Љубовни проблеми

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
@misterija ох камо тоа да ме снајде ко ќе го изнавреѓам секако ама знам дека ќе е спротивното..
Кај нас е онаа старата "Нит те волим нит те другом дајем"..

@Saladin многу е лесно од твоја гледна точка.. многу добар совет стварно за да е помалце болно подобро е да се извреѓаш на секој можен начин ама не е тоа тоа.. низ што не сме поминале заедно..
Велиш нема назад.. а ја си се надевам дека има. Охх ама ф'к во право си..
Не знам не знам. Ќе одам да разговарам зш не мом поќе.. ќе видиме..
Или ке отерам у .!. Се или барам пауза што никогаш, ама никогаш во живот не одобрував.. само да не се разделиме..
Оф бе не знам не знам.. ќе си пикнам!! :mad:place
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@misterija ох камо тоа да ме снајде ко ќе го изнавреѓам секако ама знам дека ќе е спротивното..
Кај нас е онаа старата "Нит те волим нит те другом дајем"..

@Saladin многу е лесно од твоја гледна точка.. многу добар совет стварно за да е помалце болно подобро е да се извреѓаш на секој можен начин ама не е тоа тоа.. низ што не сме поминале заедно..
Велиш нема назад.. а ја си се надевам дека има. Охх ама ф'к во право си..
Не знам не знам. Ќе одам да разговарам зш не мом поќе.. ќе видиме..
Или ке отерам у .!. Се или барам пауза што никогаш, ама никогаш во живот не одобрував.. само да не се разделиме..
Оф бе не знам не знам.. ќе си пикнам!! :mad:place
Значи “он нејќи да те пушча“?
За какви условувања се работи?
Што може тој да ти наштети ако ти му кажеш крај?
Дали се имаш обидено еднаш да му кажеш па да ја видиш неговата реакција? Која е неговата реакција? Агресивност или беспомошност?
Постави си ги овие прашања за себе. Ако ти го контролира животот, побарај помош од лице кое може да те заштити физички. Но мора да ставиш крај.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
614
103
@misterija ох камо тоа да ме снајде ко ќе го изнавреѓам секако ама знам дека ќе е спротивното..
Кај нас е онаа старата "Нит те волим нит те другом дајем"..

@Saladin многу е лесно од твоја гледна точка.. многу добар совет стварно за да е помалце болно подобро е да се извреѓаш на секој можен начин ама не е тоа тоа.. низ што не сме поминале заедно..
Велиш нема назад.. а ја си се надевам дека има. Охх ама ф'к во право си..
Не знам не знам. Ќе одам да разговарам зш не мом поќе.. ќе видиме..
Или ке отерам у .!. Се или барам пауза што никогаш, ама никогаш во живот не одобрував.. само да не се разделиме..
Оф бе не знам не знам.. ќе си пикнам!! :mad:place
Зошто треба да навредиш некого што си сакала!?Толку години заедно заслужуват мирна разделба, останете си пријатели, олабавете малку еден од друг..обидете се да не се гледате едно време...
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Не не погрешно ме сфати..
Не ни помислил да крене рака на мене зошто знае што го чека. .
Финтава е што змам дека ќе моли, ќе коли како да е само тој крив како мало дете ке хистерише ке вика ме разбираш??
А ја таков значи не можам, не можам да го гледам..
Сега по тел ме осети и знам ко ќе се сретнеме што ме чека.. знам дека пак ке е мил и драг ама овај пат нема ќе разговарам цврсто.. или пак се надевам ....(worried)
Искрено, нема некоја ептен голема причина за крај..
Никогаш немало малтретирање психичко, физичко или па ограничувања.. никогаш
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
614
103
Не не погрешно ме сфати..
Не ни помислил да крене рака на мене зошто знае што го чека. .
Финтава е што змам дека ќе моли, ќе коли како да е само тој крив како мало дете ке хистерише ке вика ме разбираш??
А ја таков значи не можам, не можам да го гледам..
Сега по тел ме осети и знам ко ќе се сретнеме што ме чека.. знам дека пак ке е мил и драг ама овај пат нема ќе разговарам цврсто.. или пак се надевам ....(worried)
Искрено, нема некоја ептен голема причина за крај..
Никогаш немало малтретирање психичко, физичко или па ограничувања.. никогаш
Не кренал рака досега, ама никад се не зна што ќе биде одсега..не играј на таа карта, можеш да си одиш дома со модро око.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Зошто треба да навредиш некого што си сакала!?Толку години заедно заслужуват мирна разделба, останете си пријатели, олабавете малку еден од друг..обидете се да не се гледате едно време...

Претпоставував ваков предлог дека ќе ми се даде а и мислев на ова. Те молам стави се на мое место.. некој што ти бил буквално СЕ да ти е само пријател.. да го немаш како што сакаш... самата помисла ми ги скина коленава......
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Не кренал рака досега, ама никад се не зна што ќе биде одсега..не играј на таа карта, можеш да си одиш дома со модро око.
Не, значи знам која му е точката на вриење знам што може да го донесе до тоа а сигурно нема да кажам такви зборови зошто со тоа и сама ќе се повредам... не само што ќе ме удри туку поќе зборот ќе ме боли отколку шамарот ,)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Не не погрешно ме сфати..
Не ни помислил да крене рака на мене зошто знае што го чека. .
Финтава е што змам дека ќе моли, ќе коли како да е само тој крив како мало дете ке хистерише ке вика ме разбираш??
А ја таков значи не можам, не можам да го гледам..
Сега по тел ме осети и знам ко ќе се сретнеме што ме чека.. знам дека пак ке е мил и драг ама овај пат нема ќе разговарам цврсто.. или пак се надевам ....(worried)
Искрено, нема некоја ептен голема причина за крај..
Никогаш немало малтретирање психичко, физичко или па ограничувања.. никогаш

Ааааа сеа ми е јасно.

Е па онда на мирен начин. И ако почне да ја префрлува топката на себе, тогаш кажи му дека мораш да прекинеш. Што и како понатака, ти елаборирав погоре. Никаква комуникација.
For the record, не значи дека ако немало малтретирање, дека не може да се раскине во врска. Чувства бледнеат и од монотонија.
Патем вака мала дигресија, он колку години има?
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Ааааа сеа ми е јасно.

Е па онда на мирен начин. И ако почне да ја префрлува топката на себе, тогаш кажи му дека мораш да прекинеш. Што и како понатака, ти елаборирав погоре. Никаква комуникација.
For the record, не значи дека ако немало малтретирање, дека не може да се раскине во врска. Чувства бледнеат и од монотонија.
Патем вака мала дигресија, он колку години има?

28 има. Не е некој цмиздрач такви кремчиња и не сакам ама и пред недела дена тој спречи преким со тоа што, те молам не преувеличувај знаеш и сама што не чека ако раскинеме, не сакаме да раскинеме вредно е бар за поминтите години да се потрудиме. Ко сега памтам.. охх
Ама се повеќе тонеме.. тие 2-3 дена беше се во ред после пак.. стара песна нова гитара
 

EmilijaS

Староседелец
20 јануари 2016
65
39
1,028
28
@malozauvek се согласувам дека можеби љубовта испарила или подобра алтернатива - завладеала монотоност.
Доколку има монотоност обиди се да воведиш нешто ново во врската.
Нема комуникација кога сме заедно.
Ја се нервирам со некој глупи постапки.. постанав хистерична
Комуникацијата, барем према мене е една од клучните работи за успешна врска. Мислам дека треба да зборувате за тоа и да му кажиш дека ти смета тоа што немате доволно комуникација. Прашувај го како поминал на работа, дали сака да одите на викенд некаде или на скијање и планинарење. Седни и заедно планирајте некој иден настан или едноставно правете нешто што досега не сте го правеле. Обиди се да доведиш разговорот на денот кога сте се запознале, на денот кога сте официјализирале. Тие работи многу знаат да спојат во врска.
Кога некој партнер е нервозен и притоа не сака да зборува за тоа со другиот партнер, многу често лошо се одразува на врската. Биди отворена за тоа што те мачи кон него и не мисли на резултатот од тој разговор. Доколку мислиш на се тогаш можи многу работи да ти се слизнат од раката без да осетиш и нели ти тоа не го сакаш.
Или ке отерам у .!. Се или барам пауза што никогаш, ама никогаш во живот не одобрував.. само да не се разделиме..
Кога отидов на пауза со бившиот, еден мој многу близок другар ми даде зборови на мудроста „Паузата е само пролонгирање на крајот“. Накратко можеби и нема да се вратите повторно заедно, можеби тој во таа пауза ќе најди и некоја друга и ти потоа повеќе ќе тагуваш. Сепак паузата и можи да ти помогни ако тебе моментално ти е неиздржливо со него. Во врска треба да се биди среќен, а ти не си. Нема смисла да продолжиш понатаму.
Искрено, нема некоја ептен голема причина за крај..
Никогаш немало малтретирање психичко, физичко или па ограничувања.. никогаш
Причина за крај не треба да биди било какво малтретирање било психички, физичко или ограничување. Самото тоа што си ти несреќна, не чувстуваш љубов и барам совет за твојата врска кажува дека сепак таа врска не е среќна и успешна.
Накратко, ти имаш две опции: да разговараш со него за твојот проблем, да му го објасниш и да поработите да се реши проблемот или да бараш раскинување или ете, евентуално, пауза.
Со среќа (hug)