Чет муабети (ти реков-ми рече)

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Ти си фан на политика?
Не сум фан на политика само си кажувам свое мислење е арно ама коа ќе кажеш ми се допаѓа таа и таа мерка од страна на владата одма ќе те крстат вмро , а коа ќе кажеш тоа и тоа не ми се допаѓа никому ништо.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не сум фан на политика само си кажувам свое мислење е арно ама коа ќе кажеш ми се допаѓа таа и таа мерка од страна на владата одма ќе те крстат вмро , а коа ќе кажеш тоа и тоа не ми се допаѓа никому ништо.
Каква бре мерка сакаш? Тоа што владата немаше 30К€ за да спаси живот на мало дете кое што е само еден пример (ги има и ги имало уште многу), ама затоа има да дава плати на луѓе кои не знаат каде им е работното место, врби од 100К€ која од која полична, палми во градовите за да не се осеќа до толку мртвилото кое го створи? Влада која што го дели народот на „наши“ и останати? Која мерка ја сакаш? Субвенции за земјоделие кои што на крај пак ги враќаш преку цената на производот што го продаваш? Која мерка што ја донесе владава во деценискава пwewoдба ја сакаш и мислиш дека е за пофалба?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Saladin

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Трошењето ненормални (народни) пари за врби, палми, огради, фонтани, фасади, споменици... зазеде епски размери. Тоа што поголемиот дел од граѓаните не го дигнаа својот глас против е поразителен знак дека народот нема доволно развиена свест за своја држава. Се плашам дека и со знаење не стоиме најдобро. Иднината не е розева...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Оти да дигнат глас? Има и полошо.
Немој жити се, читаат тука луѓе блиски од власта. Шо ќе каже утре жена ми кога ќе ја избркаат од работа? Или недај боже да ми укинат субвенција само затоа што сум допуштал други да какаат по форуми?
:zelen
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не знам до кај е прагот за „полошо“. Веројатно и во Конго не е толку лошо како што изгледа.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Трошењето ненормални (народни) пари за врби, палми, огради, фонтани, фасади, споменици... зазеде епски размери. Тоа што поголемиот дел од граѓаните не го дигнаа својот глас против е поразителен знак дека народот нема доволно развиена свест за своја држава. Се плашам дека и со знаење не стоиме најдобро. Иднината не е розева...

Не е тоа поради `немање свест за своја држава`, туку до непостоењето социјална свест...

За жал има. Види Грција, само без редици за банкомат.

Рајата во Грција во никакво сценарио не може да дојде до `полошо` од рајата овдешна, во екот на кризата беа (не знам дали се уште) најголеми иноземни инвеститори во библијската земја, за да се употреби поимот `има и полошо` треба да се оди подалеку, Хаити да речеме... :zelen