Би живееле ли во Скопје?

Дали и вие би останале во својот роден град или би живееле во Скопје?

  • Би останал во својот роден град

    Гласови: 8 66.7%
  • Би живеел во Скопје

    Гласови: 4 33.3%

  • Вкупно гласале
    12

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Леле што ќе му кажеле, од провинција бил. Големи тикви оти рандом Трпе ми рекол „Ти си од провинција“, ќе ми го промени животот тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Не дека ми е гајле некој ако ми рече дека сум од провинција,туку достоинството не ти дава да гледаш како сељак доселен во Скопје од Драгожел ти се фура и глуми лудило.Друга работа што ја мразам општо во државава поврзана со Скопје е фактот дека се гради и твори само во Скопје Скопје Скопје,грците имаат право да не викаат Скопје,другите градови според мене полека умираат или се статус кво од 1980.И за крај дали тоа јас што зборувам тиквешки ме прави сељак,морон треба да прашам некое ПЕЕРЧЕ од Ск да ми каже мајка му на колку тезги била пред да се досели за да изиграва после син и некој и нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MATEJA

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Пази сеа ситуација. Не сакаш да те викал некој дека си од провинција, а штотуку ги направи сите скопјани морони, сељаци, нафурани. Еве јас веќе 4 цели години сум во Скопје па никој нити ме понижил што не сум од таму, нити нешто ми се случило, нити па гледам како нафурани фаци глумат лудило зашто биле од Скопје. Веројатно зависи од тоа како ќе се поставиш и каков круг на луѓе имаш околу тебе. Муабетов е дека не можеш да се бориш против стереотип создавајќи нов стереотип.
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Каде имам спомнато дека сите скопјани за мене се морони и сељаци?И пак ќе кажам не се тоа стереотипи нити пак јас создавам нови,тоа се факти.А инаку во врска со тоа дека зависи друштвото е така,додека не те разбирам за тоа како ќе се поставам?Треба некое специјално прилагодување за таму или?
П.С не реков дека не сакам некој да ме вика провинцијалец,нека вика i dont give a damn,ама некој од најбедната држава во Европа да ме вика така-не баш.
 
Последна промена:

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јас мислам вие самите себе не си се сакате, не па ли останатите. Не знам со што луѓе се имате дружено, па толку комплекси да ви имаат створено... Можда нема да ми веруваш, ама лично, во животов никогаш немам никого навредено на никаков начин заради фактот дека е од друг град. Едноставно, не ми доаѓа на памет да размислувам кој од каде е или пак тоа нешто да ми менува. Кој од каде сака нека си е, апсолутно ништо не менува. За разлика од тоа, јас ја имам почувствувано таа.. ете, ќе ја наречам, дискриминација во Охрид, на пример. Така да, во секој град можеш да најдеш луѓе кои ќе се чаталат дека они се родени тука, а другите се дојдени од друго место.

Македонија е село, ливада, која со сила ја направиле држава.

Извини, морав да те поправам.

Скопје е подлегнат на 80% анални продукти со комлекс јас сум од Скопје а вие г**на..

Па фала богу дека од сите села народот е таму собрани

Ако 80% од луѓето се анални продукти, а од сите села народот е собран, значи всушност луѓето од сите села од Македонија насобрани во Скопје се анални продукти. А што се криви Скопјани што дошле анални продукти од село и го распосељачиле градот?

Друга работа што ја мразам општо во државава поврзана со Скопје е фактот дека се гради и твори само во Скопје Скопје Скопје

Повторно, како се виновни Скопјани за ова? Виновна е државата, а не градот.
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Сега мислам дека не се изразувам добро,очигледно не сум сфатен тука.Не реков дека скопјани се криви за прогресот на Скопје а запоставувањето на другите градови.Друга работа душо,не сум јас со комплекс туку мислам дека сум доволно јасен за менталитетот од таму што сум го сретнал и сум имал директно искуство со такви,можеби едноставно било wrong place wrong people не викам не,не вреѓам тука туку самиот факт мислам дека вреѓа.И пак ќе повторам,не се однесуваат моите мислења на сите скопјани,туку добар дел од нив според мене се со таков синдром на дигната скопјана,што крајно ме нервира.Тоа е мое мислење,нормално дека има и други мислења,можеби сум се нашол само во негативни ситуации па што проценувам вака. :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@Метаморф да речеме дека имаш некоја работа и треба да појдеш до Скопје. И ок, поаѓаш и стигаш во Скопје, се симнуваш од автобус/воз/авион/автомобил/НЛО/штознамјасшто и прво нешто што правиш е гледаш наоколу дали некој те погледнал чудно за да појдеш да го прашаш на колку тезги била мајка му? Или јас сум се дружел со луѓе што qur ги боли кој каде одел или па од каде бил и не сум дошол во ситуација да на некого му падне на памет да збори такви муабети или тоа ви се измислени стереотипи. Во Скопје едно време (добри две ипол години) излегував постојано со друштво во кое јас бев единствениот кој не беше од Скопје и никогаш никој не беше спомнал таков муабет. Јас да му берам гајлето на некој што имал доволно време да се замара дали јас сум бил провинцијалец и да ми збори такво нешто, ни во сон. Си врвам по патот кај што сум тргнал и не ме занимаат непознати, а уште помалку па да побудат реакција од мене.

Како ќе се поставиш во смисол колку внимание ќе придадеш на некојси човек кој прв пат го гледаш и веројатно последен пат кој што те нарекол „провинцијалец“. Јас не можам ни да се замислам во таква ситуација, веројатно не би го ни слушнал зашто воопшто не се ни трудам да слушнам што зборува некој што не го познавам. Еднаш кај што живеев порано имаше едно бабе малку забегано и после две години поминав од таму и ме здогледа и промрчи нешто во стил „Ех брее колкаво косиште, оди стрижи се.“ Сигурно не би застанал да си трошам време на бесцелни муабети.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, Luckky and Saladin

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Е јас сум се нашол во таква ситуација @existence .Знам и за други такви муабети од блиски другари кои биле жртви на потсмев за време на претстојот таму од типот „види го ко теле во шарена врата“,„добредојде во цивилизација“ и слично.Мене тоа ми створило лоша слика за народот таму и затоа градот ми е одбивен.Ако грешам простете ми.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
meh `проблемот` со нарекување провинцијалци е преувеличен, само еднаш го имам слушнато до сега тоа од особа од скопје и тоа од другар еден :kafe кој на прашањето зошто сите другари му се `провинцијалци` не можеше да најде одговор ама се дешава... што не значи дека други немале повеќе такви искуства, веројатно поради дијалектите... јас си имам свој дијалект :zelen во кој има и неколку скопски изрази кои ми се ок, мешавина - она шо ми е ок го прифаќам, она шо ми е глупо не го прифаќам... се адаптирам на средината hence еволуирам и очекувам да ми пораснат крила...

А тоа со `пеер` е сериозно дебилна појава, не верувам дека постои раја во град во светот кој поимот за хомосексуалец си го има присвоено како деминутив во позитивна конотација. Во Њу Јорк замислете фегет да се викаат другарчиња или во Сиднеј пуфтер :rofl
Посебно е иритантно кога доаѓа од женска уста, обично упатува на особа со манири на отворена шахта...
 

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
36
stvarno toa peer e epten glupava raabota toa skopjanite moze i po doma si vikaat taka hehehe