Би живееле ли во Скопје?

Дали и вие би останале во својот роден град или би живееле во Скопје?

  • Би останал во својот роден град

    Гласови: 8 66.7%
  • Би живеел во Скопје

    Гласови: 4 33.3%

  • Вкупно гласале
    12

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Аман бе луѓе, за кои села говорите во Македонија, па се е пустош,само некои стари луѓе останати тк тамо а кога ке дојде зима незнаат душички од каде леб да земат?!
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Кога го читав постов се очекував дека ќе пишеш во село живееш кога испадна во Скопје ајмо опет на “ село фали во град живеј “ или првите точки наведени од здрав живот , храна дрн дрн да беше толку загрижена досега илјада пати ке се преселеше на село нели децата беа најважни ама не уште се во најзагадениот град. За одењето по кино, театар и музеј се треба култура.

Далеку од тоа дека јас генерализирам ама вака размислуваат луѓе кои немаа два дена поминато на село не па ќе работеле и кога сме кај социјализацијата може ти не ја сакаш ама и твоите деца ќе претвориш како тебе или ?
Јас сум родена во село и во село живеев до 19-20 години. Знам каков е животот таму и знам точно што сакам од тој живот. Сега живеам во Скопје затоа што немам друг избор, не би ти објаснувала за околностите во кои се наоѓам, но верувај дека моментално друг избор немам, но си работам на случајот и најверојатно за 2 до 3 години ке успеам да си го остварам сонот.
Муабетите за здрава храна не се дрн, дрн како што ги нарекуваш. Јас многу се грижам за тоа што јадеме, сум пишувала за тоа на многу теми низ форумот, ме мрзи да се повторувам.
За одење во кино, театар и музеј се потребни и пари и време, културата нема врска со тоа. Да беше така сите ке ги гасеа мобилните додека гледаат престави, па не е така ( прост пример).
Јас си ги познавам моите деца и ги почитувам нивните желби и потреби. Не сум родител кој сака да наметнува и одлуката да се преселам во село кога ке сум во можност, не е донесена туку така.Јас најдобро си ја знам состојбата и знам што можам да им пружам тука, затоа те молам да се воздржиш од остри коментари на таа тема бидејки не гледам причина да се расправаме дали јас правам добро за моите деца или не. Инаку не разбирам зошто мислиш дека децата во село не би биле социјализирани, јас никаде не напоменав дека нив ке им ја забранам социјализацијата само затоа што јас не сум социјализирана личност?
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Јас сум родена во село и во село живеев до 19-20 години. Знам каков е животот таму и знам точно што сакам од тој живот. Сега живеам во Скопје затоа што немам друг избор, не би ти објаснувала за околностите во кои се наоѓам, но верувај дека моментално друг избор немам, но си работам на случајот и најверојатно за 2 до 3 години ке успеам да си го остварам сонот.
Муабетите за здрава храна не се дрн, дрн како што ги нарекуваш. Јас многу се грижам за тоа што јадеме, сум пишувала за тоа на многу теми низ форумот, ме мрзи да се повторувам.
За одење во кино, театар и музеј се потребни и пари и време, културата нема врска со тоа. Да беше така сите ке ги гасеа мобилните додека гледаат престави, па не е така ( прост пример).
Јас си ги познавам моите деца и ги почитувам нивните желби и потреби. Не сум родител кој сака да наметнува и одлуката да се преселам во село кога ке сум во можност, не е донесена туку така.Јас најдобро си ја знам состојбата и знам што можам да им пружам тука, затоа те молам да се воздржиш од остри коментари на таа тема бидејки не гледам причина да се расправаме дали јас правам добро за моите деца или не. Инаку не разбирам зошто мислиш дека децата во село не би биле социјализирани, јас никаде не напоменав дека нив ке им ја забранам социјализацијата само затоа што јас не сум социјализирана личност?

Е ок дај боже што побрзо да ти се остварат плановите а за одењето во кино и театар парите и времето се изговор тоа се учи од мали нозе како и гасењето на мобилни се тоа се сведува на култура а во култура спаѓа и воспитување.
Не се расправаме далеку од тоа ама мн контрадикторности има во твојот пост нели ?
Си живеела во село до 20 год го знаеш животот таму и сакаш да се вратиш на село ама избор е Скопје, во Скопје има здрава храна а сакапа е па неможе да е за џабе некој за таа храна станувал од 4 сабајле па до вечер.
Што работеше ти на село произведувавте нешто и во кое село во мкд би живеела?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Се разбираме де, ти сакаш како американците во преградска населба и твој дом а не во село зш во првиот пост пиша дека сон ти е во село па испадна друго:zelen

Не мора да е приградска населба по дифолт, бидејќи истите некаде се подложни на бирократија, комуналии и даноци на имот, стварта е местото да биде во радиус од половина час со расположиво превозно средство од некој град, значи може и село.
Многу е погрешен стереотипот за `в пештера, в планина` ситуации затоа што ако човек има потреба од некоја активност која ја нуди градот може да се упати по потреба, дали е култура, дали спортски настан дали нешто десетто не е важно. Познавам скопјани па и скопјанки кои никогаш во животот не биле на театар, опера, балет или било што слично... од градската понуда најактуелно кај раја се кладилници и кафичи, тоа е реалноста а не гостувањето на Баљшој во 2024.

Живот во бетонска коцка заедно со 200 души во влез, во станче каде оние кои живеат во него имаат по 5-6 квадрати по просек на особа не ми делува особено привлечно, куќни совети, протекло ваму, оној рекол вака, пари за лифт никој не дава, овој повратил, кучето од онаа се исрало во влез.......ако се тргне настрана киријата како опција, останува купување на стан - што е научна фантастика а и да се има таква сума пари тоа според мене е само фрлање пари беспотреба.

Затоа викам, кој колку се познава себеси и кои работи ги вреднува во животот, зависи...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and malo

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Не мора да е приградска населба по дифолт, бидејќи истите некаде се подложни на бирократија, комуналии и даноци на имот, стварта е местото да биде во радиус од половина час со расположиво превозно средство од некој град, значи може и село.
Многу е погрешен стереотипот за `в пештера, в планина` ситуации затоа што ако човек има потреба од некоја активност која ја нуди градот може да се упати по потреба, дали е култура, дали спортски настан дали нешто десетто не е важно. Познавам скопјани па и скопјанки кои никогаш во животот не биле на театар, опера, балет или било што слично... од градската понуда најактуелно кај раја се кладилници и кафичи, тоа е реалноста а не гостувањето на Баљшој во 2024.

Живот во бетонска коцка заедно со 200 души во влез, во станче каде оние кои живеат во него имаат по 5-6 квадрати по просек на особа не ми делува особено привлечно, куќни совети, протекло ваму, оној рекол вака, пари за лифт никој не дава, овој повратил, кучето од онаа се исрало во влез.......ако се тргне настрана киријата како опција, останува купување на стан - што е научна фантастика а и да се има таква сума пари тоа според мене е само фрлање пари беспотреба.

Затоа викам, кој колку се познава себеси и кои работи ги вреднува во животот, зависи...
Кое село од мкд ќе избереш ?:zelen
Одењето во театар не е задолжително и е пример зошто во некои градови и тоа го нема.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Абе фрлете им вода на тие што велат дека ако одиш во театар, на опери, балети и штознамтишто ќе бидеш човек на културата. Која култура кога прво балетите и оперите траат по добри 3 часа и 80% ги фаќа дремка и речиси сите идат таму за да кажат дека биле на опера/балет поради општото мнение дека ако си присуствувал таму ти си човек кој знае што е култура. Пффф на баба ми дедо ти имаше нива.

Не знам што е таа галама со „сивилото“ во Скопје. Очигледно не сте виделе сивило воопшто и како изгледа сиво небо среде сончев ден, сиви облаци од кои никогаш не паѓа дожд и сонце кое не грее директно. Скопје не било погодно за одгледување растенија оти било загадено, некое си село ќе биде... ахм, уште да не беше расеан осиромашен ураниум од Косове кога миротворците во `98-ма бомардираа пред граница со тогашна Србија, уште да не беше расеан осиромашен ураниум од нуклеарниот отпад кој го закопуваа миротворците среде државава. Ќе саделе органска храна бре бре. Не дека го бранам Скопје туку го барате невозможното и замислувате идилични ситуации. Не ги гледале ѕвездите, месечината била чудна, ко демек ќе доаѓаат тројцата мудреци па да не залутаат несакајќи. Еве јас знам најмалку пет места до кои се стига со пола саат пешачење од било кој дел на Скопје ако толку сакате да гледате ѕвезди.

За можности што знам... зависи што гледаш како можност. Еве денес може да бидеш фриленсер и да заработуваш од дома, па така да дали ќе бидеш лоциран на врв на Јакупица или во Дебар маало не ти влијае на платата. За можности... што знам. Во Скопје за да живееш сам онака скромно ти треба добра плата од минимум 500 евриќи, а тоа баш и не е така лесно остварливо освен ако не сакаш да бидеш 8-9 саати касиер и уште 8-9 саати хмм... пумпач на бензинска, што пак познавајќи ја ситуацијата и колку лесно се наоѓа работа станува сај-фај. Во „провинција“ (не знам како дојде зборов да означува населено место надвор од Скопје ама ајде) нема дотолку избор за работа и не е речиси невозможно да работиш две работи туку е невозможно, ама па затоа пропорционално со цените се и платите. И пак е исто сакаш живеј во Скопје сакаш живеј во Кушкундалево, живееш во Фиром т.е. земјата со најдобрата економија во Европа.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@existence точно е што викаш за театарот што стана дувло на „граЏанството“ демек они сироти просветители на целиот „неписмен“ свет. Но во остатокот 20% нивото на култура е светлосни години понапред од било кој човек што нема стапнато во театар. Обично таквите луѓе се доста тивки и повлечени и не влегуваат во конфликт не затоа што се „пички“ во душа, туку затоа што едноставно не им мења коа ќе видат со каква раја тераат монолог (рајата само дрдори), па затоа why bother. А можат шах-мат позиција во два потега да направат во факти (ако рајата знае да ги чита истите).
Тука лежи тој проблем. Што и рајата а особено „граЏаните“ се во преголема за(с)тапеност во популацијата, што оние 20% (карикирам) не можат а поради тоа и не сакаат да дојдат до глас. Рајата пак ќе кажам по некој склоп на околности и ја оправдувам пошо ете нема искуство и ај одговара импулсивно од оноа што го има присобрано, додека граЏаните глумат лудило.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Е ок дај боже што побрзо да ти се остварат плановите а за одењето во кино и театар парите и времето се изговор тоа се учи од мали нозе како и гасењето на мобилни се тоа се сведува на култура а во култура спаѓа и воспитување.
Не се расправаме далеку од тоа ама мн контрадикторности има во твојот пост нели ?
Си живеела во село до 20 год го знаеш животот таму и сакаш да се вратиш на село ама избор е Скопје, во Скопје има здрава храна а сакапа е па неможе да е за џабе некој за таа храна станувал од 4 сабајле па до вечер.
Што работеше ти на село произведувавте нешто и во кое село во мкд би живеела?
Културата и воспитувањето немаат врска со тоа дали одиш во театар, кино или не, барем денес тоа не важи. Ако јас не можам да си дозволам повеке од еднаш месечно да одам во театар затоа што немам пари за тоа или едноставно немам време, тоа не ме прави по некултурна од тебе ако ти секој втор ден одиш на такви места затоа што можеш сето тоа да си го дозволиш, не се утепуваш од работа, немаш деца за чување и сл.
Денес има и такви кои од помодарство одат на представи и читаат книги...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Културата и воспитувањето немаат врска со тоа дали одиш во театар, кино или не, барем денес тоа не важи. Ако јас не можам да си дозволам повеке од еднаш месечно да одам во театар затоа што немам пари за тоа или едноставно немам време, тоа не ме прави по некултурна од тебе ако ти секој втор ден одиш на такви места затоа што можеш сето тоа да си го дозволиш, не се утепуваш од работа, немаш деца за чување и сл.
Денес има и такви кои од помодарство одат на представи и читаат книги...
Еднаш месечно во театар?
Па и тоа не е лошо бе.
Поентата е кога имаш театар но ете ти не сакаш. Можностите наспроти приоритетите, тоа мислам сакаше да каже Алба.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Еднаш месечно во театар?
Па и тоа не е лошо бе.
Поентата е кога имаш театар но ете ти не сакаш. Можностите наспроти приоритетите, тоа мислам сакаше да каже Алба.
Не буквално, ама кога се има некој денар плус се оди или таму или на некое друго место, а кога нема да успееме ни сметките да си ги платиме, тогаш се седи дома и сето тоа нема никаква врска со културата (тоа сакам јас да кажам)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Outrider