Би живееле ли во Скопје?

Дали и вие би останале во својот роден град или би живееле во Скопје?

  • Би останал во својот роден град

    Гласови: 8 66.7%
  • Би живеел во Скопје

    Гласови: 4 33.3%

  • Вкупно гласале
    12

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Ако станува збор само за Македонија да,затоа што поразвиен е во сите полиња од сите други градови во МК,единствен недостаток во споредба со нив му е преголемата загаденост.А ако станува збор за целиот свет,не би живеела.
 

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
живеам во Скопје, половина од моето друштво се од други градови ( Битола , Велес , Кочани , Крива паланка , Струмица , Прилеп , Тетово, Гостивар и останати поголеми или помали градови , села ). Никогаш не ми преставувало проблем да бидам со некој кој не е од Скопје, ниту пак сум навредил некој во стил како „ААА ТИ ЗБОРИШ СО НЕКОЈ ДИЈАЛЕКТ НЕ СЕ ДРУЖАМ СО ТЕБЕ, ТИ СИ МИ ИСПОД НИВО“, глупости. Ако ми е убаво со некого нека биде и од најзатуцаното место што никој у живот не слушнал за тоа место(село, град и сл.) јас ќе се дружам.. Инаку мое мислење: “Стар Скопјанин„ е изумрен вид уште од '63година, сите влечеме корени од некој друг град, кои на времето се преселиле во Скопје и се прилагодиле на животниот стил што го бара Скопје за да преживеат.
Пример еве јас, на татко ми , татко т.е мојот дедо е од св. Николе , баба ми е од Врање , но година пред земјотресот се преселиле во Скопје, татко на мајка ми другиот дедо е со потекло од Франција, баба ми е од егејска македонија кои исто така пред земјотресот се преселени во Скопје. моите родители како и јас сме родени во Скопје и сеа као јас сум Стар скопјанин? Не! Јас сум од Скопје кој има корени скоро од цела земја поточно Балкан и пошироко :D
Е сега како и сите останати што се на темава и јас се нервирам што толку го јачаат Скопје( факултети , работа , реновирање а у ) а останатите градови пропаѓаат и пополека изумираат. Нормално во Скопје има поголема плата. Да, но затоа и киријата е поголема и општо целиот стил на живеење е поскап. За да излезеш со девојче ти требаат најмалку 500 ден. за да не се обрукаш и слично. Додека пак во другите градови платитет се помали но затоа и останатато е поефтино . Како и да е се си има предности и слабости... Мене едино нешто што ми пречи е тоа кога некој кој доаѓа прв пат во Скопје за работа, се вработува за минималец и е задоволен, муабетот ми е не си се вреднуваме. Бев на интервју за работа, поминуваат сите прашања а у и на крај доаѓа прашањето - А за колкава плата би работеле? - Јас како и секој нормален човек барам 25.000 почетна плата ( како софтверски инжињер), шефот или што и да е тој што го извршуваше интервјуто ми се изнасмеа и ми кажа као у стил - ти си будала што бараш толку пари има луѓе што би работеле и за 14-15 илјади...
толку од мене ојдов јас да се умарам по банки :D
П.С. и јас сум провинцијалец кога ќе отидам на гости кај некој колега од страна. Ме нарекувале со секакви имиња(скопјаничиште, скопски , скопско педерче и сл.) ама не сум замераваал.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Сега ми текна на темава. Сакав да прашам за анкетата, на пример јас сум роден во Скопје и не сакам да останам тука, значи не можам да гласам нема опција.

Иначе како што поминува времето се повеќе и повеќе не ми се останува тука.
 

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Темата ја отворив инспириран од зачестените посети на Скопје, иако доаѓам од вториот град по големина и население во Републикава, сепак секој што живее вон Скопје шансата за работа и успех ја гледа токму во македонската метропола.
11174240_10204326419622497_7978088104557606969_o.jpg

Како Битолчанец кој искрено си го сака својот роден град, морам да признаам дека Скопје е град со многу можности за успех. Сите што останале во Битола ретко наоѓаат работа, додека тие што се Скопје не само што ќе најдат работа туку и ќе имаат и за убав живот.
НЕ ВЕЛАМ ДЕКА СОСТОЈБАТА ВО СКОПЈЕ ЦВЕТА, туку дека има повеќе шанси за успех во животот и повеќе прилики.
Скопје според пописот имал околу 500.000ж, да не се лажеме градот сега брои некаде 800.000ж Што значи добри 40% од целокупното население во РМ. Од овој прост податок доаѓам до некаков заклучок до тоа што луѓето ја бараат шансата за подобар живот и нормално финансии токму во Скопје.
И за крај, јас засега сум задоволен од животот во Битола доколку не успеам после факултет искрено би ја барал шансата во Скопје.
Темата е создадена само за живеење општо во Македонија, така да коментарите за СТРАНСТВО не се прикладни со темата.
Дали и вие би останале во својот роден град или би живееле во Скопје ?
Ти сакаш кравата да има долг врат како на жирава и да пасе трева кај комшијата и ти да ја молзиш ?:?