Вегани

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Јас верувам дека и растенијата чувствуваат, во ред е сето тоа, се согласувам затоа и сум против јадење на никулци, мене многу вегани ми се смееле за ова, но јас не јадам млади растенија баш поради таа причина. Единствено што убивам се коренчињата, но утешително е тоа што ги јадеме одкако ке созреат, односно, кога во нив завршуваат сите биолошки процеси. Тогаш дури и да не ги изедеме тие ке се исушат на ден-два. Сето останато се листови, плодови и семки, за листовите немам оправдување, ги јадам бидејки морам, а кога се берат плодовите, растението не чувствува болка, всушност за тоа и се наменети плодовите, за да одделат од растението, да бидат изедени или изгниени и да ја ослободат семката.

Чудно е што тука некои луѓе зборуваат за чувствата на растенијата, а од друга страна на темите за абортус, негираат дека плодот во утробата е живо суштество и дека има чувства.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Знаев дека ќе се фатиш за фанатизмот. Такви сме ние луѓето, жестоко се бориме за нашите идеали и за она што сметаме дека е вистина. Зарем не сме и ние фанатици? :) Поентата ми е, ги почитувам затоа што ценат туѓ живот и прават „жртва“ во врска со тоа.



Знам дека ми прати, и претходно имам читано за ова. Одбивам да верувам, во спротивно ќе треба да се самоубијам. :D

`Вистината` која ја проповедаат веганите може да се побие за пет минути гуглање...нема фанатизам кај веганите, фанатизам не е јадењето мусли, има само иритантност и делузии, а за делувањето во склоп со сопствените верувања (какви и да се) ок, тоа е во ред, сепак веганството е фри асосиејшн.
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
`Вистината` која ја проповедаат веганите може да се побие за пет минути гуглање...нема фанатизам кај веганите, фанатизам не е јадењето мусли, има само иритантност и делузии, а за делувањето во склоп со сопствените верувања (какви и да се) ок, тоа е во ред, сепак веганството е фри асосиејшн.
Егзистенс 2 пробуваш да бидеш?
Зошто ја се(*)ете теамата ? Зошто не се помирите со фактот дека сте убијци, дека јадете болна храна, дека сте болни. Дури и да грешам оставете не нас проповедниците да си се тешиме што јадеме тревкасти тревоидни треви и дека. Oставете не да си уживаме во темата .. како што спомна мало во предходните страни кои секако дека ги немаш прочитано дека доколку не пратам фудбал нема да ви влегувам во теми за фудбал и да провоцирам фанатици на реал или барса .. или во теми за народњаци и металци и слично.
Не знам дали си свесен дека ја с%$@#ш темата и дека наместо да се фалиме кој што веганско јаде или да научиме корисен рецепт или пак воодушевуваме на вегански мајонез ние сите ви ги даваме фактите дека сме во право ... но бидејки и ти и егзист сте клевр клевер одбивате да читате и размислите, и се фаќате за запирката која била напишана на погрешно место .. Lord save me ....
Не знам веќе што понавредливо да ви пишам .. лигани до коска !
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
@BioTrpe ам шо кyр тогаш мора да вреѓаш ? Убијци сме, не сме ич таквото да не ти прцка тебе. И ти си убиец на некој начин, и сите вегани ќе го негирате тоа колку и да не сте во право. Се правите најначитани и се правите дека сета ја знаете на овој свет. Пуууу бе .. не сум знаел дека тоа веганите имаат 1000 IQ у пм .. кај се најдовте сите најпаметни да бидите. Видејте не .. вегани сме знаеме се живо у кyрац. Ја сeрат ли или не темата, секој со свое мислење и нема шо ти да им кажуваш кој што да пишува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
@BioTrpe ам шо кyр тогаш мора да вреѓаш ? Убијци сме, не сме ич таквото да не ти прцка тебе. И ти си убиец на некој начин, и сите вегани ќе го негирате тоа колку и да не сте во право. Се правите најначитани и се правите дека сета ја знаете на овој свет. Пуууу бе .. не сум знаел дека тоа веганите имаат 1000 IQ у пм .. кај се најдовте сите најпаметни да бидите. Видејте не .. вегани сме знаеме се живо у кyрац. Ја сeрат ли или не темата, секој со свое мислење и нема шо ти да им кажуваш кој што да пишува.
Најпаметни сме, не си знаел за тоа???
Ами Никола Тесла како се хранел, што мислиш?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Океј, доста е. Да не бришам постови, најкултурно ве замолувам да престанете да пишувате контра веганите. Темата нека служи за споделување вегански рецепти и веге исхрана. Се надевам дека и веганите ќе го почитуваат тоа и нема да ја свртат темата во друго нешто.

Нема да толерирам отстапувања нити од едната нити од другата страна затоа ве молам сите најкултурно прекинете овде.

Фала многу.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe and Saladin

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Егзистенс 2 пробуваш да бидеш?
Зошто ја се(*)ете теамата ? Зошто не се помирите со фактот дека сте убијци, дека јадете болна храна, дека сте болни. Дури и да грешам оставете не нас проповедниците да си се тешиме што јадеме тревкасти тревоидни треви и дека. Oставете не да си уживаме во темата .. како што спомна мало во предходните страни кои секако дека ги немаш прочитано дека доколку не пратам фудбал нема да ви влегувам во теми за фудбал и да провоцирам фанатици на реал или барса .. или во теми за народњаци и металци и слично.
Не знам дали си свесен дека ја с%$@#ш темата и дека наместо да се фалиме кој што веганско јаде или да научиме корисен рецепт или пак воодушевуваме на вегански мајонез ние сите ви ги даваме фактите дека сме во право ... но бидејки и ти и егзист сте клевр клевер одбивате да читате и размислите, и се фаќате за запирката која била напишана на погрешно место .. Lord save me ....
Не знам веќе што понавредливо да ви пишам .. лигани до коска !

Јас живеам во надеж дека си трол, тоа би била побезболната варијанта, пошто ако си реална особа тоа би било премногу разочарувачки...

Најпаметни сме, не си знаел за тоа???
Ами Никола Тесла како се хранел, што мислиш?

Исто како Хитлер, здраво се ранел...



Постојат исповеди на поранешни припадници на вегaнски култови кои успеале да избегаат од канџите на веганизмот (party)
 
Последна промена од модератор:

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Имам пρедмет на фаκс за исхρана, логично. Дефиниција за вегетаρијанец наκρатκо: човеκ κој κоρисти намиρници само од ρастително потеκло. Постојат 2 вида на вегеρаρијанци. Вегетаρијанец κој κоρисти и неκој намоρници од живитинсκо потеκло пρ млеκо, јајца, мед, сиρење и стρог вегетаρијанец-веган κој не κоρисти апсолутно ниκаκви намиρници од животинсκо потеκло. Јес да е поздρаво али во хρаната од животинсκо потеκло има доста матеρии κои му се потρебни на оρганизмот а κои ги нема во ρастенијата.
^Јас до сега во ρеалниот свет не сум се сρетнала со веган а би саκала. Не знам зошто. :D Немам неκое посебно мислење за нив освен совет да почнат да си јадат мевце за да вκусат κолκу е убаво пилешκото полнето со зденκа, џигеρче со луκ... :giggle :gjavol
Се шалам . Сеκој си има пρаво да се хρани κаκо што му годи, ноρмално. : )
Не постои хранлива материја која не може да се добие од растенијата, а му е потребна на човекот. Околу оваа тема најчесто се поставува прашањето - а што со б12, бидејки растенијата не го содржат овој витамин. Многу вегани земаат суплементи со б12, но според многу лекари ова е погрешно. Не е потребно од земање на никакви таблети, затоа што б12 е витамин кој што може природно да се надополни.
Б12 е витамин кој го создаваат бактерии, поточно бактеријата ешерихија коли. Таа бактерија ние природно си ја имаме во нашите црева и во усната шуплина и тука се создава доволно б12 за потребите на организмот. Кога некој има дефицид на овој витамин, тогап најверојатно се работи на пореметување на балансот на цревната флора што се случува со употребата на антибиотици.
Доколку сепак не сте сигурни дека без внес на б12 ке ви се задоволат потребите, наместо таблети, користете спирулина или повремено јадете ги дршките од некои зеленчуци. На пример во зелениот ден од доматот, каде што започнува дршката, се населува оваа бактерија.

Друга заблуда е тоа дека некои протеини ги има само во месото и дека на друг начин не се надокнадуваат. Тоа е точно, но протеините кои што ги содржи месото, настануваат така што се синтетизираат во самиот организам, како инакумесото од кравата би ги содржело овие протеини кога кравата јаде само трева? Нашето тело може да ги синтетизира тие протеини без разлика на тоа што јадеме.

Друго не ми текнува, но ако мислите дека некоја друга хранлива материја не може да добие од храната од растително потекло, коментирајте.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Не постои хранлива материја која не може да се добие од растенијата, а му е потребна на човекот. Околу оваа тема најчесто се поставува прашањето - а што со б12, бидејки растенијата не го содржат овој витамин. Многу вегани земаат суплементи со б12, но според многу лекари ова е погрешно. Не е потребно од земање на никакви таблети, затоа што б12 е витамин кој што може природно да се надополни.
Б12 е витамин кој го создаваат бактерии, поточно бактеријата ешерихија коли. Таа бактерија ние природно си ја имаме во нашите црева и во усната шуплина и тука се создава доволно б12 за потребите на организмот. Кога некој има дефицид на овој витамин, тогап најверојатно се работи на пореметување на балансот на цревната флора што се случува со употребата на антибиотици.
Доколку сепак не сте сигурни дека без внес на б12 ке ви се задоволат потребите, наместо таблети, користете спирулина или повремено јадете ги дршките од некои зеленчуци. На пример во зелениот ден од доматот, каде што започнува дршката, се населува оваа бактерија.

Друга заблуда е тоа дека некои протеини ги има само во месото и дека на друг начин не се надокнадуваат. Тоа е точно, но протеините кои што ги содржи месото, настануваат така што се синтетизираат во самиот организам, како инакумесото од кравата би ги содржело овие протеини кога кравата јаде само трева? Нашето тело може да ги синтетизира тие протеини без разлика на тоа што јадеме.

Друго не ми текнува, но ако мислите дека некоја друга хранлива материја не може да добие од храната од растително потекло, коментирајте.

Не можам јас тоа што го пишав да го пρиκажам со фаκти. Тоа таκа сум го научила, пρочитала таκа и го κажав. А не веρувам деκа туκу таκа било напишано. Имало неκои испитувања, доκаз деκа во хρаната од животинсκо потеκло има хρанливи матеρии, супстанции κои му се потρебни на човеκот а κои ги нема во ρастенијата па затоа и било напишано..
Κога κе имам вρеме κе ρасчитам нешто во вρсκа со ова па κе пишам.. Дρуго немам што да κажам.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,420
1,153
Тие 45 - 50 часа е доволен период за на температура од околу 36-37 степени тоа месо да почне да гние и да создаде идеална средина за размн. на бактерии.
Додека на овошно - зеленчуковите природно цедени сокови им треба 15-20 мин. да се сварат и апсорбираат, притоа го прочистуваат организмот, создаваат алкална средина во која бактериите не опстојуваат, го подобруваат имунитетот, даваат енергија и организмот не троши енргија за да ги вари.
Кај создаваат алкална средина? Во желудникот?