Што му недостасува на форумов?

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Искрено сметам дека не е поради социјалните мрежи. Проблем е менталитетот на луѓето кај нас. Кај нас најпопуларни форуми односно со најголема фрекфенција и активност на членовите се оние каде што се озборува, се откриваат лични идентитети, фрчат навреди на сите страни односно едноставно каде што се драматизира.

Не е целосно поради социјални мрежи, но едно добри 70% е поради нив.
Форумите како платформа се најпогодни за анонимност, но на нив не може да се чекира некој во рандом кафиќ, слики од кучето или роденден на бебето, одмор во Крани или некоја грчка селендра, на форум не може да се ствара илузија за тоа lelele kakov zivot ziveeme hehehe labavo brad : D бидејќи форумот бара каква-таква интелектуална и емотивна присутност при постирање.
Според мене не постои подобра форма на виртуелна комуникација од форумите. Освен постовите тука се пораки на профил, ПП и остало, можност за прикачување на се и сешто, сосема доволно за експресија на една личност.

Ништо не му недостасува на форумот од техничка гледна точка, ниту пак од корисничка гледна точка.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Iris*, -alf- and Electra

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
80
71
318
Не е целосно поради социјални мрежи, но едно добри 70% е поради нив.
Форумите како платформа се најпогодни за анонимност, но на нив не може да се чекира некој во рандом кафиќ, слики од кучето или роденден на бебето, одмор во Крани или некоја грчка селендра, на форум не може да се ствара илузија за тоа lelele kakov zivot ziveeme hehehe labavo brad : D бидејќи форумот бара каква-таква интелектуална и емотивна присутност при постирање.
Според мене не постои подобра форма на виртуелна комуникација од форумите. Освен постовите тука се пораки на профил, ПП и остало, можност за прикачување на се и сешто, сосема доволно за експресија на една личност.

Ништо не му недостасува на форумот од техничка гледна точка, ниту пак од корисничка гледна точка.

Се согласувам во врска со ова што го напиша погоре. Ама јас зборував во поглед на активноста на форумите и зошто некои форуми имаат поголема активност , а некои пак немаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Се согласувам со делот дека социјалните мрежи ги одземаат корисниците на форумите, но од друга страна, сепак тоа се корисници кои сакаат да стојат зад тоа што го прават со име и презиме.
Форумот ја дава привилегијата на анонимност, но што знам... некако денес ко повеќе да се станати работите да си познат. А, секако и ги немавме социјалните мрежи што ги имаме денес, па да се искажуваме таму и имаше една златна ера за форумите некаде доцните 2000ти до кај 2014та можеби. Потоа инфлуенсерството полека зеде замав.

Сепак сметам дека со малку интерес и реклама, може да се дојде до поголема активност.
Лично за себе знам дека сум сменила многу размислувања од последно кога сум пишала по темите, па интересно ми е да го следам тој прогрес. Којзнае за некоја година можеби пак ќе се сменам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Iris*, Outrider and -alf-

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Се согласувам во врска со ова што го напиша погоре. Ама јас зборував во поглед на активноста на форумите и зошто некои форуми имаат поголема активност , а некои пак немаат.

Кајгана и Фемина се поголеми форуми, имам слушнато и за некој ИТ форум кој имал солидно членство. Порано бев член на еден мал форум кој згасна иако тоа беше поинаку од ова што се случува на ЦБ.
Не знам зошто Кајгана има толкаво членство, ајде Фемина као за жени специјализиран па по таа логика. За да живне овој форум доволни се 10-15 активни членови, подоцна би се приклучиле и други.

Се согласувам со делот дека социјалните мрежи ги одземаат корисниците на форумите, но од друга страна, сепак тоа се корисници кои сакаат да стојат зад тоа што го прават со име и презиме.
Форумот ја дава привилегијата на анонимност, но што знам... некако денес ко повеќе да се станати работите да си познат. А, секако и ги немавме социјалните мрежи што ги имаме денес, па да се искажуваме таму и имаше една златна ера за форумите некаде доцните 2000ти до кај 2014та можеби. Потоа инфлуенсерството полека зеде замав.

Сепак сметам дека со малку интерес и реклама, може да се дојде до поголема активност.
Лично за себе знам дека сум сменила многу размислувања од последно кога сум пишала по темите, па интересно ми е да го следам тој прогрес. Којзнае за некоја година можеби пак ќе се сменам. :)

Денес има 20-30 глобални социјални мрежи а права мистерија е како дојдоа до толкави цифри, сериозно не ми е јасно.
Форумите иако се анонимни во основа, секој член може ако сака да сподели нешто од својата приватност што е најдобра опција, секој си решава колку, дали, што и како.
Добро ќе беше да бев во можност да убедам раја да се зачлени но за жал, не сум :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Iris* and Electra

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Му недостига Кафе!
Мислам редно е да се тргне пломбата од кафе барот и да седнеме ко луѓе на по едно кафе, и опуштен муабет. Еве јас прва частам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider, -alf- and Electra

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
80
71
318
Кајгана и Фемина се поголеми форуми, имам слушнато и за некој ИТ форум кој имал солидно членство. Порано бев член на еден мал форум кој згасна иако тоа беше поинаку од ова што се случува на ЦБ.
Не знам зошто Кајгана има толкаво членство, ајде Фемина као за жени специјализиран па по таа логика. За да живне овој форум доволни се 10-15 активни членови, подоцна би се приклучиле и други.

За гореспоменатите форуми нема да коментирам бидејќи не е ни време ни место за тоа. А според мене не заслужуваат внимание. Се надевам само дека ќе се зголеми активноста. И мислам дека низ редови во моите погорни коментари и самиот ќе го најдеш одговорот зошто овие форуми кои ги спомна погоре се популарни. Како што споменав мене овој форум ми се допаѓа ваков каков што е. Баш поради тоа што го нема она што го споменав погоре, а го има на другите форуми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: -alf- and Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
За гореспоменатите форуми нема да коментирам бидејќи не е ни време ни место за тоа. А според мене не заслужуваат внимание. Се надевам само дека ќе се зголеми активноста. И мислам дека низ редови во моите погорни коментари и самиот ќе го најдеш одговорот зошто овие форуми кои ги спомна погоре се популарни. Како што споменав мене овој форум ми се допаѓа ваков каков што е. Баш поради тоа што го нема она што го споменав погоре, а го има на другите форуми.

Може тебе ти е ок ваков каков што е, но јас го паметам форумов поинаков кога имаше 50+ активни секојдневни постирачи пошто сум 8 години тука, така да треба баланс. Никој не вика да биде хаос како Кајгана но и ова со 5-6 души активни не личи на ништо. Една крајност и друга крајност не се добри. Да има барем 15-20 би било одлично.
 

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
80
71
318
Може тебе ти е ок ваков каков што е, но јас го паметам форумов поинаков кога имаше 50+ активни секојдневни постирачи пошто сум 8 години тука, така да треба баланс. Никој не вика да биде хаос како Кајгана но и ова со 5-6 души активни не личи на ништо. Една крајност и друга крајност не се добри. Да има барем 15-20 би било одлично.

Можеби лошо се изразив, па затоа погрешно ме разбра. Јас не реков дека ми се допаѓа тоа што нема активност, напротив погоре споменав дека форумов заслужува поголема активност. Да бидам концизен за подобро да ме разбереш. Форумов има позитивни карактеристики кои останатите популарни форуми ги немаат. Форумов ми се допаѓа поради следниве работи кои ги немало претходно, а и сега гледам дека ги нема (иако моменталната состојба не е мерило за тоа). На овој форум за разлика од другите популарни форуми :
- Нема навредувања помеѓу членовите. На другиве форуми ако си понов член и не се согласуваат со твоето мислење, веднаш клановите те навредуваат и те притискаат за да почнеш и ти со навреди за да добиеш бан.
-Нема јавно објавување на лични и приватни работи
- Нема јавно објавување на лични преписки и лични пораки
-Старите членови немаат повеќе привилегии во поглед на новите(на другите форуми ако почнат расправии новиот член е санкциониран, додека старите поминуваат без санкции)
-Модераторите не се пристасни и да тераат еден вид на автократија (На пример кога одговорив во темава, за тоа што мислам во поглед на неа можевте да ме нападнете како на останатите форуми и да ми кажете што разбираш ти ние подолго сме тука од тебе.)
-Има почит од страна на модераторите кон членството и сакаат да слушнат нови идеји.

Ова е само мал дел од мојот впечаток за овој форум во поглед на другите форуми. Иако откако сум член поголем дел од времето ве читав и многу ретко коментирав. Се надевам дека сега е појасно зошто овој форум ми се допаѓа. И се надевам дека доколку се зголеми активноста нема да заличи на овие популарниве форуми.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
@187 SB имавме и овде таков период некаде до кај 2015та можеби. :zelen
Имаше и разоткривање идентитети, додавање по фб од лажни профили, кланчиња, хиерархии, ју нејм ит.
Мислам дека конкретно за овој форум, тоа беше една од причините што некои членови ги снема. Еве ко сега што дискутираме на темава, ќе се појавеа одредени ликови да ваѓаат прљав (или измислен) веш од други теми, пораки или нивни претпоставки, па сакал или не, ќе се повлечеш да не се замараш со такви.
За среќа, иако можеби по цена на неактивност, тие ликови ги снема, па гледам живнува полека форумов и се надевам ќе продолжи така.