаснува за сета таа работа, треба да му го знаеш симболизмот за да го разбереш (со секој е така што пишува на овие теми) ... тоа може за во иднина да оставиш.
   
  На Ananas му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: