Би живееле ли во Скопје?

Дали и вие би останале во својот роден град или би живееле во Скопје?

  • Би останал во својот роден град

    Гласови: 8 66.7%
  • Би живеел во Скопје

    Гласови: 4 33.3%

  • Вкупно гласале
    12

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
  • Ми се допаѓа
Реакции: Метаморф

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Од југоисточна Мкд сум,на пат сум за на факс од септември,ама мене самиот поим Скопје ми е така одбивен што цели скоро 20 години го немам сменето мислењето за него.Ни на крај памет не ми паѓа да поминам 4+ години живеејќи во град каде што менталитетот на добар процент од луѓето е сведен на ѓубре,град со народ од 300 ку*ра...Не дека во другите главни градови народот не е мешан,туку Скопје е подлегнат на 80% анални продукти со комлекс јас сум од Скопје а вие г**на.Не сакам да живеам во град кој се издржава од мито и корупција,не сакам да живеам во град каде животот и сигурноста треба да си ги чуваш како очите во главата,каде што имаш проблеми и квази мозоци на секој агол.Секој метар мириса на лицемерие и непријателство,едноставно Скопје асоцира на град на конфликти,идиотизам и недоразбирања.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Од југоисточна Мкд сум,на пат сум за на факс од септември,ама мене самиот поим Скопје ми е така одбивен што цели скоро 20 години го немам сменето мислењето за него.Ни на крај памет не ми паѓа да поминам 4+ години живеејќи во град каде што менталитетот на добар процент од луѓето е сведен на ѓубре,град со народ од 300 ку*ра...Не дека во другите главни градови народот не е мешан,туку Скопје е подлегнат на 80% анални продукти со комлекс јас сум од Скопје а вие г**на.Не сакам да живеам во град кој се издржава од мито и корупција,не сакам да живеам во град каде животот и сигурноста треба да си ги чуваш како очите во главата,каде што имаш проблеми и квази мозоци на секој агол.Секој метар мириса на лицемерие и непријателство,едноставно Скопје асоцира на град на конфликти,идиотизам и недоразбирања.
Во Скопје дојдоа од сите села и градови во Македонија и сега не ти чинело,ти било одбивно и дрн дрм...Јас сум чиста Скопјанка и не навредив ниеден жител а вие од другите градови се посравте како не ви се допаѓа....па не доаѓајте бе, одите во други градови!!Мислам дека оваа тема треба да се затвори оти повеќе се пишува измислотини и навреди за Скопјани!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Во Скопје дојдоа од сите села и градови во Македонија и сега не ти чинело,ти било одбивно и дрн дрм...Јас сум чиста Скопјанка и не навредив ниеден жител а вие од другите градови се посравте како не ви се допаѓа....па не доаѓајте бе, одите во други градови!!Мислам дека оваа тема треба да се затвори оти повеќе се пишува измислотини и навреди за Скопјани!
Па фала богу дека од сите села народот е таму собран затоа и ви го мразам градот.И не доаѓам да ти кажам право,кажав зошто.И не се исмислотини и навреди туку се факти,и не кажав така за сите "скопјани" туку само за добар дел.Извини што мојот коментар дополнително те исфрустрира.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Па фала богу дека од сите села народот е таму собран затоа и ви го мразам градот.И не доаѓам да ти кажам право,кажав зошто.И не се исмислотини и навреди туку се факти,и не кажав така за сите "скопјани" туку само за добар дел.Извини што мојот коментар дополнително те исфрустрира.
Не ме исфрустрира воопшто, само ме нервира кога некој не живеел тука во Скопје и збори напамет, па на крај краева ти не доаѓаш за луѓето,одбери си го добриот дел а тој аналниот остави го и не го приметувај го,бркај си ја работата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous and existence

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Мислам дека оваа тема треба да се затвори оти повеќе се пишува измислотини и навреди за Скопјани!
Тоа е вистината а не измислотина. Сигурен сум дека гледаш какви се луѓето тука, најголем дел се од оние што се доселиле пред 2-3 години и глумат скопјани и се толку дигнати си мислиш којзнае кои се. Исто и за оние постарите скопјани, и помеѓу нив има такви што не сакаат никој да им доаѓа во градот, да не слушале други дијалекти, не сакале сељаци од село да доаѓаат, тие се најјаките сите други се за никаде, кога ќе одат во друг град во Македонија исто така се однесуваат како демек тие се од Скопје и главни се.

А уствари вистината е дека тие таквите се толку глупави и сељаци што поголеми од нив нема. Да мразиш некој само зошто не бил од Скопје е глупо, да глумиш главен исто е глупо, да викаш како Скопје е град а сите други се провинција е најглупо. Пак ќе кажам, Скопје ниту бил ниту ќе биде град. Скопје е село, ливада, која со сила ја направиле град.


Не ме исфрустрира воопшто, само ме нервира кога некој не живеел тука во Скопје и збори напамет, па на крај краева ти не доаѓаш за луѓето,одбери си го добриот дел а тој аналниот остави го и не го приметувај го,бркај си ја работата.
Еве јас живеам во Скопје 20 години и не зборувам напамет.
Не доаѓа за луѓето ама тие луѓе дека се сељачишта дигнати, секој ден ќе му викаат дека е од провинција, што барал во Скопје ќе се изгубел, дали видел олку голем град, нека се врати во село, ете тоа ќе му викаат. И ај сега пак кажете дека скопјани се многу добри, не мора да се спуштате на мое ниво.

Верувај никој не сака да живее во Скопје да не мора, тоа што е пикнато се таму е друга работа, да не беше така ќе си бевте оставени вие скопјани да си се дружите и да си уживате во спомениците и реката која толку ја фалите, да си зборувате литературно бидејќи другите не зборуваат (ова е најретардираното нешто што го кажуваат скопјани) и други работи. Ама за жал не е така, и сега ќе мора да го испотите газот за да работите а не да викате дека друг ви ја зема работата.


Уште нешто, јас мислам дека ти и тие другите се пронајдовте во овие луѓе што ги опишував јас, па затоа сега нешто демек нервозни сте, невистини биле тоа, аха невистини.