Личен дневник

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Дневниче. Денес си седам јас на фризер онака цела без шминка, и ја гледам една пријателка Маја без зрно хемија на лице, поминува и се гледа во огледало... кога си замина се видов себе во огледало и си викам леле шо убава сум била и не нашминкана, а кога ќе се нашминкам може само да ми подзавиди.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Дневниче. Гужва денеска во салонот, дојде една жена така без шминка целата и сакаше да и ја скратам косата малку. Нема проблем си работам јас, и по некое време влегува една друга и се гледа замислено во огледалото. После и женава што ја шишав откако стана и таа се гледаше во огледалото замислено ама и задоволно, се погледнав и јас и си викам, па има ли поубав фризер од мене.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Дневнику. Денес се осеќав тажно, депримирано и осамено, времиња не сум нашла време да се средам и решив да одам да скратам некој сантим од косата. Кога стигнав во салонот, на смена беше еден фризер.... Гледајќи го, сфатив дека животот може да биде и полош. Ми падна жал кога го гледав како задоволно се гледа во огледало, а толку лошо изгледа што дури две жени помислија дека е жена без шминка. До толку грд.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Седам денес на фризер и чекам ред.Пред мене две жени и фризерот.
Двете без шминка на лицето едната убава другата како грдото пајче.И погрда.Која разлика.
Фризерот исто беше убав,ама фризер као фризер сигурно е еден од топлите браќа.Кај се чуло да има фризер кој е..убав и нормален.No way,сигурна сум.
Скришно се погледав во огледалото пред мене и као го прашав:
Огледалце огледалце мое,кажи им на светот најубав кој е,дигајќи ја веѓата во исчекување на одговор и поправајќи го карминот на усните..
Старицата што чекаше на ред до мене,како да ми ги прочита мисливе рече:
За мојава возраст можам да кажам дека сум топ!!рече,подигајќи си ги градите.
Оује...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, Prashina and Altaïr

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Дневниче дневниче, јес да мавнам денес некоја ракијка и пивце ама незнам дали јас суим пијана па се дупло ми се читаат мислењава, сите на фризер биле ненашминкани и тоа денес сите кај еден ист фризер а тој па ти бил некој лепотан....е ај сега што е работава??
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ах заборавив да додадам. Кога си отидоа сите нашминкани и оние без шминка, и старицата со големи гради, си седам така јас и гледам низ прозор една жена како носеше две пива ама не одеше баш нормално, изгледа ракија пиела пред тоа. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Хоуп*

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Изгледа трезна не се оди кај тој фризер, само пијана летва за да не гледаш кој те шиша.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,367
3,061
1,133
Дневниче,
Одам ја без зрно хемија на лице во физерница. И таму ете го Мајорот, и тој да се шиша. Го гледам онака по старски и си велам, фраер бил човекот.И ми текна што буљи старици ко мене пред пензија...Тој ми вика- Маја, шо убава си била....Априлилили
Ама охриќанецот заборавил дека април пројде шамар дојде. не, не го шамаросав, туку го бацив вчело и му реков жив и здрав да си момче...Треба да се жениш.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Дневниче,
Во фризерница си седам
и редот си го чекам,
шмекам некој згодни жени
ете дојде Маја и со погледот ме плени,
ми падна јазикот до земја, и срцето ми лупа
приберисе си велам, не биди ко труба,
Маја шо убава си била, на фаца си ми мила
чекав шамарот да дојде, но бакнеж добив вчело
ја фатив јас за рака, ајде бегаме во село...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, MATEJA and Prashina

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Не знам што е проблемот со мене. Постојано сум нешто незадоволен, изиритиран или налутен. Во еден момент би дал се само да ја видам уште еднаш, макар и оддалеку, а веќе во следниот ја мразам затоа што ми се насмевнува така ангелски, ме погледнува, ја допира косата како да е платена да рекламира некојси шампон. Мразам тоа што ме гледа, секој поглед во мене буди надеж, надеж дека може нешто да има. А не може да има. Ние сме како небо и земја. Божица од соништата и сосем едноставно момче кое не се разликува по ништо од останатите. Да, звучи филмски. Најверојатно ова да беше некој филм или книга, ќе завршевме заедно. Можеби ќе ми речеше Ти си најдоброто нешто што ми се случило, иако најверојатно не сум. Убавицата и ѕверот. Само што оваа убавица не е заинтересирана за ѕверови, ами за принцови со бело ферари. Мислам, само претпоставка, најверојатно ако ја прашате каков е човекот од нејзините сни, ќе ви рече Па сакам да ме смее, да биде забавен, расположен бла бла изгледот не е важен. А знаеш ли што е најзаебано? Што не можам да исполнам ниту едно од нејзините барања. Како да сум на суд кога сум покрај неа. Внимавам што ќе речам, си ја подлизнувам устата, постојано се прашувам како изгледам и што да направам за да изгледам опуштено или барем да ја шармирам. А обично кога премногу внимаваш за да не се случи тоа од кое најмногу се плашиш, се случува токму тоа. Најверојатно само се обидува да биде љубезна. Тенка е границата помеѓу љубезноста и флертот. Најверојатно си мисли Види колку е здодевен. Ех, да можев да читам мисли па да знам што се врти во тоа убаво главче.
Најтешко е тоа што мислам дека денес заебав работа. Те молам не се лути. Те молам не се оддалечувај од мене. Или можеби е подобро да се оддалечиш. Можеби е подобро да бидиш кучка кон мене. Барем ќе знам со сигурност. Барем нема да ме мачат прашањата од типот на ...а што ако? Барем ќе се обидам да те заборавам.