1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Јога

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Trajche, 28 февруари 2012.

 1. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Има да, но ќе ги споиме...
   
 2. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  би сакала да одам :cool:
   
  На Ludaca му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  :gjavol и у темава има повеќе оф него он топици :)
  сеа ќе бидам мудератор и ќе ве бришам мухахахаха:gjavol
   
  На Trajche му/ѝ се допаѓа ова.
 4. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  Многу лошо е ова Џога
   
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  мислам дека треба повеќе податоци да има за потеклото на јогата и функцијата и за типовите на јогата во воведот на темата ...:unsure
   
  На Аркантос и Trajche им се допаѓа ова.
 6. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Долго време имав проблеми со здравјето,како последица од преголем стрес..
  Одев од доктор до доктор барајќи помош,никој од нив неможеше да најде никаква грешка во организмот..
  Почнав да одам на јога,..
  На почеток имав проблеми да се концентрирам на позите и на вежбите,и воошто да ги исклучам мислите и да се концентрирам на дишењето и телото.
  Тешко ми беше и да се балансирам:).
  Меѓутоа после едно месец дена,приметив како сум посмирена,болките во телото/желудникот попуштија.
  Научив да го контолирам стресот,а не тој мене..
  Концентацијата ми се подобри,и воопшто имав некое чувство како сум поблиска со сопственото тело.
  Пред тоа ми бесе јасно дека имам тело,ама некако не го чувствував на тој начин како после јогата..
  Пилатес е нешто слично,ама онака некако без врска ми е.
  Јогата спојува дух и тело,прави да се една целина.
  Има спиритуална јога и фитнес јога..
  Фитнес јогата е добра за држење на телото,за болки во грбот и кичмата и воопшто за секој дел од телото.
  Спиритуалната јога е и за телото и ѕа духот.
   
  На Idiot, cakar_ulav, parvati и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677  Да не се заборави темава,
  еве неколку основни вежби за почетници.
  Важно:
  секогаш практикувајте да го правите она што телото ви го дозволува, без да одите со сила против него, затоа што на тој начин може само да си заработите истегнувања на мускулите:)
   
  На Idiot, warr и Trajche им се допаѓа ова.
 8. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  a што е финтава со јога што вежбаш
   
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Прочитај во погорните постови, се е објаснето:)
   
  На Trajche и cakar_ulav им се допаѓа ова.
 10. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  :frantic:D
  [​IMG]
   
  На Lena и Trajche им се допаѓа ова.

Сподели: